Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri, Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da tarihi ve önemli şeyler müzede korunmakta ya da önemli mekânlar müzeye dönüştürülmektedir. Bunlardan biri olan Ateşgah dünyadaki üç Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye uzaklığı 30 kilometre ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabasının güneydoğu kısmında...

Azerbaycan Müzleri

Azerbaycan Müzleri, Her ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da da tarihi ve önemli şeyler müzede korunmakta ya da önemli mekânlar müzeye dönüştürülmektedir. Bunlardan biri olan Ateşgah dünyadaki üç Mecusi tapınağından biridir. Bakü’ye uzaklığı 30 kilometre ve Abşeron Yarımadası’nın Surahanı Kasabasının güneydoğu kısmında yer almaktadır. Doğal gaz çıktığında, ebedi ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedidir. En erken yapısı olan ahır 1713 yılına aittir. 1810 yılında tacir Konçonagaran tarafından merkezi secdegah yapılmıştır.

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi Bakü’de bulunmakla birlikte Azerbaycan’ın en büyük sanat müzesidir ve şehrin merkezinde yer almaktadır.1943’te tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafa yerin adını almış olmakla birlikte 1936 yılında kurulmuştur. Müzede de tablo, çizim, gravür ve heykeller sergilenmektedir. 1920 yılında kurulan Azerbaycan Ulusal Tarih Müzesi iki bölümden oluşur. İlk bölümde eski dönemlerden elde edilen arkeolojik ve etnografik malzemeler sergilenmekte olduğundan milli müze denmektedir. İkinci bölümde petrol zengini Hacı Zeynelabidin’in yaşadığı ev ve mekânlar sergilenmektedir.

Bakü Modern Sanat Müzes

Bakü Modern Sanat Müzesi Azerbaycan’ın başlayan Mehriban Aliyev’nın sayesinde kurulan müze 20Mart 2009 da açılmıştır. Resim ve heykeller sergilenen müzede modern çağın çağrıştırdığı sanat eserleri vardır.On beşinci yüzyılda yapılan Şirvanşahlar Sarayı İbrahim Halilullah tarafından yapılmış olup yakın doğunun en görkemli eseri olarak kabul edilir. 2000 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınmıştır. 1964’ten beri müze halindedir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!