Azerbaycanda Turizm

Azerbaycanda Turizm

Azerbaycanda Turizm ; Eğlenmeyi yeni yerler görmeyi yeni kişilerle tanışmayı keşfetmeyi seviyorsanız hareketli Azerbaycan turizmi turistik..

Azerbaycanda Turizm

Azerbaycanda Turizm, Hayat koşuşturmasından bir süre kendimizi, kendimiz ile baş başa bırakabileceğimiz bir imkân sunan en geniş alanlı aktif dinlenme imkânı sunan olgu turizmdir. Dünya da ki diğer ülkeleri gezme isteği, yeni yerler görüp keşfetmek, dinlenmek, aktif bir tatil geçirme isteği duyarak turizme oldukça katkı yapıldığı bilinmektedir. Turizm olgusu günden güne gittikçe ihtiyaç haline gelmektedir ve son otuz-otuz beş yılda oldukça artmıştır. Azerbaycan’a ilk seyahatler ticaret kervanları döneminde gerçekleşmiştir.

Azerbaycan devletine düzenlenen seyahatlerde ticaret, siyasi, sosyal, dini yapıyı tanıma amacı ile soruları cevaplamak üzere gerçekleşmiştir. Azerbaycan dönemin Büyük İpek Yolu’nda (BİY) önemli duraklardan birisi olmuştur. Tarih insanlarının verilerine göre Büyük İpek Yolunun (BİY) aktif güzergâhlarından biri olan Kafkasya Albaniyasının (Çağdaş Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında bulunan eski devlet)üzerinden geçmekteydi. Strabon’a göre Hint mallarının büyük bir kısmı Orta Asya üzerinden geçerek nehirler aracılığı ile Hazar Denizi’ne daha sonrasında deniz yolu ile Arnavutluk ve Kür Nehri vasıtası ile Doğu Gürcistan’a oradan da Karadeniz’e yapılmıştır.

Büyük İpek Yolu Üzerinde Konumlandırılmış Olan Şehirler

Büyük İpek Yolu (BİY) üzerinde konumlandırılmış olan Tebriz, Mağara, Erdebil, Gence, Nahçıvan, Ordubad, Nuxa(Şeki) gibi şehirler Azerbaycan’ın kuzeyinde bulunan önemli uluslar arası ticaret merkezleri niteliği taşımışlardır. Günümüzde gelişmelere açık olması açısından oldukça tercih edilen ülkelerden biri olan Azerbaycan turizmi günden güne artış göstermekte ve ilgi merkezi olma yolunda oldukça emin adımlarla ilerlemektedir.

Azerbaycana Ulaşım

Azerbaycan’a ulaşım çok kolaydır. Herkes sorunsuz bir şekilde Azerbaycan’a seyahat edebilir. Ülke, Güney Kafkasya bölgesinde yer alır ve komşu ülkelerle mükemmel bağlantıları vardır. Gezginler Bakü’ye uçak, otobüs, tren veya tekne ile ulaşabilirler. Her ulaşım şeklinin maliyeti farklıdır ve sizi gideceğiniz yere hızlı bir şekilde ulaştırır.

Diğer ülkelerden Azerbaycan’a ulaşım, kısmen ucuz uçak biletleri sayesinde hiç olmadığı kadar kolay. Türk Hava Yolları ve Lufthansa gibi havayolları, yılın her günü Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Bakü’ye direkt uçuşlar düzenlemektedir. Bir uçak biletinin fiyatı mevsime ve müsaitliğe bağlı olarak 100-400 $ arasında değişmektedir. Gezginler ayrıca kendi ülkelerinden bir tren veya otobüse binebilir ve taşıyıcılarının onları Bakü’nün Adabeyçay terminaline transfer etmesini sağlayabilir. Otobüsler her gün Londra ve Edinburgh gibi büyük şehirler arasında çalışır. Trenler, çoğu büyük Avrupa şehrini Bakü’ye de bağlar. Tüm ulaşım türleri, değişen zaman gereksinimleri ve kat edilen mesafeler nedeniyle farklı tutarlara mal olur.

Kara yoluyla seyahat etmek, hava veya denizden daha ucuzdur, ancak yine de iyi miktarda para ve sabır gerektirir. Azerbaycan’a ulaşmanın en ucuz yolu Türkiye, İran, Gürcistan veya Ermenistan gibi komşu ülkelerden otobüs veya trenle. Otobüs seçenekleri trenlerden daha ucuzdur ancak hava veya deniz yolculuğundan çok daha uzun sürer. Otobüs fiyatları, alınan rotaya ve gereken durak sayısına bağlı olarak günlük 20-50 dolar arasında değişmektedir. Bazı uluslararası rotalar, yolcuların geceyi komşu şehirlerde geçirmelerini gerektirir – bu zamanla artar! Daha rahat bir seçenek tren yolculuğudur; trenler otobüslerden daha hızlı çalışır, ancak duraklar arasında seyahat etmek için daha fazla zaman harcanmasının yanı sıra daha pahalıdır. Gürcistan’dan gelen trenler, İran’da Tebriz’e ulaşmadan önce tipik olarak Tiflis’te gecelemeyi gerektirir; bu çok çabuk toplanır!

Azerbaycan’a ulaşım, bunun için gerekli olan maddi imkanlara veya sabra sahip olan herkes için çok kolaydır! Hem uçak biletlerinin hem de karadan yapılan yolculukların fiyatları beş yıl öncesine göre şimdi daha düşük; bu da Azerbaycan’ı hem ziyaretçiler hem de göçmenler için daha da çekici bir seçenek haline getiriyor!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!