Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan görülmesi gereken yerler ve güzellikleri ile tanınan bir ülkedir. Dünyaca ünlü meşhur parklara, kale ve saraylara sahip ....

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler

Azerbaycan Görülmesi Gereken Yerler, Azerbaycan hem tarihi hem de kültürel mirasları ile birçok görülmesi gereken mekana sahiptir. Ülkenin tüm gezilmesi gereken şehirleri birbirine yakın olduğundan birkaç günde hepsini görebilmeniz mümkün olacaktır. Azeriler için en önemli kültür ve tarih merkezi başkent Bakü’dür. Bakü’ye gidenlerin mutlaka Türkiye’deki İstiklal Caddesi andıran Bulvar Caddesi’ni ve Meydanı’nı gezmesi tavsiye edilmektedir. Bu meydanda hem birçok alışveriş merkezi, hem Rus mimarisinden kalma anıtlar ve eserler hem de Azerilerin kültürünü yansıtan mimariler yer almaktadır. Azerbaycan’da görülmesi gereken ikinci önemli yer bir doğa harikası olan Hazar Denizi’dir.

Hazar Denizi’nin çevresinde de birçok oturup dinlenebilecek cafeler, çay bahçeleri bulunmaktadır. Tarihi açıdan Azerbaycan’ın en büyük ve görkemli mimarisi arasında yer alan Kız Kalesi de görülmeye değer yerler arasındadır. İstanbul’un tarihi mekanları gibi bu kalenin de birçok tarihi hikayesi bulunmakla birlikte, şehrin 360 derece fotoğraflanabileceği ender yerlerden biridir. Bunların dışında Azerbaycan mücadelesinde şehit olmuş Türklerin mezarlığını ziyaret etmek isteyenler Haydar Aliyev Mezarlığı’nı görmeye gidebilirler. Şehir merkezine de yakın olan bu mezarlığa yürüyerek de gitmek mümkündür. Burada hem tarihimizi anımsamış hem de şehitlerimizi anma fırsatı bulmuş oluruz.

Azerbaycan’da Müze

Tarihi tatmak isteyenler için Azerbaycan’da birçok müze bulmak da mümkündür. Bunlardan bazıları Azerbaycan Ulusal Edebiyat Müzesi ve Devlet Halı Müzesi, Gobustan Müzesi, Dünya Kitapları Müzesi gibi. Ayrıca bağımsızlık mücadelesinden sonra inşa edilen birçok tarihi camii ve çeşme de vardır. Çeşmelerden iki tanesi hem su hem de ateş çıkarması ile görsel bir şölen sunmaktadır.

Azerbaycan’da Tarihi Yerler

Arapça’da Bakú ve əbāk olarak da bilinen Bakü, Azerbaycan’da bir şehir ve başkentidir. Bakü Denizi üzerindedir; bir petrol endüstrisi merkezi; ve bir milli parka sahiptir. Bakü ayrıca Azerbaycan’daki birinci ve ikinci en büyük uluslararası spor stadyumlarına da ev sahipliği yapmaktadır. Aynı zamanda Avrupa Birliği ve Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruma ev sahipliği yapmaktadır. Bakü, onu diğer ülkelere bağlayan üç uluslararası havaalanına sahiptir. Bakü, gezginler için heyecan verici bir destinasyondur!

Bakü bir petrol endüstrisi merkezidir. Azerbaycan Denizi balık, kabuklular, yumuşakçalar, deniz yosunları ve diğer okyanus kaynakları bakımından zengindir. Deniz yaz aylarında ılık sulara sahiptir; ancak sonbahar ve kış mevsimlerinde soğuk olur. Bu nedenle, balıkçılık ağırlıklı olarak bu mevsimlerde yapılmaktadır. Bakü çevresindeki sular, Azerbaycan Denizi’ndeki bol deniz kaynakları nedeniyle deniz yaşamı açısından zengindir. Bakü’deki ana endüstriler arasında petrol, petrokimya ve diğer kimyasal tesislerin yanı sıra nakliye yer almaktadır. Ayrıca Bakü’de bulunan ve orada kirliliğe katkıda bulunan askeri üsler var. Bu endüstrilerden kaynaklanan kirlilik, Azab Denizi’ndeki su kalitesinin yanı sıra ulaşım sistemlerini de etkiler; bu da yerel balık popülasyonlarını olumsuz etkiler.

Bakü, Haydar Aliyev Parkı veya sadece Haydar Aliyev Parkı olarak bilinen bir milli parka sahiptir – adı, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazandığında Azerbaycan’a liderlik eden eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in anısınadır. Bu milli park, birçok hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. diğerleri arasında aslanlar, kaplanlar, ayılar, kurtlar ve ceylanlar gibi. Bu parkta leylek, pelikan ve turna kuşları gibi birçok kuş türü de bulunmaktadır. Ek olarak, bu parkta, bu parktan bazı hayvanlara hizmet veren bir restoran kompleksi gibi eğlence alanları var!

BNZ, Azerbaycan’ın ülke sınırları dışındaki egemenliğini temsil eden önemli bir Azerbaycan simgesidir – zirvesinde 2 altın kubbe ile tepesinde 78 turuncu kubbe ile Andrey Leon Object’in tasarımına dayanılarak inşa edilmiştir! Bina, 2005’teki açılışından bu yana 30 milyondan fazla ziyaretçiyle Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri haline geldi! Bu dönüm noktasının içinde yerel yemekler sunan restoranlar; hediyelik eşya dükkanları; Sanat galerileri; cami; müzeler; bir kumarhane – artı çok daha fazlası!

Bakü merkezli endüstrilerle ilgili bazı olumsuz etkiler olsa da, bu şehrin kültürel merkezleri (Haydar Aliyev Parkı gibi), önemli simge yapıları (BNZ gibi) veya çekiciliği gibi bazı olumlu yönleri de var. parklar (Haydar Aliyev Parkı gibi). Hep birlikte, bu şehir hem yerli halk hem de turistler için bolca eğlence sunuyor!

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!