Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri ; Şehir merkezinde yer alan ilginç yerleri keşfetmeye hazırsanız Azerbaycan müzelerini gezmeye başlayabilirsiniz. Farklı birçok ilginç şeyin sergilendiği..

Azerbaycan Müzeleri

Azerbaycan Müzeleri, Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da tarihi ve önemli şeyler müzede korunmakta ya da önemli mekânlar müzeye dönüştürülmektedir. Bunlardan biri olan Ateşgah dünyadaki üç Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye uzaklığı 30 kilometre ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabasının güneydoğu kısmında yer almaktadır. Doğal gaz çıktığında, ebedi ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedidir. En erken yapısı olan ahır 1713 yılına aittir. 1810 yılında tacir Konçonagaran tarafından merkezi secdegah yapılmıştır.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Bakü’de bulunmakla birlikte Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesidir ve şehrin merkezinde yer almaktadır.1943’te tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafa yerin adını almış olmakla birlikte 1936 yılında kurulmuştur. Müzede de tablo, çizim, gravür ve heykeller sergilenmektedir. 1920 yılında kurulan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi iki bölümden oluşur. İlk bölümde eski dönemlerden elde edilen arkeolojik ve etnografik malzemeler sergilenmekte olduğundan milli müze denmektedir. İkinci bölümde petrol zengini Hacı Zeynelabidin’in yaşadığı ev ve mekânlar sergilenmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi Azerbaycan’ın başlayan Mehriban Aliyev’nın sayesinde kurulan müze 20Mart 2009 da açılmıştır. Resim ve heykeller sergilenen müzede modern çağın çağrıştırdığı sanat eserleri vardır. On beşinci yüzyılda yapılan Şirvanşahlar Sarayı İbrahim Halilullah tarafından yapılmış olup yakın doğunun en görkemli eseri olarak kabul edilir. 2000 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. 1964’ten beri müze halindedir.

Azerbaycan Müzeleri ve Tarihe Katmış Olduğu Yüksek Değer!

Birçok insan için müzeler eğitim değeri olan yerlerdir. Müze, tarih ve doğa bilimleri hakkında bilgi edinebileceğiniz bir yerdir. Ayrıca bir müze, ülkenizin veya bölgenizin kültürünü anlamanıza yardımcı olabilir. Birçok ülkede geniş bir kitleye hitap eden doğal tarih müzeleri vardır. Bu ülkelerden biri de Azerbaycan’dır. Ülkenin yerel doğal tarih ve arkeolojiye odaklanan birkaç müzesi var. Aynı zamanda sosyal medya aracılığıyla dünyayla bilgi paylaşıyorlar.

Bir doğa tarihi müzesi popüler bir mekandır: Azerbaycan’da, insanları doğal dünya ve çevre hakkında interaktif deneyimler ve sergiler aracılığıyla eğittiği için. Ayrıca birçok kişi Azerbaycan’ın doğal tarihini öğrenmek için müzeleri ziyaret etmektedir. Bunu anlamak için Azerbaycan müzelerinin kökenlerine bakmak önemlidir. 1920’de Bakü’den bilim adamları Azerbaycan Devlet Tarih ve Arkeoloji Müzesi’ni (ASMA) kurdular. Kısa bir süre sonra, Ağdaş Adası’nda (şimdi Bakü’nün bir parçası) Doğa Tarihi Müzesi adında başka bir müze açtılar. Bu erken dönem doğa tarihi müzeleri, Abşeron Yarımadası’nda bulunan yerel ekosistemleri ve fosilleri sergilemeye odaklandı. Ayrıca gelecek nesiller için yerel doğayı korumak için bilimsel araştırmalar yaptılar.

ASMA, Azerbaycan’ın doğal tarihini öğrenmek için ülkenin en popüler kuruluşlarından biri olan Bakü Şehir Tarihi Müzesi olarak zaman içinde modern formuna dönüştü. Bugün, bu kurumun Bakü’de Shemakya Tower Park Doğa Tarihi Müzesi’nde (SMMNH) olmak üzere Azerbaycan’da birkaç şubesi var. SMMNH, yerel flora ve fauna hakkında onları eğiten interaktif sergileriyle dünyanın her yerinden kalabalıkları kendine çekiyor. Ayrıca, koleksiyonlarını dünya çapında bir kitleye sergileyen @BakuNaturalHistoryMuseum1 ve @BakuNaturalHistoryMuseum2 gibi birkaç Twitter hesabına sahiptir. Bu hesaplar düzenli olarak ASMA’dan veya SMMNH’nin kendi koleksiyonlarından farklı örnekleri gösteren fotoğraflar yayınlar.

Birçok kişinin bildiği gibi, Azerbaycan, MÖ 6 bin yıl öncesine (Bugüne Kadar) kadar uzanan Gilzan Gubsir kaya oymaları gibi eski uygarlıklara ev sahipliği yapmaktadır. Buna ek olarak, bir zamanlar Çin’i Avrupa’ya günümüz Avrupa ve Arabistan üzerinden bağlayan İpek Yolu’nun bir parçasıydı. Bu, Azerbaycan’ı tarihi yerleri ve eserleri hakkında bilgi edinmek için ideal bir yer yapar, çünkü antik çağlarda çok sayıda yabancı ziyaret etmiştir. Sonuç olarak, ASMA 1920’de ilk müzesini açtığında, Nakhashverd Kalesi’nde bulunan MÖ 2 bin yıl öncesine (Bugüne Kadar Önce) tarihlenen 6000 yıllık taş tablet gibi onlarca yıllık eserler zaten vardı. Bu, Azerbaycanlı bilim adamlarının yıllar önce ASMA veya SMMNH gibi müzeler kurarak yerel tarihi ne kadar süredir koruduklarını gösteriyor!

ASMA gibi doğal tarih müzeleri, eğitim amaçlı yerel doğayı sergilemeleri bakımından hayvanat bahçelerine benzer işlev görür. Ancak, bu tür müzelerin topluma fayda sağlamasının birden fazla yolu vardır – çünkü onlar için “doğru” yollar yoktur! Örneğin: bazı kişiler, hayvanat bahçesinde insanlarla veya dinozorlarla etkileşime girmekle karşılaştırıldığında hayvanlarla etkileşimde bulunmaktan kendilerini rahat hissetmeyebilir! Benzer şekilde, bazı eğitim kurumları, öğrencilerinin uygun gördükleri şekilde geniş fikirli öğrenciler olmak yerine belirli konulara odaklanmasını tercih edebilir! Her iki durumda da, doğa tarihi müzeleri, herkese ücretsiz olarak açık olduklarından, insanlara doğayı öğretmek için harika yerlerdir!

Azerbaycan doğa tarihi müzeleri, hem tesislerinde hem de ASMMNHCorelands1and2 gibi sosyal medya aracılığıyla onlarca yıldır Bakü’lüleri doğa hakkında eğitiyor. Kurumlar, ASMUHCorelands3’te bulunan hayvan türlerine karşı yaş grubu kısıtlamaları veya alerjiler gibi kullanıcı tercihlerini göz önünde bulundurarak toplumla bilgi paylaşmayı taahhüt eder. Azeri bilim adamları, çeşitli doğa tarihi müzeleri aracılığıyla toplumu eğitme amaçlarını herhangi bir kısıtlamaya aldırmadan sürdürmüşlerdir!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!