azerbaycan tıp üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan tıp üniversitesi üzerinden eğitim almak için puan yüksekliğinin bir öneminin olmadığı Azerbaycan Devlet Tıp...

Azerbaycan Tıp Üniversitesi

Azerbaycan Tıp Üniversitesi (Azerbaijan Medical University – AMU) devlet üniversitesidir. 1930 yılında temelleri atılmıştır. “N. Narimanov” AMU özerk bir eğitim kuruluşu ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Azerbaycan’ın en büyük tıp üniversitesidir. 1957 yılında Azerbaycan Tıp Enstitüsü Nariman Narimanov adını verdiler. 1991’de Azerbaycan Tıp Enstitüsü; üniversiteye dönüşerek bağımsız bir eğitim merkezi olmuştur. Bugün üniversite Kütüphanesinde 600.000’den fazla kitaplar bulunmaktadır. Her yıl üniversitemizin ev sahipliği yaptığı organizasyonlar, konferanslar, sempozyum ve seminerler düzenlenmektedir. Üniversitemizde büyük bilgisayar tesisleri ve tüm yönetim bilgisayar ağlarına sahiptir. Öğrencilerimiz ücretsiz internetten faydalanmaktadır.

Bakü Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi sıralama olarak, Dünya üniversiteleri arasında 8163.dür. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde 7 fakülte (2 adet Genel Tıp, Pediatri Tıp ve Tıbbi Biyoloji, (Diş Hekimliği), Askeri Tıp ve Eczacılık) bulunmaktadır. Üniversitede 8000 öğrenci (Şu anda da dahil olmak üzere okuyan) 600 yabancı öğrenci eğitim almaktadır. Öğretim üyesi; 1628 personel 1381 profesör ve öğretmenler bilimleri Akademisi, 4 akademisyen Tıp Rusya 1 bilimler Akademisi ilgili üye Rusça, 3-Öğretim bilimler Azerbaycan Vatandaşlık Akademisi; 5 – Akademi Uyruk ilgili üye Azerbaycan bilimler, 21 onur bilim adamları, 31 onur doktorlar, tıp biliminin 140 doktor, sağlık bilimleri 738 aday, 109-profesör, 297-Doçent; 153-kıdemli öğretmenler, 84 öğretmen 640-yardımcılar görev almaktadır. 1960 yılında Azerbaycan Tıp Enstitüsü) yeni bölümler: uygulamalı eğitim (tedavi ve hasta ve bilimsel araştırma sektörü bulunmaktadır. )

AMU, YÖK tercih kılavuzunda yer almaktadır. YÖK tarafından tanınır ve YKS sınavı sınavı ile giriş yapılabilmektedir. Ancak bu nedenle, üniversite sıralamaları tabii ki her sene değişmektedir. YÖK, Azerbaycan Tıp Üniversitesi denklik sunmaktadır ancak belli şartları vardır.

Tıp bölümlerinde Okuyacak Öğrenciler

Azerbaycan Tıp Üniversitesi kayıt şartları, tıp bölümlerinde okuyacak öğrenci için, lisede biyoloji, fizik ve kimya derslerini almış olması gerekmektedir. 1992 yılından itibaren öğrenci kabul merkezi Devlet Komisyonu Cumhurbaşkanı başkanlığı izni altındadır. Lisansüstü çalışmalar ve uzmanlık için üniversitemiz teklifleri değerlendirmektedir. Diğer ülkelerden eğitim alan öğrencilerin bir kısmına denklik YÖK tarafından verilmeyebiliyor. Üniversitemizde görmediğiniz dersleri alabilir, üniversitemize verilen denklikten yararlanabilirsiniz. Genel tıp bölümlerimizden uzmanlık bölümleri 3 yıl sürmektedir. Cerrahlık bölümleri 5 yıl olmaktadır.

Açıklama: Azerbaycan Tıp Üniversitesi yatay geçiş belli şartlarda mümkündür. Ayrıca, eğitim öğretimlerini bu programda sürdürerek tıp öğreniminin üç yılını Azerbaycan’da başarı ile tamamladıktan sonra, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5 ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 5 öğrenci eğitimlerinin kalan kısmını tamamlayacaklardır. ÖSYM tarafından yapılacak yerleştirme sınavı sonunda öğrenciler ülkemize döndükleri zaman hangi üniversitenin tıp fakültesinde eğitimlerini tamamlayacaklarını bilerek gideceklerdir. Ayrıca diğer üniversitelere kontenjan dahilinde yapılmaktadır. Yabancı öğrencilerin Genel Tıp fakültelerinin mezun sayısı 4062/161 Genel Tıp Fakültesi “doktor” uzmanlık 3400 öğrenci eğitim görmektedir. Her yıl 500 öğrenci, Bakü Devlet Tıp Üniversitesi Genel Tıp Fakültesinden mezun olmaktadır. Ayrıca, Azerbaycan Tıp Üniversitesi öğrenim görmüş tanınmış kişiler (sağlık bakanları, milletvekilleri, akademisyenler, vb.) bulunmaktadır. (yatay geçiş hakkında kapsamlı yazı için lütfen tıklayınız.)

 

Azerbaijan Medical University (AMU) Uluslararası dernekler üyesidir.

• Kayıt ( 1996 Uluslararası Üyesi)

• Üyelik Üniversiteler Karadeniz Derneği (1999’dan beri)

• Üyelik Üniversiteler Uluslararası Birliği (2000’den beri)

• Avrupa Üniversiteler Tam üye Derneği (2002’den beri)

 

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Ücretleri

Hazırlık bölümünü geçtikten sonra, dil için 2.000 ila 4.000 dolar ödediler. Ancak bu fiyatlar mevcut piyasa koşullarına bağlı olarak yükselebilir veya düşebilir. Azerbaycan Tıp Üniversitesi puanlarının giriş için öğrencileri aşırı zorlayıcı bir seviyesi ve yüksek not beklentisi yoktur. Dolayısıyla üniversitede okumak daha kolay hale geliyor. AMU, Diş Hekimliğinden çeşitli uzmanlık alanlarına kadar bir çok alanda eğitim vermektedir.

Azerbaycan Üniversitesi Tıp Fakültesi fiyatları 2023;

TIP FAKÜLTESİ 5000$

Azerbaycan tıp üniversitesi tıp fakültesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

NOT; 2023 Üniversite ücretleri için tıklayınız .Daha detaylı bilgi almak isterseniz AMU Türkiye Temsilciliği ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Üniversitesi web sitesini de ziyaret ederek bölümler hakkında detaylı inceleme yapabilirsiniz.

Atu Fakülteler

Fakülteler Yıl
Tıp Genel 6 yıl + 1 yıl staj
Diş Hekimliği 5 yıl + 1 yıl staj
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları 6 yıl + 1 yıl staj
Tıbbi Biyoloji 5 yıl + 1 yıl staj
Eczacılık 4,5 yıl + 1 yıl staj
Tıp koruyucu (laborant) 5 yıl + 1 yıl staj
Hemşirelik 2 Yıl
Biyokimya Genetik
Biyofizik
Laborantlık

 

Eğitim dili: İngilizce ve Rusça, Azericedir.

Hazırlık kursu ücreti: 1500 Dolar

Lisans Eğitimi: 5000 Dolar

Uzmanlık: 7000 Dolar (3 ile 5 yıl programa göre değişmektedir.)

Başlama Tarihi: 1 Eylül (ATU, akademik takviminde değişiklik yapabilmektedir.)

Sınıf mevcudu: 15 öğrenci

Yurt: Azerbaycan Tıp Üniversitesi yurtları bulunmaktadır. Ancak yeterli seviyede olmadığından dolayı erken kayıtta yurt imkanları olabilmektedir. Öğrenci yurdunda; okuma salonu, internet merkezi, sağlık merkezi, spor ve de sağlık hizmetlerinden (dişçilik dahil), kütüphaneden yararlanılmaktadır. Azerbaycan Tıp Üniversitesi başvuruları işlemlerinde geç kalan öğrenciler, yurtlar doluluk oranı fazla olduğundan dolayı ev kiralamak zorunda kalmaktadır.

ATU Dünya sıralamasında kaçıncı sırada ?

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi sıralama olarak, Dünya üniversiteleri arasında 8163.dür. Azerbaycan Tıp Üniversitesinde 7 fakülte (2 adet Genel Tıp, Pediatri Tıp ve Tıbbi Biyoloji, (Diş Hekimliği), Askeri Tıp ve Eczacılık) bulunmaktadır.Detaylı bilgi için tıklayınız.

Mezun Olmuş Tanınmış Kişiler

Köklü bir üniversite olan atu yıllar boyunca pek çok önemli şahsiyetleri okulundan mezun etmiştir. Bunlar siyasetçi sanatçı sporcu bir çok farklı alanlarda başarılı kariyerlere sahip olmuşlardır ; tıp üniversitesinden mezun olan tanınmış kişiler hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan Tıp Üniversitesine nasıl girilir?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi ÖSYM tercih listesinde yer almaktadır Yani aday öğrenci, Türkiye’de üniversiteye yerleştiği gibi, YKS sınavı ile yerleşebilir. Ancak bu yöntem, belirli bölümlerde geçerlidir. Azerbaycan Tıp Üniversitesine puansız ve sınavsız giriş mümkündür. Azerbaycan Tıp Üniversitesi giriş şartları şunlardır; lise diploma notunun belli bir seviyede olması ve yapılacak mülakatta başarılı olması.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi hangi bölümler var?

Üniversitenin bünyesinde; 2 ayrı Tıp Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Askeri Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Fakültesi, Koruyucu Tıp ve Biyoloji Fakültesi bulunmaktadır.

Azerbaycan Diş Hekimliği kaç yıl?

Diş Hekimliği Bölümü 5 yıllık bir süre için lisanslıdır. Üniversitesi, diş hekimliği okuyan tüm öğrencilerin her türlü donanıma ve uzmanlığa sahip kişiler olmaları için tüm imkan ve olanakları seferber etmektedir.

Diş hekimliği hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Azerbaycan eczacılık kaç TL?

Azerbaycan Tıp Üniversitesi fiyatları eczacılık bölümü için yıllık 3500-4000 dolar, dişçilik ve eczacılık eğitimi ise yıllık 3750-4250 dolar arasındadır. Eczacılık hakkında kapsamlı bilgiler için Tıklayınız.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi denklik var mı?

Yükseköğrenim Kurumu, AMU’dan mezun olan öğrencilere denklik sunmaktadır. denklik hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Azerbaycan Tıp Üniversitesinde burs imkanı var mı?

Üniversiteye ÖSYM ile yerleşen öğrenciler için KYK bursuna başvurma hakkı Türkiye’deki üniversitelere yerleşen öğrencilerle aynıdır. Bunun haricinde üniversite, öğrencilerine başarı bursu ve farklı kurumlar tarafından verilen burslar da mevcuttur.

Mülakat soruları Nelerdir var mı ?

Mülakat soruları hakkında detaylı bilgiler için tıklayınız.

Sınavsız Giriş şartları nelerdir ?

sınavsız giriş şartları için lütfen tıklayınız.

 

ATU Bölümleri ve Saatleri

Disiplinler Ders (saat) Pratik Çalışma (saat)
Anatomi 54 210
Tıbbi 24 120
Biyolojik Genetik
Histoloji 32 140
Fizyoloji 72 140
Biyokimya 36 14
Genel ve Biyo-Organik Kimya 46 78
Tıbbi ve Biyolojik Fizik 40 76
Bilgisayar Bilimleri 8 24
Yabancı Diller 210
Latin 72
Tıp Tarihi 12 24
Mikrobiyoloji 40 140
Genel Hijyen 36 100
Tıbbi Psikoloji 20
Biyofizik 14
Patoloji 76 300
Farmakoloji ve Klinik
Farmakoloji 44 180
Ameliyat Cerrahi 28 110
Genel Cerrahi 46 112
Radyolojik Tanı 12 40
Propaedeutics
Hastalıklar 38 162
Fonksiyonel ve Laboratuvar
Teşhis bilimi 8 24
Sosyal Hijyen 32 68
Deri Hastalıkları 26 80
Nöroloji ve Genetik Hastalıklar 36 80
İç Hastalıkları 162 1146
Cerrahi 212 602
Kadın Hastalıkları (Jinekoloji) 46 380
Pediatri 40 260
Onkoloji ve Radyoterapi 48 144
Göz Hastalıkları 24 56
Tüberküloz 18 100
Bulaşıcı Hastalıklar 28 186
Psikiyatri ve Narkoloji 40 100
Otorhinolaringilogy 18 56

Puanla
[OY: 37 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!