Bakü Başkent

Bakü Başkent

Bakü Başkent, Bakü Azerice karşılığı olarak Bakı, Azerbaycan Üniter Cumhuriyeti'nin, Hazar Denizi'nin batı kıyısında yer alan başkenti ve en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Kafkasların en büyük şehri Bakü, Azerbaycan'ın en önemli kültür ve ticaret merkezi niteliğindedir. Ülkenin en doğusundaki ve en önemli...

Bakü Başkent

Bakü Başkent, Bakü Azerice karşılığı olarak Bakı, Azerbaycan Üniter Cumhuriyeti’nin, Hazar Denizi’nin batı kıyısında yer alan başkenti ve en önemli şehirlerinden biri konumundadır. Kafkasların en büyük şehri Bakü, Azerbaycan’ın en önemli kültür ve ticaret merkezi niteliğindedir. Bakü Başkent Ülkenin en doğusundaki ve en önemli sanayi, ticaret ve kültür merkezi olmasının yanında bir de liman kenti olarak günden güne önem kazanmaktadır. Şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunu Azerbaycanlılar oluşturmaktadır.

Bakü Başkent, 2006 yılında faaliyete geçen Bakü Tiflis Ceyhan Petrol Boru Hattı’nın (BTC) çıkış noktası Bakü’dür. Bakü Limanı, Hazar Denizi nin en önemli limanı olarak bilinmektedir. Şehirde tiyatro, kütüphane, sinema ve diğer kültürel mekânlar sıkça bulunmakta ve hizmet vermektedir. Lonely Planet’in sıralamasına göre, Bakü gece hayatı için dünyanın en önemli on destinasyonlarından biri olarak görülmektedir. Azerbaycan ekonomisinin de giderek gelişmesi ile, 2000’li yılların başından itibaren şehrin dört bir köşesinde, birçok yeni alan inşa edilmiştir ve hizmete girmiştir.

Bakü Gelişimi

Yeni altyapılarıyla binaları ile mahalleleri ile sokakları ile restoranlarları ile ve diğer mağazalarıyla, Bakü hızla değişmekte ve gelişim göstermektedir. Resmî istatistiklere göre 2011’deki Bakü şehir nüfusu 2.092.400’dür. Kentin banliyöleri de dâhil olduğu zaman şehrin toplam nüfusu yaklaşık 3.000.000 kişiye ulaşmaktadır. Bu sayede anlaşılacağı gibi Azerbaycan nüfusunun üçte biri bu şehirde yaşamaktadır.
Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!