Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri, Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da tarihi ve önemli şeyler müzede korunmakta ya da önemli mekânlar müzeye dönüştürülmektedir. Bunlardan biri olan Ateşgah dünyadaki üç Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye uzaklığı 30 kilometre ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabasının güneydoğu kısmında...

Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri, Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da tarihi ve önemli şeyler müzede korunmakta ya da önemli mekânlar müzeye dönüştürülmektedir. Bunlardan biri olan Ateşgah dünyadaki üç Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye uzaklığı 30 kilometre ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabasının güneydoğu kısmında yer almaktadır. Doğal gaz çıktığında, ebedi ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedidir. En erken yapısı olan ahır 1713 yılına aittir. 1810 yılında tacir Konçonagaran tarafından merkezi secdegah yapılmıştır.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Bakü’de bulunmakla birlikte Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesidir ve şehrin merkezinde yer almaktadır.1943’te tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafa yerin adını almış olmakla birlikte 1936 yılında kurulmuştur. Müzede de tablo, çizim, gravür ve heykeller sergilenmektedir. 1920 yılında kurulan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi iki bölümden oluşur. İlk bölümde eski dönemlerden elde edilen arkeolojik ve etnografik malzemeler sergilenmekte olduğundan milli müze denmektedir. İkinci bölümde petrol zengini Hacı Zeynelabidin’in yaşadığı ev ve mekânlar sergilenmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzesi

Bakü Modern Sanat Müzesi Azerbaycan’ın başlayan Mehriban Aliyev’nın sayesinde kurulan müze 20Mart 2009 da açılmıştır. Resim ve heykeller sergilenen müzede modern çağın çağrıştırdığı sanat eserleri vardır.On beşinci yüzyılda yapılan Şirvanşahlar Sarayı İbrahim Halilullah tarafından yapılmış olup yakın doğunun en görkemli eseri olarak kabul edilir. 2000 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. 1964’ten beri müze halindedir.

Azerbaycan Müzleri!

Birçok insan, Asya ve Avrupa sınırındaki Kafkas bölgesinde bir ülke olan Azerbaycan’ı hiç duymadı. Bununla birlikte, ülke birçok ilginç müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Müzelerinden bazıları tarih, doğa ve kültüre odaklanırken, diğerleri belirli bölgelere veya etnik gruplara adanmıştır. Odak noktası ne olursa olsun, ülkenin tüm müzeleri hem ziyaretçiler hem de yerel halk için bir bilgi ve ilham kaynağıdır.

Azerbaycan Ulusal Müzesi, ülkenin en çok ziyaret edilen müzesidir. Müzenin koleksiyonu, dünyanın farklı yerlerinden 6 milyon yıllık eserleri kapsamaktadır. Müze, antik kalıntılara ek olarak, Jackson Pollock gibi uluslararası sanatçıların çağdaş sanat eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Ayrıca zaman içinde Azerbaycan kültürünün ve geleneklerinin özelliklerini vurgulayan sosyal tarih sergileri de vardır. En önemlisi, bu sergiler geleneksel sanat ve zanaatların bugün modern müze koleksiyonlarının bir parçası olmadan önce nesilden nesile nasıl aktarıldığını açıklıyor.

Azerbaycan Doğa Tarihi Müzesi, Azerbaycan’da bulunan hem hayvan hem de bitki yaşamından etkileyici bir koleksiyon içeriyor. Azerbaycan ve Asya’daki diğer ülkeler. Müzede 65 milyon yıl öncesinden tarihöncesine kadar uzanan dinozor fosilleri ve hayvan yumurtaları bulunuyor. Bu müzede ayrıca 12 milyondan fazla böcek örneği var, bu da onu diğer ülkelerdeki muadillerine göre bilimsel değerde bir seviye daha yüksek yapıyor. Ayrıca cam kavanozlar ve tanklar altında eğitim amaçlı korunan yılandan penguene kadar 10 binden fazla hayvan örneği bulunmaktadır.

Mimarlık ve Sanat Müzesi, Azerbaycan’da bulunan geleneksel mimari tarzları fotoğraflar, çizimler ve modeller aracılığıyla korumaya adamıştır. Müze ayrıca Orta Asya’dan Timurlu hanedanı gibi farklı kültürlerin mimarisinin yanı sıra zaman içinde yabancı işgalciler tarafından Azerbaycan’a getirilen Hindistan’dan Babür mimarisine de dikkat çekiyor. Modern müzelerin bir parçası haline gelen bazı geleneksel sanatlar arasında çiçekler, kuşlar ve diğer hayvanlarla tek bir halı karesi veya pashmak (“paşmina” olarak da adlandırılır) üzerinde karmaşık desenler halinde dokunan halı dokumacılığı yer alır. Ermenistan’ın üç milyondan fazla nüfusuyla karşılaştırıldığında dokuz milyon insan, küçük komşusunun sahip olduğundan çok daha ilginç müzelere sahip. Bazıları yerel kurumlarında doğaya veya kültüre daha fazla odaklanabilirken, herkes önce bir Azerbaycan müzesini ziyaret ederek çevreleri hakkında yeni şeyler öğrenebilir!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]

Tarafından desteklenmektedir WordPress. Tarafından tasarlanmıştır WooThemes

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!