Azerbaycan Ezan Vakitleri

Azerbaycan Ezan Vakitleri

Azerbaycan camilerinde İslam’ın temeli olan namazınızı rahatlıkla kılabilirsiniz. Cuma namazlarını ve 5 vakit ezan vakitlerini kaçırmak istemiyorsanız ..

Azerbaycan Ezan Vakitleri

Azerbaycan Ezan Vakitleri, Azerbaycan yıllar süren bağımsızlık mücadelesi sonucu 1991 yılında bağımsızlığını kazanarak kendi kimliğini ortaya koymuş bir Kafkasya ülkesidir. Azerbaycan bağımsızlığından önce Sovyetler Birliği’nin egemenliğinde yıllarca hem dini hem kültürel açıdan baskılara maruz kalmış, Azeri halkı hiçbir zaman tam anlamıyla kendi kimliklerini yansıtamamıştır. Azeri halkı temelde üç din benimsemiştir. Halkın büyük çoğunluğu İslamiyeti, bir kısmı Hristiyanlığı az bir kısmı da Yahudiliği benimsemiştir.

İslamiyet’in Azeriler arasında yayılması bağımsızlık ilan edene kadar kolay olmamış, Müslüman olan Azeri kesimi uzun yıllar kendilerine ibadet edecek yerler edinememiştir. Bağımsızlıktan sonraki yıllarda ise zaman zaman yoksullukla mücadele etmek zorunda kalan halk kendini topladıktan sonra dini açıdan özlem duydukları ibadethanelere ve okullarına kavuşmuştur. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin büyük çoğunluğu oluşturan Müslümanlar için ibadet yeri olan camiler dini hayatta önemli yer tutmaktadır. Hem merkez olan şehirlerde hem de diğer kentlerde camiler oldukça yaygındır.

Azerbaycan Türkiye İle Farkı

Her şehrin ezan saatleri birbirinden farklı olmakla birlikte Türkiye ile karşılaştırıldığında Azerbaycan’da ezan saatlerinin Türkiye’den bir saat ileri olduğunu söylemek mümkündür. Örneğin bazı şehirler için 2014 Temmuz ayı ezan vakitleri şu şekildedir; Bakü İmsak; 03:52, Güneş; 06:08, Öğle; 13:55, İkindi; 17:54, Akşam; 21:23, Yatsı; 23:18, Nahçıvan İmsak; 04:17, Güneş; 06:28, Öğle; 14:13, İkindi; 18:09, Akşam; 21:39, Yatsı; 23:30 şeklindedir. Azerbaycan ezan vakitleri her gün değişmekle birlikte hem diyanetin sitesinden hem de internet sitelerinden kolayca takip edilebilmektedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!