Erk Kalesi

Erk Kalesi

Azerbaycan’ın tarihi kalesi olan Erk Kalesi ülkeyi ziyaret eden ve ülkede eğitim gören öğrencilerin ziyaretçi akınına uğramaktadır..

Erk Kalesi

Azerbaycan Erk Kalesi de birçok tarihi kale gibi Azerbaycan’ın en güzel görünümleri kazandığının bir göstergesi olarak daima karşımıza çıkmaktadır. Tebriz şehrinde bulunan Erk Kalesi 13. Yüzyılda Elhaniler zamanında inşaa edilmiştir. İnşaasını yaptıran kişinin ise Alişah olduğu söylenmektedir. Azerbaycan Erk Kalesi çok önceki zamanlarda Medain Sarayı ile sürekli karşılaştırılmaktaydı. Bu kalenin Müslümanların mimarlık abidesi olarak dünya sıralamasına girdiği yönünde bilgilere de eski kaynaklardan edinilen bilgilere göre ulaşılmaktadır.

Bu abide birçok kez onarılmıştır; ama yine de dağılma tehlikesi her zaman karşılaşılabilecek durumlar arasında yer almaktadır. Bu kalenin karşısına yapılan cami nedeni ile kalenin görünümü engellenmekte ve bu nedenden dolayı kale onarıma ihtiyaç duymaktadır. Cami Azerbaycan Erk Kalesi’nin görünümünü üç taraftan kapatmaktadır. Sadece bir taraftan görünebilen cami Tebriz’de en beğenilen yerler arasındadır. Azerbaycan ziyaretinde bulunmak isteyenler için tarihi yerleri görme arzusu içerisine girmek kaçınılmaz olmaktadır.

En Çok Önerilen Tarihi Abideler Arasında

Bu nedenle buraya gelecek olan misafirler ve Azerbaycan Üniversitesi tercihleri ile üniversite okumak isteyenler için önerilen yerlerin arasında bulunan Azerbaycan Erk Kalesi de en çok önerilen tarihi abideler arasında beğenilen yerlerdir. Azerbaycan Üniversiteleri öğrencileri için Euro Star yurt dışı eğitim danışma birimi başvurulan en deneyimli ofisler olarak karşınıza çıkmaktadır. Azerbaycan’da okuyan öğrenciler içinde yol gösterici rolüne bürünen bu birim ile uzlaşmaya vararak Azerbaycan ile ilgili en doğru bilgilere ulaşmaya hazır mısınız?

ERK Kalesi Azerbaycan Halkı İçin Büyük Önem Taşıyor

ERK, Azerbaycan dünyasındaki en önemli kavramdır. Adını Azerbaycan’ın saygıdeğer şairi Nesimi Resul’den alan kale, birçok insan için kutsal bir yer. Şair, kalede bir cami tasarladı ve daha sonra imamı oldu. Güya onun da evinden camiye namaz için kullandığı gizli bir tüneli varmış. Bu ona şiirini kağıda dökmeden önce özel olarak inceleme fırsatı verdi. Erk, “dua” veya “zikr” anlamına gelen Azerice bir kelimedir – anma ile yapılan dini bir uygulama.

ERK kurulduğu 1868 yılından bu yana Azerbaycan halkı için büyük önem taşımaktadır. Aslen Rus Ordusu tarafından, Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesinden gelen işgalcilere karşı savunma ağının bir parçası olarak inşa edildi. Ancak, kurulduğu günden bu yana ERK, dış saldırganlık ve iç şiddete karşı bir siper görevi gördü. 1918’de Enver Paşa, Hazar Denizi’ni ERK üzerinden taşıdığı silahlı gemilerle Bakü’den Rusya’nın işgalini planlamaya başladı. Enver’in gemileri, Romen albay Nicolae Pătrăşconi tarafından gizlice 500 ton patlayıcı yüklendiği Bakü’nün Guba-Batum rıhtımında yolculuklarına başladı. Bu ölümcül yük daha sonra gemiyle Hazar Denizi üzerinden Rusya anakarasındaki Astrakhan’a taşındı ve burada St. Petersburg’a doğru ölümcül yolculuğuna başlayacaktı. Enver’in planı başarılı olsaydı, Azerbaycan ile Rusya arasında kimsenin hayatta kalamayacağı büyük çaplı bir savaşı tetikleyecekti.

ERK, geçmiş yüzyıllarda askeri bir üs görevi görmenin yanı sıra, yıllar içinde birçok Azerbaycanlı için manevi bir merkez olarak da işlev görmüştür. Şair Nesimi Resul, bu kutsal alanla olan ilişkisi nedeniyle 1912’de 84 yaşında öldükten sonra kubbelerinden birinin altına defnedildi. Cenazesi 1945’te ziyaretçileri rahatsız etmemek için kompleksin başka bir bölümüne taşınana kadar orada kaldı. Resul’ün onlarca yıl önce orada tasarlamasına yardım ettiği Erk camisinde namaz vakti..

O zamandan beri ERK, zikr (namaz) için kullanan günümüz Azerbaycanlıları için önemli bir manevi merkez haline geldi. Her yıl, müminlerin gün doğumu ve gün batımı arasında yemekten kaçındığı Ramazan ayında, yüzlerce adanmış, bu zaman diliminde akıllarını Tanrı’ya odaklamak ve fiziksel sıkıntılarını unutmak için bu siteye gelir. Birçok kişi Erk’te dua ederken mucizevi vizyonlar gördüğünü söylüyor ve genellikle daha sonra duygularına veya beden sağlığına bağlı olarak algıladıkları şeyleri tarif ederler. Bu site aynı anda birçok insan için hem bir kale hem de bir manevi merkez görevi gördüğünden, Azerbaycan kültürüne veya psikolojisine bakan hiç kimse tarafından önemi küçümsenmemelidir. ..

Ziyaret eden herkesin bildiği gibi, Azeriler Erk’e çok değer verirler; bu tesisin onları kıskançlık ve açgözlülük gibi olumsuz duyguların neden olduğu zihinsel stresten koruduğuna inanıyorlar. I. ve II. Dünya Savaşları sırasında tüm milletini kaybettiğinden beri, çoğu kişi duygusal olumsuzluğun kendilerine karşı fiziksel şiddete ne kadar kolay dönüşebileceğini öğrendi. Bu nedenle, insanlar kendilerini bu tür şiddetten koruyabilmeleri için ERK’ye erişimin önemli olduğunu düşünüyor. Ayrıca, Yolsuzluk Görevlileri (CO’ler) vatandaşlara karşı şiddet olaylarına sıklıkla dahil olduklarından, böyle bir araca erişime sahip olmak, vatandaşları dış saldırılara karşı savunmaya yardımcı olabilir. Bu nedenlerle, ERK’nin önemini anlayanlar tarafından doğru kullanıldığında ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini görmek kolaydır.

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!