Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri keşfetmeye doyamayacaksınız. vadileri, dağları, plajları, şelaleleri hakkında en..

Azerbaycan Doğal Güzellikleri

Azerbaycan Doğal Güzellikleri, Azerbaycan’ın en büyük doğal güzellikleri Hazar Denizi ve Kafkas Dağları’dır. Şehir merkezinde bulunan Kordon Boyu ara sıra insanların nefes alması için güzel bir sığınak olmuştur. Ailelerin büyük çoğunluğu çocuklarını alıp buraya gelerek hem Hazar Denizi’nin havasından yararlanmakta, hem Kafkas Dağları’nın oksijeni eşliğinde yürüyüş yapmakta hem de güneş ışığından istifade etmektedirler. Hazar Denizi Azeriler için büyük önem taşımaktadır. Hem üzerinde bulunduğu petrol yatakları açısından hem de turistik açıdan sahip olduğu 800 kilometrelik sahil şeritleri açısından Hazar Denizi Azeri vatandaşlar için büyük önem taşımaktadır. Bunun dışında kendiliğinden doğalgaz çıkarak yıllardır sönmeyen ateşi ile meşhur, Azerilerin yanardağ diye adlandırdıkları dağ turistler açısından ilgi çekmektedir.

Azerbaycan’da yanardağ gibi aynı zamanda iki tane de yanar çeşme bulunmaktadır. Çeşmelerden çıkan su içinden aynı zamanda yanan bir ateş yükselmektedir. Bu bölgelerde kaynak suları oldukça fazladır. Bu çeşmelerin özelliği ise doğalgaz ve suyun bir arada bulunmasıdır. Azerbaycan’da gezilmesi gereken çokça turistik bölge ve doğal güzellik bulunmaktadır. Bunların arasında; Azıh Mağarası, Demirağaç, Nahçivan Tuz Dağı, Gobustan Koruluğu, Balçık volkanları, Eldar Çamları, Hazar Şeytanağacı, Çinar ormanı, Ashabı-Kehf, Hınalık ve hınalıklılar sayılabilir. Özellikle Ashabı-Kehf n Nahçivan şehrinden yaklaşık 12 km uzaklıkta, İlandağ ile Nehecir dağı arasındakı doğal mağarada kutsal yerdir. Dünyanın nadir kutsal yerlerinden biridir. Buradaki doğal oluşum mutlaka gezip görülmeyi gerektirecek güzelliktedir.

Azerbaycanda Görmeniz Gereken 4 Yer

İçeri Şehir, Bakü

Bakü’nün başkentinde bulunan Eski Şehir, tarihi hamamları, dini yapıları, Kız Kalesi, Şirvanşahlar Sarayı ve Minyatür Kitap Müzesi ile ülkenin en popüler turistik yerlerinden biridir. 2000 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan şehir içi, Tunç Çağı’ndan bu yana ülkenin en önemli yerleşim yerlerinden biri. Ülkenin tarihi geçmişini ve mimari özelliklerini keşfetmek istiyorsanız, İçeri şehrini gezi programınıza eklemeyi unutmayın.

Gobustan Milli Parkı, Gobustan

Başkente yaklaşık 64 kilometre uzaklıktaki Qobustan şehrinde bulunan Gobustan Milli Parkı, ülkedeki UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki yerlerden biri. Gobustan Kaya Sanatı Kültürel Peyzajı olarak da bilinen bu bölgede arkeolojik tabloları (petroglifler), mağaraları ve M.Ö.

Goy-Gol Milli Parkı, Gence

Goy-Gol Milli Parkı, Azerbaycan’ın doğal güzelliğini sergiliyor ve ülkenin ikinci büyük şehri olan Gence’nin sınırında bulunuyor. Yemyeşil ağaçları, temiz havası ve huzurlu atmosferi ile doğa içinde yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek isteyenlerin gözde mekanlarından biri olan Göy-Gol Milli Parkı’nda yaklaşık 100 metre derinliğinde bir göl bulunmaktadır. Küçük Kafkas Dağları yakınlarındaki bir vadide yer alan bu milli park, ülkenin en popüler yerlerinden biridir.

Devlet Bayrağı Meydanı, Bakü

Devlet Bayrak Meydanı, Bakü’nün en ünlü yerlerinden biridir ve 162 metre yüksekliğindeki büyük bayrak direği ile dünyanın en yüksek ikinci bayrak direğine sahiptir. Bir bayrak direği üzerinde 70 metre uzunluğunda ve 35 metre genişliğinde Azerbaycan bayrağının bulunduğu meydan, 2007 yılında İlham Aliyev tarafından açılmıştır. Bugün ülkede resmi törenlere ve kutlamalara ev sahipliği yapan bu meydan, şehrin ana meydanı olarak biliniyor.

Muğam Dünyası Uluslararası Müzik Festivali

Başka bir müzik festivali ise Muğam Dünyası Uluslar arası Müzik Festivali’dir. İlk kez on sekiz ve yirmi beş mart iki bin dokuz tarihleri arasında Bakü’de yapılmıştır. Festival çerçevesinde genellikle uluslararası bilimsel bilgi şöleni, muğam uzmanlarının müsabakası ve birçok opera oyunları aynı zamanda konserler organize edilmektedir. Polonya, Hindistan, Ukrayna, Kore, Norveç, Türkiye, Gürcistan ve İran gibi birçok ülkeden müzisyenin katıldığı festival ise İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivalidir. İki bin on, iki bin on bir, iki bin on iki, yıllarında düzenlenmiş olan bu festivalde ulusal müzik, folklor ve tiyatro toplulukları yer almaktadır.

Puanla
[OY: 4 Ortalama: 4]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!