azerbaycan diplomatik akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Azerbaycan Diplomatik Akademisi öğrencileri başarıya ulaştıracak tüm fırsatları yaratan prestijli eğitimi ile çeşitli mesleklerde donanımlı mezunlar..

Azerbaycan Diplomatik Akademisi

Uluslararası ilişkiler ve diplomasi konusunda bilimsel araştırmalara imza atan Azerbaycan Diplomatik Akademisi(ADA), küresel yapıda yenilikçi tutumuyla öne çıkacak liderler yetiştirmektedir. 2007 yılındaki kurulusundan günümüze çok hisli bir gelişim süreci içerisinde giren ADA, eğitim çeşitliliğini arttırmanın ötesinde yapısal anlamda da büyük bir gelişim göstermiştir. Bakü Yaz Enerji Kampı 40’tan fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamakta, ADA tarafından sunulan çalışma ve araştırma imkânları değerlendirilmektedir. Dünyanın dört bir yanından öğrencilere eğitim veren üniversite, 2007 yılında 3 katli bir ofiste eğitim verirken kısa sürede büyük iki kampüs sahibi olmuştur. Smart ve Gren adındaki bu iki büyük kampüste okuyan öğrenciler, Azerbaycan Diplomatik Akademisi’nin uluslararası bağlantıları sayesinde geniş imkanlara sahip olmaktadır.

Tüm öğrencilerinin evrensel bir bakışı açısına sahip olmalarını kendine misyon edinen ADA, geleceğin çağdaş görüşlü liderlerini yetişmektedir. Azerbaycan ve çevresindeki coğrafyanın eğitim sisteminde köklü değişikliklere neden olan ADA, yenilikçi ve dünya standartlarındaki eğitimiyle örnek alınan bir üniversite konumuna sahiptir. Eğitim kadrosuyla da dikkat çeken ADA, dünyanın pek çok ülkesinden gelen saygın öğretim görevlilerine akademik personel, okutman ve misafir olarak kapılarını ardına kadar açmaktadır. ADA küresel işbirlikleriyle tüm öğrencilerine Washington, Moskova, Prag, Brüksel ve Roma gibi dünyanın önemli şehirlerinde ise girme fırsatı sunmaktadır. Birçok ADA öğrencisi Beyaz Saray, NATO, AB Komisyonu ve Parlamentosu toplantılarına da katılmaktadır.

ADA Mütevelli Heyeti Mihriban Aliyev, Zbigniew Brzezinski, Elmar Memmedyarov, Hafız Pasayev gibi saygın kişilerden oluşmaktadır. Üniversitenin aktif iki lisans programında İngilizce eğitim verilmektedir.

Lisans programı

• Uluslararasi Sanat çalışmalar

• Isletme Yönetimi

Azerbaycan’ın en özel üniversitesi olan Azerbaycan Diplomatik Akademisi, yurtdışında prestijli bir statüye sahiptir.

Azerbaycan Akademik Çalışmalar

Azerbaycan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan bir millettir. Kuzeyde Rusya, batıda Gürcistan, güneyde İran ve doğuda Türkiye ile komşudur. Yüzde 92’lik ağırlıklı olarak Müslüman bir nüfusa sahiptir ve Fars ve Türk monarşisi olarak zengin bir tarihe sahiptir. Azerbaycan, Uluslararası Para Fonu tarafından gayri safi yurtiçi hasılada 25. ve kişi başına düşen gelirde dördüncü sırada yer almaktadır. Ülkenin başlıca endüstrileri tarım, tekstil, enerji üretimi ve turizmdir. Petrol, Azerbaycan’ın ana ihracatı olup, Azerbaycan’ın toplam gelirinin yüzde 60’ını oluşturmaktadır.

Azerbaycan, dünyanın çeşitli ülkelerine petrol sevk eden önemli bir petrol üreticisidir. 2014 yılında Azerbaycan 302 milyon varil petrol üretti; ancak rezervlerinin 1.068 milyar varil olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin en büyük petrol sahası Batı Azerbaycan’da bulunan Şah Deniz 2’dir. En büyük hidroelektrik santrali, 1.330 MW kapasiteli Kura Nehri üzerindeki Jirat Barajı’dır. Diğer santraller arasında Kura üzerindeki 880 MW kapasiteli Khertau Barajı; 260 MW kapasiteli Astara; 690 MW kapasiteli İspir Hacı; 590 MW kapasiteli Aktau; 430 MW kapasiteli Gence; 300 MW kapasiteli Ağdam; 240 MW kapasiteli Nahçıvan; ve Goranboy 200 MW kapasitelidir.

Azerbaycan, rezervlerinin 37 trilyon fit küp olduğu tahmin edildiğinden, aynı zamanda önemli bir doğal gaz üreticisidir. Bakü Uluslararası Havalimanı, Avrupa’nın yolcu trafiği açısından en büyük havalimanlarından biridir. Şehir ayrıca Tofiq Bahramov Üniversitesi (TAU), Gabaza Mirza Farmanev Azerbaycan Üniversitesi (GMAU), Agilolfingian Devlet Üniversitesi (AGSU) ve Orta Asya Amerikan Üniversitesi (AUC) gibi birçok prestijli üniversiteye sahiptir. TAU, Amerikalılar tarafından 1906 yılında Tifq College Act No 1 kiralama kuruluşu altında kuruldu. GMAU 1920’lerde Act 1538 kiralama organı kapsamında Amerikalılar tarafından kuruldu. AGSU, II. Dünya Savaşı sırasında Arnavut mülteciler tarafından, savaşın sona ermesinden kısa bir süre sonra Arnavut Devlet Konseyi kiralama organı altında kuruldu. AUC, Amerikan üniversitelerine sızan Nazi casuslarıyla bağlantılı güvenlik endişeleri nedeniyle birçok Amerikan üniversitesinin kapatıldığı II.

Bağımsız bir devlet olarak zengin tarihi ve son zamanlarda petrol ihracatından elde ettiği servet artışı nedeniyle Azerbaycan, bugün dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden bazıları arasında yer almaktadır. İlk bağımsız hükümeti, 1918’de Rusya’dan bağımsızlığını kazandıktan sonraki on yıl içinde tüm vatandaşlar için ücretsiz eğitim kurdu ve bu da onu o zamanlar dünya çapında ücretsiz olarak sunulan bir 5. sınıf koleji haline getirdi. Öğrencileri, zengin doğal kaynakları ve güçlü işgücü ile desteklenen mükemmel eğitim sistemleri ve Sovyet sonrası ekonomik gerileme yıllarında başlatılan başarılı özelleştirmelerin yarattığı serbest piyasa ekonomik politikası teşvikleri nedeniyle uluslararası değerlendirmelerde sürekli olarak iyi performans gösterirler.

Vikipedi Bilgisi;

Kuruluş Kuruluş Yeri Enstitüleri
2006 Bakü
  • Beşeri ve Sayısal Bilimler
  • Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri Enstitüsü
  • Mühendislik ve Bilişim Teknolojileri Enstitüsü
  • Sosyal Bilimler ve Uluslararası İlişkiler Enstitüsü

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!