Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu, Azerbaycan Cumhuriyeti Avrasya'da, Kafkaslar'ın güney yamaçlarında yer almaktadır. Güneyinde İran Azerbaycanı, doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan ve Türkiye, kuzeyinde Gürcistan ve Rusya bulunmaktadır. Azerbaycan'ın orta ve doğu kesiminde kurak bir astropik iklim hüküm sürer...

Azerbaycan Hava Durumu

Azerbaycan Hava Durumu, Azerbaycan Cumhuriyeti Avrasya’da, Kafkaslar’ın güney yamaçlarında yer almaktadır. Güneyinde İran Azerbaycanı, doğusunda Hazar Denizi, batısında Ermenistan ve Türkiye, kuzeyinde Gürcistan ve Rusya bulunmaktadır. Azerbaycan’ın orta ve doğu kesiminde kurak bir astropik iklim hüküm sürer. Ülkenin bu kesiminde kışlar ılık ve uzun (4-5 ay), yazlar ise sıcak geçmektedir. Ortalama sıcaklık 27°C, kaydedilmiş en yüksek sıcaklık ise 43°C’dir. Nemli bir astropik iklimin hüküm sürdüğü güneydoğu bölgeleri ise Azerbaycan’ın en çok yağış alan kesimidir.

Bu bölgede ortalama yağış miktarı 1.200-1.400 mm arasında değişir; bu miktarın büyük bölümü soğuk geçen yaz aylarında düşer. Nahçıvan’da yüksekliği 700-1.000 m arasında değişen kesimlerde kurak bir kara iklimi hüküm sürer. Azerbaycan’ın dağlık kesimleri fazla soğuk değildir. Buna karşılık, yüksekliği 3.000 m’yi aşan yerlerde tundra iklimi görülür. Bu bölgeler yılın 3-4 ayı karlarla kaplıdır. Azerbaycan şehirlerinin Temmuz ayı sıcaklıklarından bazılarına değinmek gerekirse; Bakü 33 derece, Fizuli 34 derece, Gyanja 32 derece, Nahçıvan 28 derece, Zakatala 32 derece, Mastaga 33 derece arasında değişmektedir. Genelde hava durumu Türkiye ile benzerlik göstermektedir.

Azerbaycan Şehirlerinin Hava Durumunu Öğrenmek

Azerbaycan şehirlerinin hava durumunun günlük raporlarını öğrenmek isteyenler Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinden beş günlük veya haftalık tahminlere de bakabilmektedir. Buradan sadece hava durumu ile ilgili bilgi edinmeyip ayrıca ayrıntılı rüzgar, nem, yağış oranlarına da ulaşılabilmektedir.

Azerbaycan Mevsim Haritası

Yaz aylarında Azerbaycan çok sıcak havalar yaşar. Ancak sonbaharda, sıcaklıklar önemli ölçüde düşer ve daha rahattır. Ayrıca sonbaharda ziyaret etmek yaza göre sıcaklık ve hava açısından hoş bir değişiklik getirdiği için çok daha keyifli. Sonbaharda Azerbaycan’a bir gezi planlıyorsanız, ziyaretinizi keyifli hale getirmek için işte bazı ipuçları.

Bakü’de yaz sıcaklıkları ortalama 100 derecenin üzerindedir. Sıcak çarpması veya diğer sağlık sorunlarından kaçınmak için yaz aylarında Bakü’yü ziyaret etmekten kaçının. Ayrıca, yılın bu zamanında aşırı yüksek nem seviyeleri bekleyin. Susuz kalmamak için Bakü’deyken susuz kalmayın ve içinde yüksek düzeyde tuz bulunan sulardan kaçının. Yaz aylarında Bakü’yü ziyaret ederken dehidrasyon hızla ciddi bir sorun haline gelebilir.

Bakü’nün iç kısımları Bakü’nünkinden önemli ölçüde daha düşük sıcaklıklara sahiptir. Sonuç olarak, dış Bakü, yıl boyunca Bakü’nün iç kısmından çok daha sıcak hissediyor. Ayrıca yaz aylarında yoğun sıcağa meyilli olduğu için dış Bakü, iç Bakü’ye göre oldukça sıcaktır. Bu nedenle, yüksek sıcaklık ve nem seviyeleri nedeniyle yılın bu zamanında yürüyüş veya bisiklete binme gibi açık hava etkinliklerinin rahatsız edici olmasını bekleyin. Bunun yerine, iç mekanları ziyaret ederken müzeler veya tarihi yerler gibi kapalı mekan etkinliklerini tercih edin.

Azerbaycan’ı yaz veya ilkbahar yerine sonbaharda ziyaret ederek mevsimlerin değişmesine alışın. Sonbahar, açık hava etkinlikleri için yılın güzel bir zamanıdır, çünkü daha soğuk havalar açık hava etkinliklerini yaz mevsimine göre daha konforlu hale getirir. Ancak sonbahar, aşırı sıcaktan dolayı rahatsızlığa neden olmadan açık hava etkinlikleri için yeterince sıcaktır. Hava aynı zamanda, açık hava yerine klimalı bir kapalı mekanda dinlenmek için aktif bir günden adım atmaktan çekinmeyecek kadar hoştur. Bu nedenle, yaz veya ilkbahar yerine bu mevsimde ziyaret etmeyi planlıyorsanız, sonbahar, Azerbaycan çevresinde seyahat etmek için harika bir zamandır.

Azerbaycan’ı sonbaharda gezmek, daha düşük sıcaklıklar nedeniyle yılın diğer mevsimlerine göre çeşitli avantajlar sunar. ve artan konfor. Düşük nem seviyeleri nefes almayı da kolaylaştırırken, daha düşük sıcaklıklar açık hava aktivitelerini yaz mevsimine göre daha konforlu hale getirir. Bu nedenle, bu sezon Azerbaycan’a bir gezi planlıyorsanız, sonbahar kesinlikle dikkate değer!

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!