Azerbaycan Devlet Kültür Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür üniversitesi öğrencilere ekonomik üniversite okuma fırsatları sunduğu için tercih sebebi olmaktadır..

Azerbaycan Devlet Kültür Üniversitesi

Azerbaycan Devlet Kültür Üniversitesi, 1923 senesinde Bakü Tiyatro Okulu adıyla 40 öğrenciye eğitim vermeye başlayan Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, prodüktörlük, tiyatro, sahne sanatları ve aktörlük alanında eğitim vermiştir. 1988’de birçok bölümün eklenmesi ile eğitim çeşitliliği büyük oranda artan okulun 1991’de üniversite haline gelmiştir. Müzecilik, Sanat Eleştirmenliği, Tiyatro ve Reklam Tasarımı, Dekoratif Sanatlar, TV Dramalar, Yazarlık, Mimarlık, ICJ Mekan ve Ekipmanları, Sinema ve Yönetmenlik Sanatı bölümleriyle kapsamlı bir eğitim veren okul, eğitiminin çeşitliliği kadar kalitesini de geliştirmeyi basar mistir.

Üst düzey eğitim programlarına günümüze dek birçok sanatçı yetiştiren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi; 7 lisans, hazinlik ve yüksek lisans fakültesiyle eğitim hayatını sürdürmektedir. Üniversite bünyesinde bulunan toplam 34 bölüm, modern ekipmanlarla desteklenen Avrupa standartlarında sanat ve teknik eğitim vermektedir. Müzecilik alanında verdiği eğitimin düzeyini, zengin içeriğe sahip olan kütüphanesi ve müzesi ile büyük oranda geliştiren Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, teknik anlamında da yüksek standartlara sahiptir. Sinema ve televizyon setleri, bilgisayar merkezi ve daha pek çok tesisi bulunan okul, TV yapımcılığı ve yönetmenlik programlarındaki öğrencilerine uygulamalı eğitim vermektedir.

Azerbaycan Devlet Kültür Üniversitesi İmkânları

Sinema salonu, açık ve kapalı spor alanları, yemekhane, uzaktan eğitim merkezi, akademik danışmanlık öğrenci kulübü odaları, fitness center, restoran, baskı ve matbaa merkezi gibi alanlarda son derece geniş imkânları bulunan üniversite, akademik eğitimiyle olduğu kadar kültürel ve teknik anlamda da prestijli bir konuma sahiptir. Tiyatro tasarımı, , vokal, sanatçı tasarımı ve tiyatro yönetmenliği eğitimiyle sahne sanatları eğitimini doğrudan uygulamalı olarak veren okul, mezunlarının deneyimli bireyler olmasını sağlamaktadır. Bunun haricinde okul, TV yayını yapan bir kanala da sahip olduğundan medya tasarımı ve yönetmenlik gibi alanlarda eğitim alan öğrencilerinin deneyim kazanmasına büyük katkı da sağlamaktadır. Geniş imkânları bu alanlarla sinirli olmayan üniversitenin kampüsünde; sağlık merkezi, kablosuz internet alanları, banka, market, otel, etüt odaları ve modern bilgisayar laboratuvarları da bulunmaktadır.

Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi geniş imkânlarıyla öğrencilerine; menajer, sarkıcı, aktör, tiyatrocu, yapımcı, baskı elemanı, sinemacı, ressam olma imkânı sunduğu gibi mimarlık, sanat tarihi eğitimi alma veya müzeci olma fırsatı da sağlamaktadır. Eğitim yelpazesi çok geniş olan üniversitenin sahip olduğu zengin içerikli programları; hali tasarımı ve kozmetik eğitimi farklı branşlarda verildiği gibi, moda tasarımı gibi moda ile ilgili alanlarını da kapsamaktadır. Okul bünyesinde bulunan resim bölümünde görevli akademisyenlerin yurtdışında tanınan sanatçılardan oluşması da, üniversitenin resim bölümünün saygın bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Moda çizim bölümü eğitimiyle de son dönemde bilhassa Avrupa’dan yoğun talep gören Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi, dünya genelinde tanınan ve prestijli eğitimiyle saygı duyulan bir üniversitedir.

Avantajlı fiyatlara sahip hizmetleri ve uluslararası anlaşmaları ile yurtdışı eğitim alanında tek yetkili olan Eurostar, Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi öğrencisi olarak saygın bir eğitim almanızı sağlayacaktır. Başvurudan karşılamaya, yerleşimden kayda, kabulden danışmanlığa kadar her alanda sunduğu hizmetleri en kaliteli şekilde vermek için çalışan Eurostar Yurtdışı Eğitim Merkezi ayrıcalığı ile üniversite eğitiminize biran önce başlamak için bizimle irtibata geçin.

Fakülteleri ve Bölümleri

Bölümler:

• Kültür

• Müzecilik

• Uygulamalı Kültür

• Ekonomi ve Danışma

Kültür Fakültesi:

Kültür ve Eğitim Fakültesi ismiyle 1959’da eğitim vermeye başlamış ve üniversitenin en köklü fakülteleri arasına girmiştir. Fakültede; Turizm ve Otelcilik, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Müzecilik ve Anıtların Korunması, Kültüroloji gibi dallarda uzmanlık eğitimi verilmektedir.

Aktör Sanatı Fakültesi:

Tiyatro Okulu adıyla 1923 yılında kurulan fakülte, 1945’te okulun Tiyatro Enstitüsü olmasına büyük katkı sağlamıştır. Sonraki yıllar içerisinde Tiyatro ve Sinema Sanatı Fakültesi ismini alan fakülte, son olarak 2002’de Aktör Sanat Fakültesi adını al mistir.

Fakültede 6 bölümde dersler yapılmaktadır.

Bölümler:

• Sahne Danışmanlığı

• Aktör ve Yönetmenlik Sanatı

• Vokal

• Müzikal Sanatı

• Koreografi ve Plastik Sanatlar

• Pop Sanatı

Bölüm mezunları; Drama ve Sinema Oyunculuğu, Koreografi Sanatçısı, Müzikal Oyunculuğu ve Pop Sanatçısı sertifikası almaktadır. Azerbaycan Devlet Kültür ve Güzel Sanatlar Üniversitesi bunun haricinde Beden Eğitimi ve Spor eğitimi de vermektedir.

Yönetmen Sanatı Fakültesi:

Edebi Yaratıcılık Fakültesi adıyla kurulan bu fakülte, 2001’de Yöneticilik Bölümü’nün birleşmesiyle Yönetmen Sanatı Fakültesi haline gelmiştir.

Fakültede 4 bölümde ders yapılmaktadır.

Bölümler:

• Tiyatro Yönetmenliği

• Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmenliği

• TV Yap imciliği

• Yönetmenlik

Bölüm eğitiminin ardından öğrencilere; Tiyatro Kurumlar Müdürü, TV Program Yönetmeni, Kitlesel Etkinlikler ve Seyir Yönetmeni, Sanat Operatörü, Drama Yönetmeni alanlarında uzmanlık sertifikası verilmektedir.

Sanatçılık Fakültesi:

1991’de kurulan ve günümüze dek eğitim kalitesini sürekli arttıran fakülte, geniş kapsamlı ve üst düzeyli eğitim vermektedir.

Fakültenin 6 bölümü vardır.

Bölümler:

• Tiyatroculuk

• Sinema ve Televizyon Dramalar

• Azerbaycan Dili ve Edebiyatı

• Yabancı Diller

• Sosyal Siyasal Bilimler

• Amatör ve Halk Sanatları

Bölüm mezunları; Televizyon Dramalar ve Yayıncılığı, Film ve Tiyatro Çalışmaları, Biblioloji, Sinema ve Televizyon Gazeteciliği uzmanlı olarak diploma almaktadır.

Yabancı Diller Fakültesi:

Yabancı öğrencilerin oluşturduğu fakültede, Dil Hazırlık kursları verilmektedir.

Müzik Sanatı Fakültesi “Konservatuar”:

Kapsamlı ve yoğun eğitimin verildiği fakülte 2001’de eğitim hayatına basla mistir.

Fakülte 6 bölümle eğitim vermektedir.

Bölümler:

• Müzik Çalışmaları

• Müzik Disiplinleri ve Def Çalışmaları

• Enstrümantal Performans

• Popüler Müzik ve Çeşitli Performanslar

• Mülgam (Makam) Sanatı

• Aşık Sanatı

Bölüm eğitimini tamamlayan öğrenciler; Bestecilik, İletişimcilik, Mülgam Sanatı, Solo Performans ve Þarkicilik, Popüler Müzik Müzisyenlik, Orkestra Yönetimi, Enstrümantal Performans gibi dallarda uzmanlaşmaktadır.

Güzel Sanatlar Fakültesi:

Derin bir geçmişe sahip olan fakül; Grafik Tasarım, Heykeltıraşlık, Sanatçılık ve özellikle Resim Sanatı ile uluslararası standartlarda eğitim programlarına sahiptir. 1990’da Güzel Sanatlar Fakülte’nin eğitimi revize edilmiş ve eğitim niteliği büyük oranda arttırılmıştır.

Fakültede 3 bölümde eğitim yapılmaktadır.

Bölümler:

• Resim ve Moda Çizim bölümü

• Sanat Eleştirmenliği bölümü

• Uygulamalı Dekorasyon Sanatı bölümü

Bölüm öğrencileri: Sanat Tarihi, Çizim, Mimarlık, Resim, Moda Tasarımı, Hali tasarımı, Tiyatro Tasarımı, Sanatçı Tasarımı, Medya Tasarımı, Kozmetik ve Reklam gibi dallarda uzmanlık sertifikası sahibi olmaktadır.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!