azerbaycan bakü müzik akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Ünlü müzisyenler besteciler yetiştiren yüksek öğretim kurumlarından biri olan Azerbaycan Bakü Müzik akademisi fakülteleri arasında piyano, şan tarihi..

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi, Opera stüdyosunda verilmektedir, kütüphane, kayıt kabini, öğrenci konseyi, bilimsel laboratuarlar bulunmaktadır.Bilim olarak (“restorasyon ve eski müzik aletleri geliştirilmesi” ve “ağız müzik araştırma sorunları”), lisansüstü bölüm öğretim nitelikli olarak verilmektedir. BMA 1991 yılından itibaren serbest olarak verilmektedir. 7 doktor, 49 yüksek lisans, 52 Asistan, 58 (Ph. D.) çalışmaları da dahil olmak üzere Akademide şu anda 315 öğretmen bulunmaktadır. Müzik BMA çok verimli bir ilişki içinde yüksek öğretim kurumları oluşturulmaktadır. Mezunları BMA Kültür ve Milli Eğitim Bakanlığı sistemine göre eğitim verilmektedir.

Azerbaycan Bakü Müzik Akademisi , Azerbaycan Devlet Konservatuarı ile 1921 yılında kuruldu. Organizasyon yükseköğretim kurumlarının Konservatuarı en eski cumhuriyeti, bestecisi Hacıbeyov hizmetleri bir süre hizmet verdi. Piyano, şan, orkestra, teori, kompozisyon ve Doğu müzikleri 6 konservatuarı bulunmaktadır. 1920 yılından itibaren 1930–1970 yılında Profesyonel Piyano, Müzik teorisi ve Azerbaycan Halk, Rüzgâr ve Vurmalı çalgılar, Gitar,Kompozisyon, Müzik tarihi, Müzik teorisi, dirijorluğu Koro, Halk Müzik Aletleri ve Tarihçesi odası Trupları. İstisnai rolüne BMA gelişiminde Azerbaycan müzik kültürü.

Çeşitli Azerbaycan Müzik Akademisi olarak ünlü müzisyenler, besteciler öğretmelerden bazıları şunlardır.

Hacıbeyov, Bülbül, Shahram, B. Karaqiçeva, Q.Şaroyev, Rudolf L. L. Rastrapoviç, G. Garayev, S. Hacıbeyov, C. Cahangirov, S. Rustamov, P. Brener, R. Atakishiyev, E. Safarova

Akademi öğretmenlerin C. Hajiyev, A. Melikov, T. Guliyev, X. Gasimova, S. Aleskerov, Mirza K. F. Badalbeyli, V. Adigozalov, A. Rzayev, A. Babayev, R. Guliyev müzisyenler bilinir. Şu anda Azerbaycan Müzik Akademisi 19 – BMA – 4 fakültesi şunlardır: piyano, şan, tarihi ve teorisi, IAF.

Azerbaycan Müzik Akademimizde Konservatuar mezunu öğrencilerimize direk kabul özel guruplarımızın kontenjanı merkezimizde açılmıştır. Eğitim Azerbaycan ve Rus dilleri ile verilmektedir.

Bölümler

• Piyano
• Klavsen
• Keman
• Violo
• Viyolonsel
• kontrbas
• Flüt
• qoboy
• Klarnet
• Fagot
• Fransız Horn
• Trompet
• Trombon
• Tuba
• Arp
• Drama(perküsyon)
• Tar, keman
• Klasik Vokal
• Şan
• Müzikbilim
• Besteci

Azerbaycan Müzik Akademisinin Gelişim Tarihçesi

Azerbaycan’da müzik eğitiminin uzun bir geçmişi vardır. Antik çağda Araplar bölgeye müziği tanıtmışlardır. Eski çağlardan 20. yüzyılın başlarına kadar Azerbaycanlı müzisyenler müzik okullarında ve konservatuarlarda eğitim gördüler. Bu kurumlar öğrencilere müzik eğitimi verdi ve Azerbaycan’da müzik geleneklerinin gelişmesine yardımcı oldu. 1918 yılında Azerbaycan’da ilk milli musiki okulu açılmıştır ve günümüzde de devam etmektedir. Ulusal müzik okulu şimdi Azerbaycan Müzik Akademisi (AMA) olarak biliniyor. Bağımsız bir ülke olan Azerbaycan’ın gelişimi büyük ölçüde kendi müzik geleneklerinden etkilenmiştir.

Antik çağdan başlayarak, Azerbaycan’da müzik eğitimi ağırlıklı olarak Arap niteliğindeydi. Eğitimli Araplar ud, gitar, arp ve zil gibi enstrümanları okumayı ve çalmayı öğrendiler. Onlar da öğretmenlerinden şiir ve belagat öğrendiler. Arap müzik kültürü yüzyıllar boyunca Azerbaycan müzik geleneklerini etkilemiştir. Müzisyenler için bir okulun en eski kanıtı, İran’da MS 450’ye kadar uzanıyor. O dönemde Arap alimler, öğrencilere Arapça dil ve musiki öğrettikleri birçok medrese kurmuşlardır. Mevlana Celaleddin Rumi, ünlü bir şair olmadan önce 13 yıl ünlü bir medresede okudu. Tarih boyunca dünyanın dört bir yanından müzisyenler Bakü’yü ziyaret etmiş ya da Bakü’nün konservatuarlarına eğitim almak ya da nişan yapmak için gitmiştir.

1859’da Rus egemenliğinde, Bakü’de Türkan Şota (daha sonra Devlet Konservatuarı olarak değiştirildi) adlı ilk devlet müzik okulu açıldı. Bu kurum daha sonra Bakü Konservatuarı olarak tanındı ve bugün hala Bakü Devlet Akademik Senfoni Orkestrası’nın (ASOB) bir parçası olarak faaliyet gösteriyor. ASOB, dünya çapında 20’den fazla ülkeden her yıl 200’den fazla öğrenciye mesleki eğitim vermektedir. AMA’nın kuruluşu Rus eğitimci Ippoliti von Neuwirth tarafından Azerbaycan’ın Alman işgali altındaki I. Dünya Savaşı sırasında önerildi. Bu iki hedefle yapıldı: Birincisi, dağınık müzisyenleri tek bir bayrak altında toplamak; ikincisi – bu fırsatı, Almanya’nın müttefikleri ve düşmanları arasında gelecekteki savaşlarda diğer güçler tarafından işgal edildiğinde Almanlar tarafından kullanılabilecek Azerbaycan topraklarında bir Alman üniversitesi kurmak için kullanmak – AMA akademik faaliyetlerine 1 Ocak 1918’de 49 öğretmenle başladı. 10 sınıf sırasıyla keman çalma, piyano çalma, şarkı söyleme ve teori dersleri vermektedir. Şubat 1918’de sırasıyla keman çalma, piyano çalma, şan ve teori dersleri veren 17 sınıftan oluşan 101 öğretmen vardı. O zamanlar AMA’da 52 eğitmen altında okuyan 3100 öğrenci vardı. 1919’da Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sonra, hem Rusya hem de Almanya, eskiden bağımsız olan Azerbaycan’ın bazı kısımlarını işgal etti. Bu koşullar altında, AMA liderlerinin – Das Lied’in kurucusu Friedrich Koch da dahil olmak üzere – içinde bulundukları zor durum nedeniyle AMA’da ders vermeye devam etmeleri imkansızdı. Sonuç olarak, Ekim 1919’da, Richard von Schauroth von Königshofen’in önerisi üzerine Friedrich Koch, tüm kitaplarını ve AMA’daki öğrencilerine ait dosyalarıyla birlikte Baghlan Yolu’ndaki evine aktardı. Daha sonra ailesiyle birlikte Bakü’den ayrılarak stajyer olarak Polonya’ya gitti. Bilinmeyen nedenlerden dolayı, hedeflerine ulaştıktan kısa bir süre sonra orada öldü. Karısı, kocasının yardımı olmadan geçimini sağlamanın hiçbir yolu olmadığı için onun için ne kadar zor olduğu hakkında mektuplar göndermeye devam etti.

Tarihinin büyük bir bölümünde faaliyet gösterdiği zorlu koşullara rağmen AMA’nın Azerbaycan müziğinin gelişimine katkısı çok büyük olmuştur . 1918’den bu yana dünya çapında performansları ile Azerbaycan mirasının korunmasına büyük katkıda bulunan Azerbaycanlı müzisyen nesiller yetiştirmiştir. Yetişmekte olan müzisyenlerin ihtiyaç duyduğu müzik eğitiminin yanı sıra, AMA’ların Azerbaycan kültürünün gelişmesine katkısı çok büyük olmuştur, çünkü Cafer Cabbar Tankulu gibi birçok önemli şahsiyet Azerbaycan tarihinin farklı dönemlerinde bu kurumda eğitim görmüştür.

Vikipedi Bilgisi;

Kuruluş Tarihi Kuruluş Yeri Akademik Yapısı
1920 Bakü Akademide üç fakülte ve on sekiz bölüm yer almaktadır. Mezun olan öğrencilere yüksek lisans, kandidat ve doktora dereceleri sunulmaktadır.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!