Azerbaycan Tıp Üniversitesi Denklik

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği

Azerbaycan Üniversiteleri Yök Denkliği, Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan diplomaların eşdeğerlik işlemine denklik denilmektedir. Diploma denklik belgesi talep edilen yabancı diplomanın Türkiye’de hangi alan ve düzeyde tanındığını gösteren resmi bir belgedir. Türkiye’de yabancı diplomalara YÖK tarafından değerlendirme yapılarak denklik verilmektedir. Azerbaycan’daki çoğu üniversite YÖK’ün resmi sitesinde tanınan olarak yayınlanmış üniversiteler arasında yer almaktadır. YÖK’ün bir üniversiteyi resmi olarak tanıması önem taşımaktadır. Çünkü tanımadığı bir üniversiteye denklik belgesi verme şansı yoktur. Bu nedenle öğrencilerin YÖK’e dilekçe yoluyla okuyacakları bölümlerin ve fakültelerin tanınıp tanınmadığına dair sorgu yaptırmaları gerekmektedir.

Azerbaycan’daki üniversitelerin müfredatları Türkiye’dekine benzer olduğundan hem çoğu üniversite resmi olarak tanınmakta hem de dersler uygun olduğundan ekstra eğitim almaya gerek kalmadan denklik alınabilmektedir. Üniversitelerin tanınması denklik için sadece yeterli olmamakla birlikte ders müfredatları karşılaştırmalı olarak bakılıp her bölüm için farklı uygulamalar yapılmaktadır. Genellikle YÖK Azerbaycan üniversiteleri sözel bölümler için herhangi bir uygulama yapılmaksızın denkliği kolaylıkla sağlamaktadır. Sadece sayısal bölümlerin belli müfredatları uymayanlar için YÖK kendi düzenlediği sözlü mülakatlara öğrencileri tabi tutmaktadır.

Yök Sözlü Mülakatlar

Bu mülakatlar öğrencilerin aldıkları eğitim içeriğine dayalı olduğundan öğrenciler rahatlıkla sorulara cevap vermekte, Azerbaycan üniversitelerinin eğitim kalitesinin de farkını ortaya koymaktadır. Denklik işlemleri ve başvuru süreçlerine dair tüm bilgiler ve detaylar www.yok.gov.tr adresinde yer almaktadır. Öğrenciler Azerbaycan’daki üniversitelere kayıt olmadan Türkiye’den bölümleri ve okulları ile ilgili yaptıkları sorguya karşılık gelen dilekçeyi noterden onaylattıkları sürece denklikle ilgili hiçbir yasal sıkıntıları olmayacaktır.

Azerbaycan YÖK ile Yüksek İş Birliği

Hem Azerbaycan hem de YÖK, öğrencilere çok yönlü bir eğitim, güçlü bir sosyal atmosfer ve en iyi üniversitelerde eğitim alma şansı sunuyor. Her iki ülkenin de kendine has özellikleri olmasına rağmen, her ikisi de öğrenci kitlesi için kaliteli eğitim sağlamaktadır. Ek olarak, her iki ülke de etnik olarak çeşitli nüfuslara sahiptir.

Azerbaycan Devlet Tıp Üniversitesi olarak da bilinen Azerbaycan Tıp Üniversitesi (AMU), Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan önde gelen bir tıp kurumudur.

AMU 1930’da kuruldu ve ülkedeki en eski ve en prestijli tıp okullarından biri olarak kabul ediliyor. Üniversite tıp, diş hekimliği, eczacılık, hemşirelik ve halk sağlığı dahil olmak üzere çeşitli tıp alanlarında lisans, yüksek lisans ve lisansüstü programlar sunmaktadır.

AMU, deneyimli ve tanınmış tıp uzmanlarından oluşan bir fakülte ile yüksek kaliteli eğitimi ve araştırması ile tanınır. Üniversite ayrıca ülke çapındaki bağlı hastanelerde ve kliniklerde klinik eğitim fırsatları sunmaktadır.

AMU, akademik programlarına ek olarak, yerel nüfusa tıbbi hizmetler ve sağlık eğitimi sağlayan çeşitli toplumsal yardım programlarına da katılmaktadır. Üniversite, değişim programları ve ortak araştırma girişimlerine izin veren çeşitli uluslararası kurumlarla işbirliklerine sahiptir.

Genel olarak, Azerbaycan Tıp Üniversitesi tıp eğitimi ve araştırma alanında saygın bir kurumdur ve tıp alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler için popüler bir seçimdir.

YÖK 100’den fazla ana dalda önlisans derecesi sunan dört yıllık bir kamu kurumudur. Ayrıca işletme ve inşaat yönetimi gibi alanlarda sertifika ve diploma veren 12 profesyonel okul ile 20’den fazla derece veren koleje ev sahipliği yapmaktadır. CoHE’nin iki kampüsü vardır – Cambridge’deki Downtown Kampüsü ve Boston yakınlarındaki Kuzey Kampüsü – ve Bachelor of Arts’tan Bachelor of Science seviyesine kadar lisans dereceleri verir. YÖK’teki öğrenciler, akademisyenlere ek olarak, okul içi spor takımları veya Öğrenci Birliği Konseyi (SAC) gibi öğrenci devlet kuruluşları gibi ders dışı etkinliklere de katılırlar.

Her iki ülkenin de etnik olarak çeşitli nüfusları var—Azerbaycan etnik bir Azeri çoğunluğa sahipken CoHE, Siyah Amerikalılar ve Batı Hint Kanadalılar gibi çeşitli etnik azınlıklara ev sahipliği yapıyor. Her iki ülke de öğrencileri için güçlü sosyal ortamlar sunuyor—Azerbaycan sayısız antik siteye ev sahipliği yaparken, YÖK yıl boyunca çok sayıda kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Sonuç olarak, hem Azerbaycan Üniversitesi hem de YÖK’ün kendi öğrenci grupları için mükemmel eğitim kurumları olduğu görülmektedir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Eurostar İnstagram

 

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!