Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi modern ve çağdaş sanat müzesi olması nedeniyle evrensel olarak tüm dünyadan insanların dikkatini.

Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi Azerice karşılığı olarak, Bakı Müasir İncəsənət Muzeyi, Azerbaycan’ın ilk modern sanat müzesi niteliğini üstlenmektedir. Azerbaycan başbakanı Mehriban Aliyeva önderliğinde temeli oluşturulan bu müze 2009 yılının Mart ayının yirminci gününde hizmete sunulmuştur. Müze modern sanat ve çağdaş sanat koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Modern sanat koleksiyonu 1905 yılından 1960 yılına kadar olan kısmı kapsamaktadır. Çağdaş sanat ise 1960 yılından günümüze kadar devam eden sanat anlayışını yansıtmaktadır. Müze de 1.000 adet eserden daha fazlası da mevcuttur fakat çağdaş sanat koleksiyonu modern sanat koleksiyonuna göre daha fazla bulunmaktadır.

Müzede bulunan eserlerin ortalama sekiz yüz tanesi resimlerden, iki yüz tanesi heykellerden meydana gelmektedir. Müzede yer almakta olan eserlerde avangart akımı temsil edilmektedir. Settar Behlülzade, Büyükağa Mirzezade, Elmira Şahtahtinskaya, Tahir Salahov, Ömer Eldarov, Nadir Abdurrahmanov, Eşref Murad, Fazıl Necefov, Mamed Mustafayev, Ali İbadullayev, Fuad Salayev, Ferhad Halilov, Darvin Velibekov, Eldar Memmedov, Mikail Abdurahmanov, MuseibAmirov, Mahmud Rustamov, Hüseyin Hakverdi, Eliyar Alimirzayev, Reşid Babayev ve Altay Sadıkzade gibi bu akıma yönelik çalışan Azerbaycanlı ressam ve heykeltıraşların eserleri de sergilenmektedir. Yabancı ressam ve heykeltıraşlardan ise Salvador Dalí, Pablo Picasso ve Marc Chagall gibi önemli ve ünlü sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu

Bakü Modern Sanat Müzesi Koleksiyonu, başta resim ve heykel olmak üzere, enstalasyon, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinlerden eserleri de bünyesinde barındırmaktadır. Müzenin açılış töreninde, oldukça önemli isimler yer almıştır. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan’ın başbakanı Mehriban Aliyeva ve UNESCO Genel Sekreteri Koiçiro Matsuura bu açılış törenine katılmıştır.

Bakü Sanat Müzesi Hakkında Bilmediğiniz Gerçek

Azerbaycan’ın Bakü şehrinde bulunan bir müzedir. Antik çağlardan çağdaş dönemlere kadar sanata ev sahipliği yapar. Bakü Sanat Müzesi ayrıca çeşitli ülkelerden sanat eserlerinin sergilendiği geçici sergilere de ev sahipliği yapıyor. Müze, sanatseverlerin mutlaka görmesi gereken bir yer! Tarihine, yapısına ve içeriğine daha yakından bakarak müze ve sergileri hakkında daha fazla bilgi edelim.

Bakü, Azerbaycan’ın başkentidir ve Bakü Sanat Müzesi, ülkenin en büyük ve en önemli sanat müzesidir. Müze, 1924 yılında Amerikan Güzel Sanatlar Birliği olarak bir Amerikan vakfı tarafından kuruldu. Binanın tadilatı 1930’da çağdaş Amerikan sanat objelerini barındırmak için bir Alman mimar tarafından başladı. O zamandan beri, Jackson Pollock ve Pablo Picasso da dahil olmak üzere birçok ünlü sanatçı bu müzede eserlerin sergilenmesine katkıda bulundu. Bu sanatçıların birçok eseri, farklı sanatsal türleri temsil eden sayısız galeride sergileniyor. Bu galerilerden bazıları resimler, baskılar, heykeller ve yaratıcı zanaatkarlığın diğer nesnelerini sergiliyor. Bakü Sanat Müzesi, bir eğitim merkezi olmanın yanı sıra yıl boyunca kültürel performanslar ve festivaller için bir mekan olarak hizmet vermektedir.

Bakü Sanat Müzesi, dünyanın her yerinden her yıl milyonlarca ziyaretçiyi çekmektedir. Müzenin mimarisi, pencerelerinde ve kapılarında beyaz vurgulu Sovyet tarzı kırmızı tuğla yapılara sahiptir ve ona otantik bir Eski Dünya görünümü verir. Ancak cam çatılar ve klima sistemleri gibi modern tasarım öğeleriyle bu eski bina güzel bir yaşlı kadını andırıyor! Müzenin dış cephesinde ayrıca ünlü Azerbaycanlı şairler Hafizaddin Agayev ve Namazaddin Hopmaziev’in yanı sıra Rus şair Anna Akhmatova’nın büyük bronz heykelleri bulunuyor. Ana girişin her iki yanında, bir zamanlar bu müzenin toprakları ile sınırları paylaşan iki eski Sovyet cumhuriyeti olan Rusya ve Azerbaycan arasındaki barışı simgeleyen büyük bir bronz kartal heykeli var! İçeride, tarih, edebiyat, bilim ve felsefe gibi farklı konularda 3 milyondan fazla kitap içeren Avrupa’nın en büyük halk kütüphanelerinden biri yatıyor; bu da turistlerin bu müzede kaldıkları süre boyunca Azerbaycan hakkında daha fazla bilgi edinmelerini kolaylaştırıyor!

Yine de Bu tarihi sanat galerisinin bilinmemesi nedeniyle birçok yanlış anlaşılma var, kültürü öğrenmeyi seven veya güzel sanat eserlerini takdir eden herkesin ilgisini hak ediyor! Bakü Sanat Müzesi hakkında bilmediğiniz gerçeklerle ilgili bu gerçeği vurgulamak için!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!