Azerbaycan Gelir Kaynakları

Azerbaycan Gelir Kaynakları

Azerbaycan gelir kaynakları arasında tütün, havyar, pamuk, dut, tahıl yer almaktadır. En fazla gelir getiren kaynak ise doğalgazdır. Ülkemiz ile..

Azerbaycan Gelir Kaynakları

Azerbaycan Gelir Kaynakları, 1991 yılında SSCB’nin dağılmasının ardından bağımsızlığına kavuşmasıyla büyük bir ekonomik reforma gitmek durumunda kaldı. Bu kalkınma sürecinde başarılı bir şekilde ilerleyen Azerbaycan ileriye de umutlu bakmaktadır. Yer altı kaynakları bakımından son derece zengin olan Azerbaycan’da hatrı sayılır miktarda petrol ve doğal gaz çıkarılmaktadır. 1990’ların sonundan günümüze Azeri petrolünü taşıyacak olan boru hattı, içlerinde ülkemiz Türkiye’nin ve Amerika Birleşik Devletleri gibi önemli ülkelerin gündemi halinde gelmiştir. Bu nedenle Azerbaycan yer altı kaynakları açısından söz sahibi bir ülke konumundadır.

Azerbaycan ayrıca demir, çinko ve bakır cevherleri açısından da son derece önemli rezervlere sahiptir. Ülkedeki önemli sanayi dalları arasında metalurji, petrokimya, ve çeşitli makine yapımı sanayileri bulunur. Bu sanayilerin gelişmiş olması ülke topraklarından elde edilen ham maddelerden dolayıdır.
Azerbaycan’ın topraklarının çoğu engebeli olduğu için tarıma elverişsizdir. Ülke topraklarının sadece %7’si tarıma uygundur. gelişmiş sulama olanakları sayesinde pamuk, tahıl, meyve ve sebze türleri yetiştirilebilir. Otlakların çoğu; koyun, sığır ve keçi gibi hayvanların otlanması için kullanılmaktadır.

Azerbaycan turizm

Turizm de Azerbaycan’ın önemli gelir kaynaklarındandır. 2007 yılı hesaplamalarına göre ülkeye gelen turist sayısı 1.332.701 kişiyken, turizm gelirleri 758,5 milyon dolar olarak açıklanmıştır. Azerbaycan’ın para birimi ‘Manat’tır. Para birimi Türk lirasından daha değerli olup yaklaşık 2.71 Türk Lirası’dır. İşsizlik ise %6 ile Türkiye’nin işsizlik oranından daha düşüktür.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!