Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi nde düşlediğiniz eğitimi hayalini kurduğunuz bölümde sınav şartı olmadan alabilirsiniz.

İçindekiler

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de bulunan bir devlet üniversitesidir. Bu üniversite 1 Ekim 1919 yılında Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti parlamentosu kararıyla kurulmuştur. Sonrasında da Azerbaycan ın en ünlü bilim ve eğitim merkezlerinden biri olmuştur. Bununla beraber üniversite, fikir ve ulusal düşünce merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bunun sonucunda da Azerbaycan’ın ünlü politikacısı Haydar Aliyev, tanınmış bilim adamları, aydınlar ve seçkin diplomatları yetiştirmiştir. Bu üniversite, Bakü’nün milli lideri Haydar Aliyev’in 13 Haziran 2000 tarihli kararnamesine göre özerklik statüsü kazanmıştır. Bu karar neticesinde de kendi yasal tüzüğü temelinde yönetim faaliyetlerine başlamıştır.

Üniversitenin eğitim branşları arasında 55 lisans ve 153 yüksek lisans olmak üzere 16 ana dal yer alır. Her yıl binlerce yabancı ve Türk öğrenciler, yurtdışı eğitim seçenekleri arasından Bakü Devlet Üniversitesi ni tercih eder. Bu tercihin temelinde üniversitenin hem öğrencilerine hem de mezunlarına sunduğu avantajlar yatar. Üniversitenin temel amacı, profesyonel, özgür ve yaratıcı aynı zamanda da demokratik değerlere saygılı bireyler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda eğitim teknolojilerine dayalı 10 dil odası vardır. Artı olarak öğrencilerin kullanımı için kütüphane ve 12 okuma odası, 5 abonelik bölümü vardır. Bu bölüm ve kütüphanelerde öğrenci ve öğretmenler için 15 bin den fazla farklı konularda beş milyon kitap bulunmaktadır. Sağlıklı bir nesil için sadece kültür yeterli değildir. Bu sebeple eğitim üniversitesinde sağlıklı ve güçlü bir gençlik yetiştirmeyi müfredatının bir ğarçası hline getirmiştir. Bu amaçla da görkemli spor ve sağlık kompleksi inşa edilmektedir.

Bakü Üniversitesi Bölümleri:

Fizik Kimya
Biyoloji Öğretmenlik Bölümleri
Hukuk İktisat
İşletme Uluslararası İlişkiler
Kamu Yönetimi Siyaset Bilimleri
Su Bilimleri Biyoteknoloji
Filoloji

Yurtdışında Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Avantajları

Bakü Devlet Üniversitesinde Sınavsız Üniversite İmkanı

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi bölümlerinden kabul almak için sınav şartı yoktur. Buna karşın ülkemizde üniversite okumak için YKS şartı vardır. Bu YKS hazırlık sürecinde ve sınav esnasında büyük bir stres yaşarsınız. Sınavı kazanamadığınız zaman da tekrar hazırlık yapmak gibi bir talihsizliğe maruz kalırsınız. Bu stres ve zaman kaybı yaşamıyor oluşunuz sizin için büyük avantajdır. Bu üniversitede sınav olmadan alacağınız kabul neticesinde zaman kaybı ve stres yaşamasınız. Bu zaman ve strese harcayacağınız enerjiyi başarınıza basamak yaparsınız. Bu da sizleri hem psikolojik olarak hem de zaman açısından rakiplerinizin önüne geçirir. Bu motivasyonla başladığınız üniversite eğitiminiz sonunda da kariyerinize pozitiv bir ivme ile başlarsınız.

Çokdilli ve Çokkültürlü Ortamda Küresel Bakış Açısı Kazanırsın

Üniversitenizde alacağınız eğitim çerçevesinde hazırlık sınıflarında Azeri Türkçesini, Rusça ya da İngilizceyi akademik seviyede öğrenirsiniz. Böylece de kariyerinizi farklı coğrafyalarda ilerletme imkanı kazanırsın. Artı olarak dünya dili İngilizceyi bilmeniz size seyahat etme kolaylığı sağlar. Böylece tatil zamanlarında yapılacak seyahat planlarıyla farklı coğrafyaları gezmenin keyfini yaşarsınız. Tüm bunlara ek olarak edineceğiniz farklı kültürden arkadaşlıklar sayesinde dünya dillerine ve kültürlerine aşinalık kazanırsınız. Bu aşinalık neticesinde de kültürlerarası hoşgörüyü değişik davranış kalıplarına karşı önyargılı olmamayı öğrenirsiniz. Bunlar, sınırları olmayan yeni dünya düzeninde önemli yerlere gelmek isteyenlerin sahip olması gereken algı ve fikir sistemleridir. Bunları kazanarak çağın gerisinde kalmazsınız.

Bakü Devlet Üniversitesinde Kaliteli Eğitim ve Bölüm Çeşitliliği Fazlalığı

Bakü Devlet Üniversitesi’nde okumak isteyenleri kaliteli bir eğitim müfredatı ve profesör ve doçentlerden oluşan akademik kadro bekler. Burada eğitim alanında uzman öğretim görevlileri tarafından verilmektedir. Yurtdışı üniversitesi, öğrencilerine bilgisayar laboratuarı, teknik uygulama alanları sunar. Ek olarak da gerekli malzeme ve ortamda üniversite kampüslerinde vardır. Aynı zamanda Baku Devlet Üniversitesi 37 bilimsel araştırma ve fiziksel öğretim laboratuarları merkezinde de eğitimi ilke edinmiştir. Ek olarak da insani alanlarda Bilimsel Araştırma Enstitüsü Uygulamalı Matematik ve Scinetific Araştırma Enstitüsü Phesics Sorunları çalışma kapsamında 200’den fazla çalışanı vardır. Tüm bunların yanında Azeri dilinin ayrıntıları, dünya dilleri edebiyatları ve filoloji çalışmaları da müfredat kapsamındadır. Azerbaycan’ın Tarihi ve edebiyatı, genetik, nanoteknoloji, Nanomalzemelerin ve diğer geniş spektrumlu alanların oluşması sağlanmaktadır.

Azerbaycan Bakü Üniversitesi Birçok Uluslararası Yükseköğretim Anlaşmalarına Dahildir

Uluslararası İlişkiler Üniversitesi BSU gibi yetkili kurum ve Ortaklık Avrasya, eski SSCB üniversiteleri birliği üyesidir. Üniversitenin dahil olduğu diğer uluslararası işbirlikler; Hazar Denizi Devletleri Derneği, Karadeniz Türkiye Derneği, Avrupa Üniversiteler Derneği, Karadeniz ülkeleri Üniversiteleri’dir.

Bunun yanı sıra, üniversitenin dahil olduğu bilimsel ve teknik işbirliğini amaçlayan ikili anlaşmalar vardır. Öğrenciler-öğretmen değişim programlarında ERASMUS ile Moskova Devlet Üniversitesi Lomonosov’s, Orta Eeast Teknik Üniversitesi, Nice-Sofya zıt Üniversitesi, Indiana Üniversitesi, Kiev Ulusal Üniversitesi, Viyana Üniversitesi ve diğer üniversite ve derneklerle iş birliği içerisindedir. Bu da öğrencilerine çalışma alanlarında farklı fikir ve bilimsel araştırma yöntemlerini öğrenme ve uygulama olanakları sunar.

Kardeş Ülke Azerbaycan’da Samimi Atmosferde Eğitim Alırsın

Azerbaycan’a eğitim için giden Türk öğrenciler, kültürümüze yakın manevi değerlerin hakim olduğu atmosfere maruz kalırlar. Azeri Türkçesi de dilimize en yakın şivelerden biridir. Ana diline benzer bir dilde eğitim almak ya da yerel halkın konuşmasının tanıdık gelmesi öğrenci psikolojisini rahatlatan etmenlerin başındadır. Benzer kültür ve dile maruz kalan genç yaştaki bireylerde kültürel şok yaşama ihtimali çok düşüktür. Bu durum da milli kimliğin korunmasında ve kendini dünya tarihinde doğru konumlandırmasında büyük rol oynar.

Yurtdışında Üniversite Ama Yakın Mesafede

Ankara Bakü arası kara aracıyla 22 saat gibi bir süre tutar. Ama her gün uçak seferleri vardır ve uçuş süresi 3 saattir. bu ülkeye ulaşım kolaylığının olması çocuklarını yurtdışına okumak için gönderecek ailelerin içini rahatlatır. Ziyaret için gitmek isteyen ailelerin vize ihtiyacı yoktur. Böylece hem öğrenciler hem de aileleri ülkeye kolaylıkla gidip gelir.

Bakü Devlet Üniversitesi Denklik Var mı?- Yatay Geçiş

Devlet üniversitesine kayıt olanlar mezun olduklarında YÖK tanınırlığı olan diploma sahibi olurlar. Bu tanınırlığı olan diploma sayesinde de diplomalarının denkliğini kolay bir başvuru süreci sonucunda alırlar. Böylece de mesleklerini ülkemizde yaparken zorlanmazlar.

Bakü Devlet Üniversitesi Başvuru Şartları

Yabancı öğrencilerin üniversiteye başvuru şartları arasında ülkemizde olduğu gibi üniversiteye giriş sınavı yoktur. Azeri vatandaşlarına uygulanan üniversite sınavı yabancı öğrenciler için geçerli değildir. Başvurmak için lise veya dengi bir resmi kurumdan aldığınız diploma ve transkriptiniz yeterlidir.

Başvuru tarihleri de Ağustos ortalarına kadar devam eder. Fakat tarihleri kaçırmamanız yabancı öğrenci kontenjanları dolmadan kayıt hakkı kazanabilmeniz çok önemlidir. Bunun için de profesyonel bir yurtdışı eğitim danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Çünkü başvuru ve kabul aşamasında zamanı kaçırmak veya eksik belge iletmek size hayal kırıklığı yaşatır. Danışmanlık hizmeti alarak başvuru tarihlerini kaçırma ve başvurunuza ret alma ihtimalinizi ortadan kaldırırsınız.

Bakü Devlet Üniversitesi Puanları, Taban Puanları

Üniversite giriş sınavı şartı olmadığı için Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi taban puan şartı da yoktur. Bu sebeple hukuk fakültesi taban puanları, psikoloji bölümü taban puanları gibi şartlar yoktur. Üniversitede tıp fakültesi yoktur. Bu sebeple diş hekimliği taban puanları ve tıp fakültesi taban puanları şartı da yoktur.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Kayıt Tarihleri – Şartları

Başvuru tarihleri her yılın Ağustos ortalarına kadar sürmektedir. Ek kontenjanlar ve kayıt süreci hakkında ayrıntılı bilgi almak için danışmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Kayıt şartları ve başvuruda herhangi bir yazılı sınav yoktur. Fakat çok da zor olmayan sözlü mülakat şartı vardır.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Bölümleri ve Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bakü Devlet Üniversitesi bölüm çeşitliliği açısından kendini geliştirmiş bir eğitim kurumudur. Çünkü kurumda alanında uzman akademisyenlerin eğitim verdiği 55 lisans ve 153 yüksek lisans ile 16 fakülte bulunmaktadır.

Mekaniği – Matematik Fakülte

 • Yüksek matematik
 • Diferansiyel ve entegral denklemler
 • Matematiksel analiz
 • Teori fonksiyonları ve fonksiyonel analiz
 • Hesaplamalı matematik
 • Matematik ve öğretim kendi yöntemleri
 • Cebir ve geometri
 • Yönetim teorisi yöntemleri Matematiksel
 • Teorik Mekanik matematik ve Katı ortamlar mekaniği

Uygulamalı Matematik ve Sibernetik Fakültesi

 • Uygulamalı Matematik Bölümü.
 • Matematiksel Fizik Denklemler bölümü
 • Programlama teknolojileri departmanı Bilgi.
 • Matematiksel Sibernetik Bölümü,
 • Optimal Kontrol ve bölümü Optimizasyonu
 • Matematiksel Modelleme ve bölümü Yöneylem Araştırması
 • Matematik Olasılık bölümünün Teorisi istatistikleri
 • Matematiksel İktisat Bölümü ve sistemlerin ekolojik Modelleme Ekonomisi
 • Uygulamalı yöntemleri Matematik Bölümü Analiz
 • Ekonomik Bölümü Bilgi
 • Enformasyon Bilimi Bölümü

Fizik Fakültesi

 • Genel Fizik
 • Optik ve Molekül Fiziği
 • Maddenin Yapısı
 • Yarıiletkenler Fiziği
 • Katı hal Fiziği
 • Teorik Fizik
 • NanoMalzemeler Fizik Kimya
 • Astrofizik
 • Fiziksel Elektronik

Kimya Fakültesi

 • Genel ve inorganik kimya
 • Organik kimya
 • Fiziksel ve kolloid kimyası
 • Analitik kimya
 • Petrol kimya ve kimya teknolojisi
 • Yüksek moleküler bileşikler kimyası
 • Kimyası Metodoloji Öğretim
 • Ekolojik kimya

Biyoloji Fakültesi

 • Zooloji Bölümü omurgasızlar
 • Biyokimya ve biyoteknoloji bölüm
 • İnsan ve hayvan fizyolojisi bölüm
 • Botanik Bölümü
 • Toprak bilimi
 • Mikrobiyoloji Bölümü
 • Bitki fizyolojisi bölüm
 • Genetik ve Darwinizm bölüm
 • Omurgalı zooloji ve biyoekolojisi bölüm
 • Biyofizik ve moleküler biyoloji bölümü
 • Biyoloji
 • Biyokimya
 • Toprak Bilimi
 • Daire toprak arazi yönetimi

Arazi yönetimi ve zemin inceleme aşamada ana aşağıdaki özel profesyonel olarak hazırlanmıştır:

 • Botanik
 • Mantarbilim
 • Omurgasız zooloji
 • Entomoloji
 • Mikrobiyoloji
 • Fizyoloji Hayvanlar İnsanlar
 • Fizyoloji bitkilerin
 • Biyokimya
 • Balık bilimi
 • Genetik ve seçim
 • Biyofizik
 • Moleküler biyoloji
 • Vertebral zooloji
 • Ekoloji
 • Yer Ekoloji

Çevre ve Tarım Fakültesi

Coğrafya Bölümü

 • Fiziki coğrafya
 • Ekonomik ve sosyal coğrafya
 • Coğrafya turizm yabancı ülke ve
 • Hidrometeoroloji
 • Jeodezi ve haritacılık
 • Koruma çevre
 • Azerbaycan coğrafyası

Jeoloji Fakültesi

 • Mineraller
 • Jeoloji
 • Jeoloji Tarihi
 • Paleontoloji ve jeoloji
 • Kristal mineralojisi ve jeokimyası
 • Fizik, Sismoloji ve yer bilimleri
 • Jeoloji Hidrojeoloji Mühendisliği

Filoloji Fakültesi

 • Azerbaycan Dil Bilimi
 • Azerbaycan Klasik Dil Bilimi
 • Azerbaycan Modern Edebiyatı
 • Azerbaycan Halk Edebiyatı
 • Türkoloji
 • Azeri Dil Eğitimi Yöntemleri
 • Genel Dil Bilimi
 • Dünya Edebiyatının
 • Türk Halklarının Edebiyatı
 • Rus Dil Bilimi
 • Rus Edebiyatı Klasikleri
 • Rus Edebiyatı
 • Rus Dili İnsani Bilimler
 • Rusça Dili
 • İngiliz Dili
 • Fransızca Almanca Dili

Tarih Fakültesi

 • Etnografı Arkeoloji Bölümü
 • Afrika Asya ülkeleri Tarihi
 • İnsani Azerbaycan Tarihi
 • Azerbaycan Tarihi ve Çalışmaları
 • Azerbaycan Tarihi
 • Modern Amerika Avrupa Tarihi ülkeleri
 • Ortaçağ ve Bölümü Eskiçağ Tarihi
 • Slav Ülkelerinin tarihi
 • Kafkas Milletleri ve Türk Tarihi Bölümü
 • Tarih Fakültesi IISE Bölümü

Uluslararası İlişkiler ve Uluslararası Hukuk Fakültesi

Bu fakültede İngilizce, Fransızca, Farsça, Arapça ve Almanca dilleri ile eğitim verilir.

 • Bölüm yönetimi, uluslararası ekonomik ilişkiler ve
 • Bölümü ilişkilerin uluslararası
 • Hukuk Fakültesi Uluslararası Kamu
 • Hukuk Fakültesi Uluslararası Özel Hukuk ve Avrupa
 • Bölümü Diplomasi ve modern entegrasyon süreçlerine
 • İşletme Bölümü Gümrük iş ve
 • Bölümü dil yabancı

Hukuk Fakültesi

 • Ceza Hukuku
 • Ceza Süreci
 • Medeni Hukuk
 • Ekoloji
 • Hukuk
 • Suç ve Yasal Uzmanlık
 • Devlet hukuku

Gazetecilik Fakültesi

 • Uluslararası Gazetecilik
 • Gazetecilik Teorisi ve Denemeleri
 • Gazetecilik ve Basın Tarihi, ideolojik Yöntemleri
 • Gazetecilik Radyo ve Televizyon

Fakültesi Bilgi Kütüphanesi Bilim

 • Tarih
 • Azerbaycan
 • Rus tarihi
 • Kütüphaneci- bibliyograf
 • Yayıncılık ve düzenleme

Şarkiyat Fakültesi

 • Arapça Bölümü
 • İran Bölümü
 • Filoloji Türk Bölümü
 • Edebiyat ve bölüm Uzak Doğu dilleri

İlahiyat Fakültesi

Ahlak eğitimin temelidir. Bu sebeple de Bakü Devlet Üniversitesinde ayrıca bir ilahiyat Fakültesi vardır. Bu fakültede; İslam ve Kuran gibi temel derslerin yanında destekleyici dersler de bulunur. Bu destekleyici dersler: Arapça, Temel İslam öyküsü, İslamı yorumlamanın temelleri, Müslüman hakları ve temelleri, İslam hakları ve Yorumu temel ilkeleri, Hadis, din felsefesi, dogmatik teoloji, İslam ülkelerinin coğrafyası, din tarihi, ‘İslam felsefesi, safsata, din psikolojisi, İslami konuların dini sosyolojisi, yöntem pedagojisi, İslam kültür tarihi gibi derslerdir. Bu dersler ışığında eğitim veren fakültenin temel amacı vicdan terazisini dengede tutacak bireyler yetiştirmektir. Çünkü vicdanı eğitilmeyen beyinler maddi gelişme sağlarken medeniyet oluşumuna hizmet etmezler.

 • İlahiyat İslam dini
 • İslam Tarihi

Bakü Devlet Üniversitesi Psikoloji Bölümü Sosyal Bilimler ve Fakültesi

Dilbilim Bölümü 1995 kurulmuştur. Bu bölümde Arapça, İngilizce, Farsça ve Türkçe dillerinde uzman yetiştirilmektedir. Kurulduğu tarihten günümüze kadar toplam 6699 uzman yetişmiştir.

 • Siyaset Bilimi ve Sosyoloji
 • Ekonomi
 • Sosyoloji
 • Felsefe Tarihi
 • İnsan felsefeleri
 • Felsefe
 • Pedagoji
 • Psikoloji
 • Cinsiyet ve Uygulamalı Psikoloji
 • Ekonomi Teorisi
 • Sosyal ve Eğitim Psikolojisi

Enstitüler

Bakü Devlet Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora programları için kurulmuş enstitüler de bulunmaktadır. Çünkü bir üniversitenin sadece lisans ya da ön lisans alanında eğitim vermesi yetmez. Bu sebeple akademik kadrosunu yenileyen, geliştiren ve besleyen eğitim ihtiyacını enstitüler sağlar. Bu enstitülerin ihtisas alanları da şu şekildedir:

Enstitüsü Sorunları Fiziksel

 • Teorik Fizik
 • Yarıiletken Fiziği
 • Yüksek Enerji Fiziği
 • Fizik ve biyolojik sistemlerin

Uygulamalı Matematik Enstitüsü

 • Tanıma işleme görüntüleri ve Bilgi
 • Matematiksel modelleme ve Otomatik sistemler
 • Sistemin matematiksel problemleri analiz
 • Ters problemler ve doğrusal olmayan denklem
 • Bilgi ve Bilgisayar Sistemleri
 • Ekonomik sistemlerin matematiksel modellenmesi

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Ücretleri Fiyatları

Bakü Devlet Üniversitesi’de eğitim dili, Azerbaycan Türkçesi ve Rusça’dır. Bu üniversitenin dil hazırlık bölümü fiyatı 1200$ kadardır. Artı olarak diğer bölümlerin fiyatları şu şekildedir: Hukuk, Uluslararası ilişkiler, Psikoloji bölüm fiyatı 3000$ dır. Mekanik mühendisliği, Ekoloji, Sibernetik, Nanomalzemeleri, Astroloji, Optik ve moleküler fiziği, Genetik, Hayvancılık, Mikrobiyoloji, Botanik, Biyoteknoloji, Kadastro, Diplomasi ve Entegresyon süreçleri, Mineroloji ve jeokimya, Hidroloji, Su Mühendisliği, jeoloji, Meteoroloji, sismoloji ve yer fiziği, Turizm, Petrol ve kimya teknolojileri, Felsefe, Sosyoloji, Sosyal Psikoloji, Sosyal hizmetler, Fransız dili ve edebiyatı, Arap dili ve edebiyatı, Fars dili ve edebiyatı Türk dili ve edebiyatı, Uzak doğu dili edebiyatı, Halkla ilişkiler, Basım Yayın, Gazetecilik, Bibliyografya, Gazetecilik, Medya iletişim sistemleri, Uluslararası Gazetecilik, Arkeoloji, Folklör ve Mitoloji bölüm fiyatları ise 1300$-2200$ arasındadır. Daha ayrıntılı ve güncel bilgi almak için firmamızı arayınız çünkü fiyat listeleri anlık güncellenebilir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Yüksek Lisans Şartları

Bakü Devlet Üniversitesinde yüksek lisans başvurusu için özel bir şart yoktur. Fakat hangi alanlarda yüksek lisans ve doktora eğitimi verdiğini anlık olarak uzmanlarımıza danışmalısınız. Çünkü her sene açılacak yüksel lisans bölüm ve kontenjanları değişir. Artı olarak da başvuru tarihleri gerekli belgeler gibi bilgilere de ihtiyacınız vardır. Kısacası sorunsuz bir başvuru ve eğitim başlangıcı için alanında uzman desteğe ihtiyacınız olabilir.

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi İletişim

İletişim için üniversitenin kendi web sitesine ht tp://b su.edu.az/ başvurabilirsiniz. Fakat dil farklılığından sebep iletişim noktasında sıkıntı yaşamanız muhtemeldir. Bu sebeple de bu konuda da size yardımcı olmak bizleri mutlu edecektir.

Puanla
[OY: 2 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!