azerbaycan devlet iktisat üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi öğrencilere modern araştırmalar ile desteklenmiş kaliteli bir eğitim imkanı sunmaktadır..

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Akademi 1959’dan 1966’ya kadar ara vermiş, daha sonra yeniden açılarak 1987 yılına kadar Azerbaycan Halk İktisat Okulu adı altında bağımsız olarak eğitim vermeye devam etmiştir. Azerbaycan eğitim sistemi için önemine rağmen, 1987’den 1990’a kadar Leningrad Maliye ve Ekonomi Enstitüsü’nün Bakü şubesi olarak eğitim veren, ilk olarak 1990 yılında Azerbaycan Devlet İktisat Okulu ve 2000 yılında Bakü ile birleştirilmiştir. işbirliği yaparak adını Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi olarak değiştirmiştir.

Azerbaycan Ekonomi Üniversitesi, modern eğitimi ve donanımlı hastaneleri ile Azerbaycan üniversite eğitimine başvuranlara hizmet vermekte olup, öğrencilere yönelik muayene hizmetleri ücretsizdir. Bunun yanı sıra Azerbaycan Üniversitesi, öğrencilerin daha rahat bir ortamda bilimsel araştırma yapabilecekleri çok kapsamlı bir kütüphaneye sahiptir. Kütüphane Azerbaycan’da okumak isteyenler için kapsamlı bir bilgi kaynağı, 200.000’den fazla akademik yayın, kitap ve dergi içeren bir bilgi merkezidir.

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi İş Birliği

İşbirliği anlaşmasını Uludağ Üniversitesi Rektörü ve Profesörü imzaladı. Doktora Yusuf Ulcay, Bakü Devlet Ekonomi Üniversitesi Rektörü, Azerbaycan. Adalet Moradov imzaladı. Akademik İşler B Salonu’nda düzenlenen sözleşme imza törenine iki okulun üst düzey yöneticileri katıldı.

Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Yusuf Ulcay, Azerbaycan ve Türkiye’nin “iki ülke, bir millet” anlayışıyla iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin güçlendiğine dikkat çekerek, iki tarafın bu anlamda imzalanan işbirliği protokolüne büyük önem verdiğini ifade etti. Ulcay, öğretmenlerin ve öğrencilerin hareketliliği ve bilgi alışverişi de dahil olmak üzere işbirliğinin iki ülkeye birçok fayda sağlayacağına inandığını söyledi.

Azerbaycan Bakü Devlet Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Doktora Adalet Moradov imza töreninde yaptığı konuşmada, 2,5 yıl önce Azerbaycan Cumhurbaşkanı’nın kendisine Rektörlük görevi vermesi üzerine Bakü Devlet İktisat Üniversitesi’nin dünya çapında bir üniversite olmasını istediğini vurgulayarak, “Bundan sonra başladım. Dünya üniversiteleriyle görüşüyoruz. Bir çok Türk üniversitesi ile anlaşmalar imzaladık ama ötesine geçemiyoruz. İnanıyorum ki bu anlaşma bizim ilkimiz olacak ve Türk üniversitelerinde hayata geçecek ve diğer üniversitelere de örnek olacak.”

Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Mehmet Yüce, anlaşmanın içeriği hakkında da bilgi veriyor. Yu Ce’nin verdiği bilgiye göre, anlaşmalardan biri iki üniversite arasında ekonomi ve finans alanlarında ortak lisansüstü eğitimi içeriyor. Bu durumda lisansüstü öğrenciler öğrenimlerinin yarısını başka bir üniversitede tamamlayabileceklerdir. İmzalanan bir diğer anlaşma ise iki üniversite arasında akademik bir işbirliğini içeriyor.

Bölümleri

İşletme ve Bilgisayar Uygulamalı Ekonomi 1618 ABD,
Pazarlama ve Uluslararası Ticaret 1860 ABD
İstatistik programı 1240 ABD Doları’dır.

Seçenek Bölümler

Sayısal 2
İstatistik (4 Yıllık) (SAY2)
Eşit Ağırlık 2
İşletme (4 Yıllık) (EA2) (İşletme Yönetimi)
İşletme (4 Yıllık) (EA2) (İşletme Yönetimi)(Burslu)
Bilgisayar Uygulamalı Ekonomi (4 Yıllık) (EA2)
Uluslararası Ticaret (4 Yıllık) (EA2)
Uluslararası Ticaret (4 Yıllık) (EA2) (Burslu)
Pazarlama (4 Yıllık) (EA2)

Eğitim dili Türkiye Türkçesidir. Dersler Türkiye Türkçesi ile yürütüldüğü için hazırlık sınıfı bulunmamaktadır. Bakü Şehrindedir. Eğitim-öğretim yılında
ücreti yıllık 4000 ABD Dolarıdır ve üç taksitte; kayıt sırasında 2000 ABD doları, 15 Ocak’a kadar 1000 ABD dolar,15 Nisan’a kadar 1000 ABD dolar şeklinde ödenmelidir. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın banka hesap numaralarına veya vakıf merkezine yatırılmalıdır. Kayıttan sonra, sebebi ne olursa olsun, eğitimi terk edenler veya ara sınıflarda yatay geçiş yapanlar, o yılın öğrenim harcını tamamen ödemek zorundadırlar. Türk dünyası İşletme Fakültesinde Bulunan bölümlerde hazırlık eğitimi yoktur.

Hazırlık Programı
Eğitim dili Azerice ve Rusçadır. Hazırlık eğitimi üniversite bünyesinde verilmektedir.
Hazırlık eğitim ücreti
400 ABD Dolarıdır . Lisans 1000 dolar.

uluslararası ekonomi ilişkileri – Uluslararası ticaret

İşletme – ekonomi – bilgisayar uygulamalı Ekonomi – istatistik – pazarlama –

Yurt İmkânı
Üniversitede yurt imkânı yoktur.

Kayıt İçin İstenilen Belgeler

 1. 2010 ÖSYS sonuçlarına göre yerleştiği yeri gösteren bilgisayar çıktısı (3 adet)
 2. Lise diploması (Aslı ve 2 adet noter tasdikli kopyası)
 3. Savcılık (sabıka sorgulaması) belgesi, (1 asıl, 2 fotokopi)
 4. İkametgâh belgesi (Nüfus müdürlüğü veya muhtarlıktan 3 adet)
 5. Nüfus cüzdanı sureti (Nüfus müdürlüğü veya muhtarlıktan 3 adet)
 6. Son altı ay içinde, önden, başı açık, gözlüksüz adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 20 adet 4,5 Ebatlarında
 7. Sağlık raporu (Sağlık ocağı veya herhangi bir devlet hastanesinden)
 8. Askerlik Durum Belgesi
 9. Eliza testi (Gidilecek ülkeye girişte isteyebilirler.)
 10. Pasaport (Öğrencilerimiz ÖSYM aracılığıyla yerleştikleri için harçsız pasaport alırlar. Pasaporta Kayıt belgesi ve ÖSYM Yerleşme Sonuç Belgesi‘yle müracaat edilmesini tavsiye ederiz)
 11. Vize (Kayıt sırasında, ilgili ülke konsolosluğuna hitaben yazıymış vize talep yazısı vereceğiz. Vizeye bu yazıyla başvurulması gerekir)

Vikipedi Bilgisi;

Kuruluş Tarihi Kuruluş Yeri Akademik Yapı
1930 Bakü 16.000 öğrencinin eğitim gördüğü 14 fakülteye sahiptir. 57 farklı master bulunan üniversitede, 62 profesör ve 344 doçent dahil olmak üzere 1000’den fazla öğretim görevlisi çalışmaktadır.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!