Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Tüm spor dallarına önem veren ülkeler arasında olan Azerbaycan halkı futbola büyük ilgi duymaktadır.Azerbaycan futbol ligi genel puan durumu, takımları..

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi, Tüm ülkelerde olduğu gibi halkın en büyük ilgi ve sevgiyle izlediği spor olan futbol Azerbaycan Cumhuriyeti’nin de vazgeçilmez sporları arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da futbol müsabakaları Azerbaycan Futbol Federasyonu (Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası, AFFA) tarafından yönetilmektedir. Azerbaycan milli takımı milli takımı FIFA ile UEFA’nın resmi organizasyonlarına katılma hakkına sahiptir. En üst seviyedeki ligi Azerbaycan Premier Ligi olan ülkenin en çok lig şampiyonluğu kazanan kulübü Neftçi Bakü’dür. Lig 1992 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra kurulmuştur.

Ligin adı, 1992’den 2007’ye kadar “Yüksek Deste” olarak kalmıştır. Azerbaycan Premier Ligi şu an Topaz Premyer Liqası adıyla anılmaktadır ve Azerbaycan’daki en üst seviye futbol ligidir.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin milli takımı ilk resmi maçına 1992 yılında çıkmıştır. 1994 yılında 1996 Avrupa Şampiyonası elemelerine katılarak Avrupa arenasında boy göstermeye başlamıştır. 1999 yılında Lihtençtayn’ı 4-0 yenerek tarihindeki en farklı skoru elde eden Azerbaycan Milli Takımı’nın 1995 yılında Fransa’ya karşı aldığı 10-0’lık yenilgi ise tarihindeki en farklı yenilgi olmuştur. Ayrıca Azerbaycan, UEFA Euro 2008 elemeleri A grubunda yer almış ve grubu sonunculukla bitirmiştir.

Azerbaycan Milli Takımının UEFA Euro’da Rakipleri

Rakipleri de Portekiz, Polonya, Sırbistan,Belçika, Ermenistan, Finlandiya ve Kazakistan’dan ülkelerinin liglerinden oluşmaktaydı. Azerbaycan, UEFA Euro 2012 elemeleri A grubunda yer aldı UEFA Euro 2012 yolundaki rakipleri Almanya, Türkiye, Avusturya,Belçika ve Kazakistan oldu. Türkiye’yi 1-0, Kazakistan’ı 3-2 yenip Belçika ile 1-1 berabere kalmayı başarmıştır.

Azerbaycan Hakkında Bilmeniz Gereken Futbol Tarihi!

Futbol, ​​dünyanın en popüler sporlarından biridir. Aynı zamanda yüzlerce yıldır birçok farklı ülkede oynanan bir spordur. Geçmişte Azerbaycan futbol tarihinde birçok inişler ve çıkışlar yaşandı. Ancak tüm futbolseverlerin hemfikir olduğu bazı şeyler var: Futbol, ​​insanları bir araya getiren çok heyecan verici ve dinamik bir spordur.

Futbol Azerbaycan’da her zaman popüler bir spor olmuştur. Azerbaycan’da futbolun popülaritesi, spora olan ilgi düzeyine göre değişmektedir. Örneğin, futbol okullarda kurumsal ortamlarda olduğundan daha popülerdir. Birçok kişi de profesyonel görevinin bir parçası olarak veya amatör bir spor olarak futbol oynuyor. Buna ek olarak, toplumun tüm seviyeleri futbol oynar – hiç kimse sosyoekonomik sınıfı veya eğitim durumu nedeniyle spor yapmaktan dışlanmaz.

İlk futbol kulübü 1919 yılında “Atlas” (Azerice “Kartal” anlamına gelen) adıyla tescil edilmiştir. Kulüp, İngiliz himayesi ve Bakü Turpan Üniversitesi’nde eğitim gören Türk öğrenciler tarafından kuruldu. Bir yıl içinde “Aztekler” ve “Bermudalar” (Amerikalılar) gibi farklı isimler altında altı kulüp daha kuruldu. Bu klüpler ağırlıklı olarak I. Dünya Savaşı sırasında Rusya’ya karşı Türk tarafında savaşmak üzere Bakü’ye gelen Amerikan askerlerinden oluşuyordu. Ancak, düzenli olarak kayıplarla karşılaştıklarında savaşa girmeyi zor buldular. Futbol oynamak, ön saflarda sıralarını beklerken stres atmalarına ve sağlıklı kalmalarına yardımcı oldu.

Azerbaycan’ın Rusya ve Almanya arasındaki stratejik konumu nedeniyle II. Dünya Savaşı futbol gibi spor dalları için de büyük fırsatlar getirdi. Yerel askeri birlikler, Türkiye veya Yunanistan gibi diğer ülkelerden gelen müttefik askeri birliklere karşı dostluk maçları oynayabilecekleri komşu ülkelere seyahat edeceklerdi. Bu maçlar genellikle askeri istihbarat birimleri veya NATO komutası altındaki Halkla İlişkiler ekipleri tarafından propaganda amacıyla organize edildi. Örneğin, yerel Azerbaycan askeri ekipleri, Ağustos 1949’da, orada bulunan Yunan askeri ekipleriyle dostluk maçları yapmak için Yunanistan’a gitti. 2–1 kazandılar, ancak o gün daha sonra kendi üslerinde evlerine dönerken ölümcül bir otobüs kazasında 4 oyuncu kaybettiler..

Futbolun savaş sırasında askerlerin sağlıklı ve uyanık kalmasına nasıl yardımcı olduğuna dair bu tarihi gerçeklere rağmen, Azerbaycan’ın ilk futbol ligi 1945 yılına kadar Sovyet komutası altında Sovyet sponsorluğunda sadece propaganda amacıyla yaratılmadı – gerçek spor müsabakaları için değil (bu daha sonra değiştirildi). Başlangıçta “Ural-Altay Futbol Ligi” olarak adlandırılan bu lig, günümüzde “Rusya Profesyonel Futbol Ligi A-22— Ural- Altay Oblast Futbol Ligi A-22” (ilçe Altay’dır) altında Rusya’nın ikinci bölümünün bir parçası olarak bugün hala varlığını sürdürmektedir. . Bu lig, Sovyet lideri Joseph Stalin’in, vatandaşlarının İkinci Dünya Savaşı sona erdikten sonra tekrar müsait olduklarında işlerini bırakmamaları için yeterince rekabetçi olmalarını istemesinden kaynaklanıyor. Bu ligin sadece propaganda amaçlı kurulduğu kanıtlandı..

Birinci Dünya Savaşı’ndan önce kaç kişinin futbol oynadığı o savaş döneminde toplu kayıplara yol açtığı bilinmese de, artık herkes ne kadar eğlenceli olduğunu biliyor gibi görünüyor. bu oyun olabilir! Ayrıca, insanlar ortak bir çıkar üzerinde bir araya gelerek yapmayı sevdikleri bir şeyle birleştirmenin ne kadar eğlenceli olabileceğini herkes biliyor gibi görünüyor! 1945’ten bu yana, dört yılda bir düzenlenen ve dünyanın dört bir yanından futbol maçlarını birlikte izlemeyi seven ülkeleri bir araya getiren FIFA Dünya Kupası gibi çeşitli uluslararası yarışmalar gerçekleşti.

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!