Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi

Azerbaycan’da bulunan Bakü Modern Sanat Müzesi modern ve çağdaş sanat müzesi olması nedeniyle evrensel olarak tüm dünyadan insanların dikkatini..

Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi Azerice karşılığı olarak, Bakı Müasir İncəsənət Muzeyi, Azerbaycan’ın ilk modern sanat müzesi niteliğini üstlenmektedir. Azerbaycan başbakanı Mehriban Aliyeva önderliğinde temeli oluşturulan bu müze 2009 yılının Mart ayının yirminci gününde hizmete sunulmuştur. Müze modern sanat ve çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Modern sanat koleksiyonu 1905 yılından 1960 yılına kadar olan kısmı kapsamaktadır. Çağdaş sanat ise 1960 yılından günümüze kadar devam eden sanat anlayışını yansıtmaktadır. Müze de 1.000 adet eserden daha fazlası da mevcuttur fakat çağdaş sanat koleksiyonu modern sanat koleksiyonuna göre daha fazla bulunmaktadır.

Müzede bulunan eserlerin ortalama sekiz yüz tanesi resimlerden, iki yüz tanesi heykellerden meydana gelmektedir. Müzede yer almakta olan eserlerde avangart akımı temsil edilmektedir. Settar Behlülzade, Büyükağa Mirzezade, Elmira Şahtahtinskaya, Tahir Salahov, Ömer Eldarov, Nadir Abdurrahmanov, Eşref Murad, Fazıl Necefov, Mamed Mustafayev, Ali İbadullayev, Fuad Salayev, Ferhad Halilov, Darvin Velibekov, Eldar Memmedov, Mikail Abdurahmanov, MuseibAmirov, Mahmud Rustamov, Hüseyin Hakverdi, Eliyar Alimirzayev, Reşid Babayev ve Altay Sadıkzade gibi bu akıma yönelik çalışan Azerbaycanlı ressam ve heykeltıraşların eserleri de sergilenmektedir. Yabancı ressam ve heykeltıraşlardan ise Salvador Dalí, Pablo Picasso ve Marc Chagall gibi önemli ve ünlü sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu, başta resim ve heykel olmak üzere, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Müzenin açılış töreninde, oldukça önemli isimler yer almıştır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın başbakanı Mehriban Aliyeva ve UNESCO Genel Sekreteri Koiçiro Matsuura bu açılış törenine katılmıştır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!