Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan Halk Oyunları

Zengin kültürü ile geçmişin izlerini sürdüren Azerbaycan halk oyunları açısından da oldukça zengindir. Yöresel halk oyunları oynanırken davul..

Azerbaycan Halk Oyunları

Azerbaycan Halk Oyunları; kültürel mirasını en çok da yerel kıyafetleri ile bezenmiş olan yöresel halk oyunları ile taçlandırarak dünya ülkelerine sunmaktadır. Azerbaycan halk oyunları yaklaşık 1.000 yıllık geçmişe sahip ezgileri ile büyüleyici dansları ile izleyenleri kendisine hayran bırakmayı başarabilmektedir. Halk oyunları denildiğinde ilk akla gelen ülke Azerbaycan olarak göze çarpmaktadır. Azerbaycan halkının yaşanmışlıklarını, hayatlarını, hikayelerini ele alan, halkın geçirdiği sosyal olaylardan yola çıkarak oluşturulan dansları tüm dünyanın ilgilendiği danslar arasında yer almaktadır.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nde halk dansları çeşitli konulardan oluşmaktadır. Bu konular; hayat, kahramanlık, iş, spor, tören, halka oyunu ve düğün oyunları gibi konulardan oluşmaktadır. Ayrıca Halk oyunları Azerbaycan’da üç farklı kısımdan oluşmaktadır. Azeri dansları önce hızlı bölüm, daha sonra lirik bir bölüm ve son olarak da hızlı ve göz alıcı heyecanlı bir bölümden oluşmaktadır. Özellikle son bölümü tüm izleyicilerin en çok beğendiği bölüm olarak göze çarpmaktadır.

Üniversite Okuyan öğrenciler

Azerbaycan’da üniversite okuyan öğrenciler çeşitli sosyal gruplar sayesinde aktif bir şekilde kültürel etkileşim yaşayabilmektedirler. Öğrenciler okullarından arta kalan zamanlarda öğrenci klüpleri ile birlikte çeşitli Azeri dans gösterileri düzenleyebilmekte veya izlemeye gidebilmektedirler. Öğrenciler için Azerbaycan’da üniversite okumak hem okul bilgilerini en iyi şekilde alabilecekleri bir eğitim kurumu hem de sosyo – kültürel açıdan kendilerini değiştirip geliştirebildikleri bir fırsat olarak görülmektedir. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi öğrencilere bu kapıdan girebilmeleri için gereken tüm desteği sunmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!