Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları

Kına gecelerinin asker uğurlamalarının ve özel gecelerin vazgeçilmesi olan Azerbaycan Yöresel oyunları öğrencilerin keyifli zaman geçirmesine vesile..

Azerbaycan Yöresel Oyunları

Azerbaycan Yöresel Oyunları, Kültürel açıdan oldukça benzer bir ülke olan Azerbaycan da halk oyunları oynanırken garmon, davul, tulum, balaban, kemençe, goça nağara, tütek, klarnet, zurna gibi müzik aletleri çalınmaktadır. Azerbaycan halk oyunları arasında abayı, ağır, garadağlı, alça gülü, ay beri bah, cengi, çay, darçınlı, çit tuman, desmalı, gazağı, gaytağı, goçeli, gızlar bulağı, gızılgül, gıtgılıda, gofta, gülgez, hançobanı, ığdır barı, iki avadlı, kışkanç, köroğlu, lale, lezginka, naz eyleme, sarı gelin, sarı köynek, şemeni, şalaho, uzun dere, vağzalı, vellaçola, yallı, ayşat, terekeme gibi oyunlar bulunmaktadır.

Türkiye’de de her okulda, folklör klüplerinde, dans eğitim merkezlerinde Kafkas dansı tercih edilmektedir. Azerbaycan ve Türkiye sentezi olan bu dans, müziği, koreografisi ile iki ülkenin izlerini yansıtma ve temsil etmektedir.Yöresel oyunlar arasında vağzalı olabildiğince naif bir melodiyle, zarif hareketlerle oynanmaktadır. Her düğünde oynanan oyunlardan biri olan vağzalı Azerbaycan için oldukça önem taşımaktadır. Gazağı halk oyunu ise, Azerbaycan oyunları arasında en eski olanıdır. Olabildiğince hızlı ve hareketli bir oyun olan gazağı bilindiği üzere bir savaş oyunudur.

Ayşat Halk Oyunu

Ayşat halk oyununda ise Aras nehrinin hareketlerinden esinlenerek, sudaki hareketlenmelerle ortaya çıka gelmiş bir oyundur. Kızın hareketlerini su dalgasını temsil etmektedir. Erkeğin dönüşü sudaki girdapları anımsatmaktadır. Terekeme halk oyunu Azerbaycan’ın eski kuruluş zamanından izler teşkil etmektedir. Terekeme kabilesinden ismini alan bu oyunu birinci varidatını yalnızca kadınlar oynamakta, ikinci varidatını hem kadınlar hem erkekler oynamaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!