Azerbaycan Üniversitesi Eğitimi

Azerbaycan Üniversitesi Eğitimi

Azerbaycan üniversitesi eğitimi ; üniversite eğitimi için hem kültürel açıdan hem de dil açısından tercih edilebilecek ülkeler arasında ...

Azerbaycan Üniversitesi Eğitimi

Azerbaycan Üniversitesi Eğitimi, Azerbaycan üniversite eğitimi için hem kültürel açıdan hem de dil açısından tercih edilebilecek ülkeler arasında yer almaktadır. Eğitim açısından birçok kaliteli ve uzmanlaşmış devlet üniversiteleri bulunan Azerbaycan’da genel olarak bölümlerde okutulan diller İngilizce ve Azerice’dir. Azerice’nin Türkçe’ye yakın olması öğrencilerin dile çabuk adapte olmalarını ve derslerde başarılı olmalarını sağlamaktadır. Azerbaycan’da 27’si devlet, 16’sı özel ve 7’si Özel statüdeki yüksek öğretim kurumları olmak üzere toplamda 50 üniversite bulunmaktadır.

Bu üniversiteler Bologna Anlaşması çerçevesinde eğitim vermektedir ve mezun olunca alınan diploma Bologna Sürecine dahil olan ülkelerde kullanılabilmektedir. Bunun için her ülkenin kendi şartlarına bakılması unutulmamalıdır. Türkiye’den öğrenciler Azerbaycan’da eğitimi tercih etmek isterse hem üniversite giriş sınavından aldıkları puanla hem de o puan olmaksızın üniversiteler başvuruda bulunabilirler. Özel üniversitelerde ücretler düşük olmakla birlikte eğitim kalitesi yüksektir.

En Çok Tercih Edilen Üniversiteler

En çok tercih edilen üniversiteler arasında Bakü Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Üniversitesi, Azerbaycan Tıp Üniversitesi ve Azerbaycan Havacılık Üniversitesi yer almaktadır. Özellikle havacılık alanında Azerbaycan tercih edilen ülkeler arasındadır. Azerbaycan’da her bölüm birer akademi niteliğinde olduğundan her bölümüm kendine has bir üniversitesi bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin kendi alanında uzmanlaşması için güzel bir fırsattır. Fakültelerin merkezlerde yer alması öğrencilerin kültürel açıdan da gelişime açık olmasının ve üniversite hayatı ile birlikte Azeri halkıyla da sosyalleşmelerinin önünü açmaktadır.

Azerbaycan Üniversiteleri ve Öğrenci Alımları Hakkında

Azerbaycan, Batı Asya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan bir ülkedir. Sırasıyla güneyde Gürcistan, batıda ve doğuda Karadeniz ve Hazar denizleriyle çevrilidir. Ayrıca Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) üyesidir ve kendi dili olan Azerice’ye sahiptir. Azerbaycan’da yüksek kaliteli eğitim veren birkaç üniversite bulunmaktadır. Bir Azerbaycan üniversitesine kaydolmak, çoğu öğrenci British Council bursu almak için koleje gittiğinden daha kolaydır. Azerbaycan’da hayat geliştikçe üniversiteye giden öğrenci sayısı yıllar içinde artmıştır. Üniversite mezunlarındaki bu artışla birlikte, Azerbaycan’daki yaşam standardı, çoğu öğrencinin koleje parası yetiyor.

Azerbaycan’da dokuz devlet üniversitesi vardır; yedi tanesi Bakü’de, ikisi Sumgayıt’ta bulunmaktadır. Bu dokuz üniversitenin 2800’den fazla lisans programı vardır; ancak, bazı programlar diğerlerinden daha popülerdir. Örneğin: mühendislik, üniversite sıralamalarına hakimdir, bu da mühendislerin kıdemli meslektaşlarından öğrenmeleri için güçlü bir sınıf ortamı sağlamaya yardımcı olur. Bu kolejlere kaydolan öğrenciler, genellikle, iyi finanse edilen bir üniversite sistemi tarafından desteklenen eğitimlerine başladıktan sonraki beş yıl içinde bir lisans derecesi alırlar. Bu kolejlerdeki eğitim kalitesi, dünyadaki diğer üst düzey üniversitelerde bulunanlarla karşılaştırılabilir. Fiziksel sınıflar aynı anda eğitim etkinliklerine katılan öğrencilerle aşırı kalabalık olabileceğinden, çoğu üniversite kursu e-öğrenme platformları aracılığıyla verilmektedir.

Azerbaycan’dan pek çok öğrenci, diploma almaları ve devlet işleri veya çocukları için British Council bursları almaları daha kolay olduğu için üniversiteye gitmeyi tercih ediyor. Azerbaycan’daki tüm üniversiteler iyi finanse edilmiştir ve derecelerini aldıktan sonra iyi işler elde eden kaliteli mezunlar yetiştirmektedir. Bu nedenle, eğitim almak isteyen herkes, uluslararası meslektaşlarına benzer fırsatlar sunan çok sayıda Azerbaycan kolejinden birinde bir kabul görevlisi ile konuşmalıdır!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!