Azerbaycan Geleneksel Oyunlar ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunlar ve Kıyafetleri

Tarihi miraslarına önem veren ülke Azerbaycan geleneksel oyunlar ve kıyafetleri yönünden de oldukça zengindir. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan..

Azerbaycan Geleneksel Oyunlar ve Kıyafetleri

Azerbaycan Geleneksel Oyunlar ve Kıyafetleri, Azerbaycan Cumhuriyeti uzun yıllar Rusya egemenliğinde kalmış 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesi ile kendi kimliğini başarıyla kurmuş ve devam ettirmiş bir Kafkasya ülkesidir. Kafkas ülkesi olması nedeni ile geleneksel oyunlarını ve kıyafetlerini Kafkas dansları oluşturmaktadır. Azerbaycan’da birbirinden farklı geleneksel oyunlar yer almakla birlikte en çok kızlı erkekli oynanan Kafkas oyunu ön plana çıkmaktadır.

Bunun dışında Azerbaycan halk oyunları arasında Abbas Gendi(Çay şekeri), Abayı, Avarı, Ağır Garadağlı, Azerbaycan Alça Gülü, Asma-Kesme, Asta Garabağlı, Ay Beri Bah, Benövşe(Menekşe), Beyaz Geceler, Brilyant(Pırlanta), Cengi Ceyranı, Cehribeyim, Çalparağ, Çattadı, Çay, Çit Tuman, Darçını, Desmalı, Enzeli, Gazağı, Gaytağı, Goçeli, Gızlar Bulağı, Gızılgül, Gıtgılıda, Gelin Havası, Gofta, Gülegez, Gelin Getirme, Gülmeyi, Hala-Bacı, Halay, Hançobanı, Iğdır Barı, Innabı, İki Arvadlı, Kışkanç, Köroğlu, Lâle, Lezginka, Mehribanım Çal Oyna, Naz Eyleme, Sarı Gelin, Sarı Köynek, Semeni, Şalaho, Uzundere (dans), Vağzalı, Velaçola, Yallı gibi oyunlar yer almaktadır.

Azerbaycan Müzik Aletleri

Azerbaycan halk oyunları ile birlikte genelde Garmon, Davul, Goşa Nağara, Tar, Kemençe, Balaban, Tulum, Tütek, Klarnet, Zurna gibi müzik aletleri çalınmaktadır. Halk oyunları oynanırken yöresel kıyafetler giyilmektedir. Bu kıyafetler genelde ipek kumaştan yapılmış kadınlar için uzun işlemeli etekler üzerine ipek gömlek, kolları ve üzeri işlemeli cepken yelekler ve kafalara takılan boncuklu ya da işlemeli başlıklardan oluşmaktadır. Erkekler ise aynı şekilde ipekten gömlekleri, bol pantolonları, işlemeli uzun cepkenleri ve kafalarına taktıkları fes ya da başlık ile yöresel kıyafetleri tamamlamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!