Bakü'nün Neyi Meşhur?

Bakü’nün Neyi Meşhur?

Bakü’nün neyi meşhur Azerbaycan'ın kalbi sayılan Bakü lüks arabaları ve bakımlı insanlarıyla insanı başka bir dünyaya götürüyor.Bakü petrol

Bakü’nün Neyi Meşhur?

Bakü’nün Neyi Meşhur? Azerbaycan’ın kalbi sayılan Bakü lüks arabaları ve bakımlı insanlarıyla insanı başka bir dünyaya götürüyor. Bakü petrolüyle, Hazar Denizi’nin tam ortasındaki bayrağıyla, parklarıyla, havyarıyla ve zerdüştlerin tapınağıyla meşhurdur. Öncelikle petrol kokan bu şehrin benzin fiyatları bizim ülkemizin benzin fiyatlarından 8 kat daha ucuzdur. Bakü Hazar Denizi’nin tam ortasında olan dünyanın en büyük bayrağına sahiptir. Bayrağın yüksekliği yüz atmış iki santimetre, çapı üç metre ve ağırlığı iki yüz yirmi ton, göndere çekilen otuz beş metreye yetmiş metre boyutundaki bayrağın ağırlığı ise üç yüz elli kilodur.

Böyle güzel bir yapıt dünyanın da dikkatini çekmiş ve bu bayrak direği, dünyanın en büyük bayrak direği olarak iki bin dokuzda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Bakü’nün meşhur yiyeceği havyarı satın almak isterseniz yüz gramını dutyfreeden iki yüz elli dolara, şehir merkezinden iki yüz dolara alabilirsiniz. Bakü’nün çok eski yerleşim yeri olarak bilinen Surakhani şehre otuz kilometre uzaklıkta ve Surakhani’de zerdüştlerin tapınağı bulunmaktadır.

Bakü Parkları Ve Şehitliği

Bakü parklara çok önem vermektedir. Süs havuzları, banklar ve yeşillikler insanları dışarı çağırmaktadır. Ayrıca Bakü şehitliğinde Türk askerler içinde bir yer ayırmıştır. Azeri askerlerinin mezarlarında vefat eden kişinin fotoğrafı ve ismi mezar taşında etrafında çiçeklerle birlikte bulunmaktadır. Şehitliği geçtikten sonra biraz yukarıda, ateş yanan bir anıt vardır. Bu anıt Bakü’nün en tepesindedir ve bütün şehir buradan görünmektedir.
Puanla
[OY: 2 Ortalama: 4.5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!