Azerbaycan Restorantları

Azerbaycan Restorantları

Azerbaycan Restorantları, Azerbaycan da restoranlar Azeri ve Türk mutfağı başta olmak üzere İtalyan, Rus, Asya, Avrupa mutfaklarından esintiler taşımaktadır. Restoranlar da verilen paranın karşılığı hakkıyla verilmektedir. Oldukça düşük bir meblağ karşılığında hem lezzetli tatlar denemiş olunmakta hem de beslenme...

Azerbaycan Restorantları

Azerbaycan Restorantları, Azerbaycan da restoranlar Azeri ve Türk mutfağı başta olmak üzere İtalyan, Rus, Asya, Avrupa mutfaklarından esintiler taşımaktadır. Restoranlar da verilen paranın karşılığı hakkıyla verilmektedir. Oldukça düşük bir meblağ karşılığında hem lezzetli tatlar denemiş olunmakta hem de beslenme açısından ciddi anlamda tatmin olmak mümkündür. Restoranlar da çalışanlar oldukça samimi, içten ve güler yüzlü hizmet sunmaktalardır. Azerbaycan da beslenme konusunda oldukça güvenilir restoranlar hizmet sunmaktadır.

Azerbaycan Restorantları, Kervansaray Restaurant, Tongal Restaurant, Şeki Restaurant, Caprice Restaurant, Azza, Dolce Vita Restaurant, Liman Restaurant, Mezzo Restaurant,Gebele, Kışmış Klub, Long Island Klub, Guba , Haçmaz, Oğuz, Seki, Cennet Bağı, Gusar, Tele Gülle Restaurant, A-B Gala, Lenkferan, Long Forest , Gah, Chokolate Restaurant, Ramses Restaurant, Kafe Dalida, Lady Q Restaurant, Caviar Restaurant, Canyon Catering Division (Canyon LTD) gibi restoranlar Azerbaycan da en bilindik restoranlar arasında yer almaktadır.

Azerbaycan’ da Ana Yemek

Azerbaycan da ana yemek olarak, piti, ıspanak çığırtması, soğutma, kelle paça, fasulye fisincanı, övrişte, ezme, yayma, Rize köfte, cızbız, tandırda kızartılmış piliç, gence çığırtması, erikli limonlu kavurma, şeki pitisi, boz kavurma, turşu kavurma, parça bozbaş,kıyma çığırtma gibi yemekler sayılmaktadır. Ekmek kültürü de ülkemizde olduğu gibidir. Tüm halkların sofrasında kabul gören geleneksel gıda ürünü olan ekmek haricinde lavaş, şirin çöreği ve tandır ekmeği de tüketilmektedir.

Azerbaycan Yemek Kültürü ve Yaşam

Azerbaycan, Asya’nın Transkafkasya bölgesinde bir ülkedir. Farklı coğrafyası ve etnik grupları, zengin mutfaklarına katkıda bulunur. Azerbaycan petrol ve doğal gaz açısından zengindir ve bu kaynakları yıllardır mutfak geleneklerini beslemek için kullanmaktadır. Ayrıca Azerbaycan halkı mutfaklarına çok düşkündür ve gastronomisiyle gurur duyar.

Azerbaycan’ın farklı coğrafyası ve etnik grupları zengin mutfaklarına katkıda bulunur. Azerbaycan, farklı türde tahılların, sebzelerin, meyvelerin ve balıkların büyümesini destekleyen birçok farklı manzara ve iklim türüne ev sahipliği yapmaktadır. Ülke ayrıca 120’den fazla farklı dil konuşan yedi milyondan fazla kişiye ev sahipliği yapıyor. Bu, Azerbaycan’da bulunan sayısız yemek kültürüne katkıda bulunur, çünkü her etnik grup kendi yerel ortamlarına ve geleneklerine dayalı olarak kendi spesiyalitelerine sahiptir. Örneğin, Türk Azerileri ılıman iklime sahip kuru bölgelerden gelir; bu, yemeklerini içeride çok fazla yağ kullanarak pişirme şeklini etkiler. Komşuları Kazaklar da benzer bir pişirme tarzına sahipler ancak yemyeşil bitki örtüsüne sahip daha nemli bölgelerde bulundukları için yemeklerinde daha fazla süt ürünü kullanıyorlar. Rusya’daki Tatarlar gibi diğer Türk grupları, kuzu ve sığır eti gibi protein açısından daha ağır olan etleri domuz veya tavuk gibi daha hafif etlere tercih etme eğilimindedir.

Azerbaycanlılar mutfaklarını beslemek için çok fazla petrol ve doğal gaz kullanıyor. Sebzeleri veya etleri pişirirken ekstra yağ kullanırlar çünkü yemeklerine kalori veya yağ eklemeden lezzet verirler. Buna ek olarak, Azerbaycan mutfağında alkol üretimi için doğal gaz da kullanılıyor çünkü çoğu Azerbaycan evi bir zamanlar aguza adı verilen geleneksel şarap üreten lisanslı bira fabrikalarıydı. Bu eski bira fabrikaları, bu evlerde yerel gıda üretiminin teşvik edilmesine katkıda bulunan elektrik yerine fermantasyon için doğal gaz kullandı. Bununla birlikte, daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik eden küresel gıda standartları nedeniyle, modern Azerbaycan gıda üretim uygulamaları, geleneksel pişirme yöntemlerinin yerini daha yapay ikamelerle değiştirmiştir. Bununla birlikte, bu yöntem evde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik ettiğinden, Azerbaycan’ın yağ bazlı pişirme sevgisi hala devam ediyor.

Azeriler mutfaklarına tutkulu ve gastronomileriyle gurur duyuyorlar. Ayrıca, Nahçıvan ilinden yöresel yemeklerin sergilendiği Nahçıvan Yemek Festivali gibi yıl boyunca düzenlenen birçok mutfak festivali vardır. Azerbaycan, festivallere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, her yıl sporcuların aerobik veya erkek halter yarışmaları gibi çeşitli mutfak etkinliklerinde yarıştığı Azeri Yemek Olimpiyatları adlı uluslararası bir mutfak yarışmasına da sahiptir. Ayrıca Azeri Mutfağı; bu, dünya çapında Azabaijani yemek kültürünün tanıtılmasına katkıda bulunur.

Değişen yeme alışkanlıklarına rağmen, Azerbaycan’ın yağ bazlı pişirme sevgisi devam ediyor çünkü bu evde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını teşvik ediyor. Bu nedenle, Azabaijani yemek kültürü, çeşitli kültürel etkinlikler, yarışmalar, TV şovları vb. ile küresel olarak tanıtılmaya devam ediyor.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!