Azerbaycanda Turizm

Azerbaycanda Turizm

Eğlenmeyi yeni yerler görmeyi yeni kişilerle tanışmayı keşfetmeyi seviyorsanız hareketli Azerbaycan turizmi turistik geziler yapmanız açısından..

Azerbaycanda Turizm

Azerbaycanda Turizm, Hayat koşuşturmasından bir süre kendimizi, kendimiz ile baş başa bırakabileceğimiz bir imkân sunan en geniş alanlı aktif dinlenme imkânı sunan olgu turizmdir. Dünya da ki diğer ülkeleri gezme isteği, yeni yerler görüp keşfetmek, dinlenmek, aktif bir tatil geçirme isteği duyarak turizme oldukça katkı yapıldığı bilinmektedir. Turizm olgusu günden güne gittikçe ihtiyaç haline gelmektedir ve son otuz-otuz beş yılda oldukça artmıştır. Azerbaycan’a ilk seyahatler ticaret kervanları döneminde gerçekleşmiştir.

Azerbaycan devletine düzenlenen seyahatlerde ticaret, siyasi, sosyal, dini yapıyı tanıma amacı ile soruları cevaplamak üzere gerçekleşmiştir. Azerbaycan dönemin Büyük İpek Yolu’nda (BİY) önemli duraklardan birisi olmuştur. Tarih insanlarının verilerine göre Büyük İpek Yolunun (BİY) aktif güzergâhlarından biri olan Kafkasya Albaniyasının (Çağdaş Azerbaycan Cumhuriyeti topraklarında bulunan eski devlet)üzerinden geçmekteydi. Strabon’a göre Hint mallarının büyük bir kısmı Orta Asya üzerinden geçerek nehirler aracılığı ile Hazar Denizi’ne daha sonrasında deniz yolu ile Arnavutluk ve Kür Nehri vasıtası ile Doğu Gürcistan’a oradan da Karadeniz’e yapılmıştır.

Büyük İpek Yolu Üzerinde Konumlandırılmış Olan Şehirler

Büyük İpek Yolu (BİY) üzerinde konumlandırılmış olan Tebriz, Mağara, Erdebil, Gence, Nahçıvan, Ordubad, Nuxa(Şeki) gibi şehirler Azerbaycan’ın kuzeyinde bulunan önemli uluslar arası ticaret merkezleri niteliği taşımışlardır. Günümüzde gelişmelere açık olması açısından oldukça tercih edilen ülkelerden biri olan Azerbaycan turizmi günden güne artış göstermekte ve ilgi merkezi olma yolunda oldukça emin adımlarla ilerlemektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!