Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi

Tüm spor dallarına önem veren ülkeler arasında olan Azerbaycan halkı futbola büyük ilgi duymaktadır.Azerbaycan futbol ligi genel puan durumu, takımları..

Azerbaycan Futbol Ligi

Azerbaycan Futbol Ligi, Tüm ülkelerde olduğu gibi halkın en büyük ilgi ve sevgiyle izlediği spor olan futbol Azerbaycan Cumhuriyeti’nin de vazgeçilmez sporları arasında yer almaktadır. Azerbaycan’da futbol müsabakaları Azerbaycan Futbol Federasyonu (Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası, AFFA) tarafından yönetilmektedir. Azerbaycan milli takımı milli takımı FIFA ile UEFA’nın resmi organizasyonlarına katılma hakkına sahiptir. En üst seviyedeki ligi Azerbaycan Premier Ligi olan ülkenin en çok lig şampiyonluğu kazanan kulübü Neftçi Bakü’dür. Lig 1992 yılında SSCB’nin dağılmasından sonra kurulmuştur.

Ligin adı, 1992’den 2007’ye kadar “Yüksek Deste” olarak kalmıştır. Azerbaycan Premier Ligi şu an Topaz Premyer Liqası adıyla anılmaktadır ve Azerbaycan’daki en üst seviye futbol ligidir.Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin milli takımı ilk resmi maçına 1992 yılında çıkmıştır. 1994 yılında 1996 Avrupa Şampiyonası elemelerine katılarak Avrupa arenasında boy göstermeye başlamıştır. 1999 yılında Lihtençtayn’ı 4-0 yenerek tarihindeki en farklı skoru elde eden Azerbaycan Milli Takımı’nın 1995 yılında Fransa’ya karşı aldığı 10-0’lık yenilgi ise tarihindeki en farklı yenilgi olmuştur. Ayrıca Azerbaycan, UEFA Euro 2008 elemeleri A grubunda yer almış ve grubu sonunculukla bitirmiştir.

Azerbaycan Milli Takımının UEFA Euro’da Rakipleri

Rakipleri de Portekiz, Polonya, Sırbistan,Belçika, Ermenistan, Finlandiya ve Kazakistan’dan ülkelerinin liglerinden oluşmaktaydı. Azerbaycan, UEFA Euro 2012 elemeleri A grubunda yer aldı UEFA Euro 2012 yolundaki rakipleri Almanya, Türkiye, Avusturya,Belçika ve Kazakistan oldu. Türkiye’yi 1-0, Kazakistan’ı 3-2 yenip Belçika ile 1-1 berabere kalmayı başarmıştır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!