Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları

Kına gecelerinin asker uğurlamalarının ve özel gecelerin vazgeçilmesi olan Azerbaycan Yöresel oyunları öğrencilerin keyifli zaman geçirmesine vesile..

Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları, Kültürel açıdan oldukça benzer bir ülke olan Azerbaycan da halk oyunları oynanırken garmon, davul, tulum, balaban, kemençe, goça nağara, tütek, klarnet, zurna gibi müzik aletleri çalınmaktadır. Azerbaycan halk oyunları arasında abayı, ağır, garadağlı, alça gülü, ay beri bah, cengi, çay, darçınlı, çit tuman, desmalı, gazağı, gaytağı, goçeli, gızlar bulağı, gızılgül, gıtgılıda, gofta, gülgez, hançobanı, ığdır barı, iki avadlı, kışkanç, köroğlu, lale, lezginka, naz eyleme, sarı gelin, sarı köynek, şemeni, şalaho, uzun dere, vağzalı, vellaçola, yallı, ayşat, terekeme gibi oyunlar bulunmaktadır.

Türkiye’de de her okulda, folklör klüplerinde, dans eğitim merkezlerinde Kafkas dansı tercih edilmektedir. Azerbaycan ve Türkiye sentezi olan bu dans, müziği, koreografisi ile iki ülkenin izlerini yansıtma ve temsil etmektedir.Yöresel oyunlar arasında vağzalı olabildiğince naif bir melodiyle, zarif hareketlerle oynanmaktadır. Her düğünde oynanan oyunlardan biri olan vağzalı Azerbaycan için oldukça önem taşımaktadır. Gazağı halk oyunu ise, Azerbaycan oyunları arasında en eski olanıdır. Olabildiğince hızlı ve hareketli bir oyun olan gazağı bilindiği üzere bir savaş oyunudur.

Ayşat Halk Oyunu

Ayşat halk oyununda ise Aras nehrinin hareketlerinden esinlenerek, sudaki hareketlenmelerle ortaya çıka gelmiş bir oyundur. Kızın hareketlerini su dalgasını temsil etmektedir. Erkeğin dönüşü sudaki girdapları anımsatmaktadır. Terekeme halk oyunu Azerbaycan’ın eski kuruluş zamanından izler teşkil etmektedir. Terekeme kabilesinden ismini alan bu oyunu birinci varidatını yalnızca kadınlar oynamakta, ikinci varidatını hem kadınlar hem erkekler oynamaktadır.

Azerbaycan Yöresel En Ünlü Spor Oyunları

Az:ian Olimpiyatları olarak da bilinen Azerbaycan: ian oyunları, Azerbaycan’daki en ünlü spor etkinlikleridir. Oyunlar dört yılda bir yapılır ve ulusal spor takviminin en önemli noktalarından biridir. Oyunlar genellikle havanın açık hava sporlarına izin verdiği yaz aylarında yapılır. Müsabakalar, atletizm, boks, bisiklet, dalış, futbol, ​​jimnastik ve yüzme gibi çeşitli kategorilerde gerçekleştirilir. Ülkenin en iyi atletleri, ödül kazanmak için bu yarışmalarda yeteneklerini sergiliyor.

Azerbaycan: ian oyunları, güreş, halter ve boks gibi çeşitli atletik disiplinleri içeren çok sporlu bir etkinliktir. Buna ek olarak, oyunlar kuraş gibi geleneksel sporları içerir; atları içeren yarışmalar; ve atıcılık ve binicilik gibi askeri spor etkinlikleri. Şarkıcıların ve orkestraların müzik performansları gibi sanatsal yarışmalar da vardır. Ayrıca bu müsabakalarda satranç turnuvası da yapılmaktadır.

Ülkenin geleneklerine ve kültürüne göre olimpiyat takımında yer almak çok prestijlidir. Bir sporcunun kariyerinde ne kadar ilerlediğini gösterir. Ancak, katı kural ve düzenlemelere göre sadece profesyonel sporcular oyunlara katılabilir. Örneğin, tüm sporcuların spor kategorisine bağlı olarak en az 15 yaşında veya daha büyük olması gerekir. Tüm yarışmacılar, performanslarını etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığından emin olmak için yarışmalara katılmadan önce tıbbi muayeneden geçmelidir. Ayrıca tüm sporcular, etkinlikler sırasında üniversite, işçi sendikaları veya diğer kurumlardan aldıkları sponsorluklar aracılığıyla kendilerine tam maddi destek sağlamalıdır.

Az:ian Olimpiyatları, tüm dünyada sporseverler arasında yıllardır büyük ilgi görmektedir. muhteşem etkinliklerine ve bu etkinliklere katılmaktan dolayı Azerbaycanlıların milli gururuna borçluyuz. Oyunlar, sıcaklığın spor faaliyetleri için en uygun olduğu yaz aylarında ülke genelindeki stadyumlarda açık havada düzenlenen spor müsabakaları aracılığıyla Azerbaycan’ın zengin tarihini, kültürünü ve geleneklerini sergiliyor. Azerbaycan, diğer ülkeler tarafından üretilen temel gıda ürünleri gibi tarımsal ürünlerden çok hizmetlere dayalı bir ekonomiye sahip petrol üreten bir ülke olmasına rağmen; yurttaşları, üniversitelerinden ve işyerlerinden tam destek alarak en sevdikleri sporları evde yapmak için kaliteli tesislere sahip olduklarından, uluslararası yarışmalarda düzenli olarak spor rollerinde başarılı olurlar.

 

Puanla
[OY: 1 Ortalama: 5]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!