Azerbaycan Kulüpleri

Azerbaycan Kulüpleri

Azerbaycan Kulüpleri öğrencilerin ilgilerine yönelik olarak çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Arkeoloji ve spor kulübü, bilim ve eğitim kulübü..

Azerbaycan Kulüpleri

Azerbaycan Kulüpleri Hakkında Bilgi

Azerbaycan Kulüpleri, Azerbaycan da spor önemli bir konumdadır. Ülkede ki en üst seviye futbol ligi Topaz Premyer Liqası’dır. Topaz Premyer Liqası 1992 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin dağılmasının ardından kurulmuştur. Lig on adet takımı bünyesinde bulundurmaktadır. Ligin en başarılı takımı Neftçi Bakü, ligin son şampiyonu Karabağ’dır. Neftçi Bakü 8 kez şampiyonluk yaşadığı için ligin en başarılı takımı unvanına sahiptir. Futbol teşkilatı 1994 yılında, Mayıs ayında, UEFA’nın Viyana şehrinde düzenlenmiş yirmi ikinci Kongresinde UEFA’ya, 1994 yılında, haziran ayında, FIFA’nın Chicago sehrinde düzenlenmiş kırk dokuzuncu Kongresinde FIFA üyeliğine dâhil edilmiştir. AFFA’nın milli takımları dünya ve Avrupa Şampiyonası’nda rekabet ortamında boy göstermeye başlamışlardır.

1994 yılında, Aralık ayında, Azerbaycan futbolu geçmişinden bu yana ilk kez üç hakeme – Tahir Süleymanov, Asim Hudiyev ve Hagani Memmedov’a FIFA derecesi verilmiştir. 1997-2003 yıllarında Azerbaycan futbolu derin kriz geçirmiş büyük sorunlar yaşamıştır. AFFA yönetimiyle futbol kulüpleri arasında devam eden mücadele adil sonuca varılamamıştır. Bu durum için kulüpler itiraz etmişlerdir. On birinci Milli Şampiyonluk yarışmalarını durdurmuşlardır. Sonradan şampiyonluk hususi Teşkilat Komitesinin denetiminde yönetilmiştir. Bu durum karşısında AFFA yönetimi sonuçları tanımamıştır ve klüpler Avrupa mikyaslı turnelere katılamamışlardır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!