Azerbaycan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği

Azerbaycan Tıp Üniversitesi Diş Hekimliği

Diş Hekimliği Fakültesi

1954 yılında kurulan fakülte; Diş Hekimliği, Diş Hastalıkları ve Komplikasyonları, Ağız, Çene ve Yüz Cerrahisi, Ağız Mukoza Hastalıkları gibi branşlarda uzmanlar yetiştirmektedir. 1102 öğrencisinin 350’si yabancı toplam 1100 öğrencisi bulunan fakültede dersleri; 14 profesör doktor, 42 profesör, 29 asistan profesör, 24 okutman, 33 eğitmen, 23 laborant ve 69 asistan vermektedir.

Azerbaycan Tıp Üniversitesi (AMU), Azerbaycan’ın Bakü şehrinde bulunan prestijli bir kurumdur. 1930 yılında Bakü Tıp Enstitüsü olarak kurulan okul, o zamandan beri diş hekimliği de dahil olmak üzere çok çeşitli tıp programları sunan bölgenin önde gelen tıp okullarından biri haline geldi. AMU’daki diş hekimliği programı, dünyanın her yerinden öğrencilerin ilgisini çekerek büyük saygı görmektedir.

AMU Diş Hekimliği Programına Genel Bakış

AMU’daki diş hekimliği programı, öğrencileri diş hekimliği alanında bir kariyere hazırlamak için tasarlanmış beş yıllık bir lisans programıdır. Program, diş hastalıklarını ve durumlarını teşhis etmek, önlemek ve tedavi etmek için gerekli beceri ve bilgileri geliştirmeye odaklanan hem teorik hem de pratik bileşenlerden oluşur.

Programın ilk iki yılında öğrenciler anatomi, fizyoloji, biyokimya ve mikrobiyoloji gibi temel bilimlere odaklanırlar. Ayrıca diş malzemeleri, diş radyolojisi ve diş anatomisini de incelerler. Üçüncü yılda, öğrenciler periodonti, endodonti ve prostodonti gibi daha özel konuları incelemeye başlarlar. Dördüncü ve beşinci yıllarda, öğrenciler klinik rotasyonlara katılarak deneyimli diş hekimlerinin gözetiminde hastaların teşhis ve tedavisinde uygulamalı deneyim kazanırlar.

Kabul şartları

AMU’daki diş hekimliği programına kabul edilmek için öğrencilerin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. Ortaöğretimlerini en az 4.0 not ortalaması (5.0 üzerinden) ile tamamlamış olmaları gerekir. Ayrıca biyoloji, kimya, fizik ve İngilizce’de çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir giriş sınavını da geçmeleri gerekir. Ayrıca, öğrencilerin programın öğretim üyeleri ile bir görüşme geçmesi gerekmektedir.

Öğretme metodolojisi

AMU’daki diş hekimliği programında kullanılan öğretim metodolojisi, öğrencilere hem teorik hem de pratik öğrenmeyi vurgulayan çok yönlü bir eğitim sağlamak için tasarlanmıştır. Öğrencilere temel bilimlerde sağlam bir temel sağlamak için dersler, seminerler ve öğreticiler kullanılırken, pratik deneyim sağlamak için laboratuvar oturumları ve klinik rotasyonlar kullanılır.

Fakülte

AMU’daki diş hekimliği programı fakültesi, alanında uzmanlıklarıyla tanınan deneyimli diş hekimleri ve araştırmacılardan oluşmaktadır. Öğrencileri diş hekimliğinde başarılı kariyerlere hazırlayan yüksek kaliteli bir eğitim sağlamaya kararlıdırlar. Öğretim üyelerinin çoğu, diş hekimliği alanını geliştirmeye odaklanan araştırma projelerinde yer almakta ve öğrencilerin bu projelere katılmaları teşvik edilmektedir.

Tesisler

AMU, en son teknolojiler ve ekipmanlarla donatılmış son teknoloji bir diş kliniğine sahiptir. Klinik, öğrencilere hastaların teşhis ve tedavisinde pratik deneyim kazanma fırsatı sunar. Aynı zamanda halka açıktır ve topluma dişhekimliği hizmetleri sunmaktadır.

Öğrenci hayatı

AMU, öğrencilere çok çeşitli ders dışı etkinlikler sunan canlı ve dinamik bir üniversitedir. Diş hekimliği programının sosyal etkinlikler, gönüllü çalışmalar ve mesleki gelişim fırsatları düzenleyen kendi öğrenci derneği vardır. Üniversitede ayrıca bir spor kompleksi, bir kütüphane ve öğrencilere çeşitli hizmetler sunan bir öğrenci merkezi bulunmaktadır.

sonuç

Azerbaycan Tıp Üniversitesi’ndeki diş hekimliği programı, öğrencilere diş hekimliği alanında kapsamlı bir eğitim sağlayan oldukça saygın bir programdır. Hem teorik hem de pratik öğrenmeye odaklanan öğrenciler, bu alanda başarılı kariyerler için iyi hazırlanmışlardır. Deneyimli öğretim üyeleri, son teknoloji tesisler ve çok çeşitli ders dışı etkinlikler, AMU’yu diş hekimliği konusunda tutkulu olan öğrenciler için mükemmel bir seçim haline getirmektedir.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Eurostar İnstagram

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!