Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü, Azerbaycan Cumhuriyeti’ni en güzel yansıtan ve kimliğini ortaya koyan vasıflardan biri Azeri halkının milli...

Azerbaycan Giyim Kültürü

Azerbaycan Giyim Kültürü, Azerbaycan Cumhuriyeti’ni en güzel yansıtan ve kimliğini ortaya koyan vasıflardan biri Azeri halkının milli kıyafetleridir. Azeri halkının kendine ait bir giyim kültürü vardır ve genelde ipek kumaştan yapılan işlemeli kıyafetlerden oluşmaktadır. Ayrıca kıyafetlerin üzerindeki sanat süs desenleri ve dokuma giysilerde Azeri halkının milli özelliklerini taşımaktadır. Azeri giyim kültürü hem kadınlar hem de erkekler için alt ve üst giysilerden oluşmaktadır. Üst giyimlerinde genelde işlemeli kaftanlar, gömlekler ve baş örtüleri yer alırken, alt bölgede ise ipekten etekler, erkekler için pantolonlar ve uzun çizmelerden oluşmaktadır.

Bölgede genç kızların ve kadınların giydikleri kıyafetler birbirinden ayrışmaktadır. Genç ve bekar kızlar genelde kadınlara göre daha parlak, işlemeli ve süslü kıyafetler giymektedirler. Erkek giysileri sınıfsal açıdan da özellikler taşımaktadır. Giyilen kıyafetler ailelerin durumlarını, sınıflarını ve yaşlarını da yansıtmaktadır.

Azerbaycan Kadın Giyimleri

Kadınların giydikleri gömleklerin genelde omzu dikişsiz, koltuk altları renkli üretilmektedir. Kumaş olarak da genel olarak ipek ve kadife kumaşlar kullanılmaktadır. Azeri giyim kültüründen birkaç parçaya değinmek gerekirse lebbade; omu üstü üst yeleğidir ve genelde kadife kumaştan dikilmektedir. Güleceyik; kadın omuz üstü giysisidir. Baharı ; sırmalı iç kaplamalı kadın omuz üstü giysisidir. Azeriler cepkenlerinde ve kaftanlarında tek bir koyu renk kullanmayı ve genelde altın sarısı işlemeleri tercih etmektedirler. Ayrıca kadınlar kıyafetlerini büyük, renkli genelde ipekten baş örtüleri ile tamamlamaktadırlar.

Azerbaycan Erkek Giyimleri

Azerbaycan’da erkekler geleneksel olarak deve kılı, yün ve ipek gibi doğal kumaşlar giyerlerdi. Ayrıca yaz aylarında vücutlarını güneşten gizlemek ve serinlemek için bol giysiler giyerlerdi. Ek olarak, giyim stilleri tipik olarak uzun, tam kollu bir kaftan veya bornozdan oluşuyordu. Eskiden kadınlar erkeklere benzer şekilde giyinirdi. Bununla birlikte, kadın kıyafetleri tipik olarak erkek giyiminden daha hafif dokular ve daha ayrıntılı tasarımlar içeriyordu.

Geleneksel Azerbaycan doğal kumaşı, ipeğe benzeyen hafif, doğal bir kumaş olan shakhsiye’dir. Shakhsiye, yün ve keçi kılından yapılır. Shearwool, daha kısa saç telleri üretmek için elle kırkılan koyunlardan elde edilir. Daha uzun teller daha sonra ipliğe bükülür ve elle kumaşa örülür. Her shakhsiye tasarımı, doku, renk ve örgü yapıları gibi benzersiz özelliklere sahiptir. Kadınlar geleneksel olarak shakhsiye’yi çocuk sahibi olduktan sonra rahat ve kolay temizlenebilir olduğu için günlük giyimleri için seçmişlerdir. Erkekler genellikle iş için shakhsiye giyerlerdi, çünkü bütün gün sahadayken kolayca kirlenirdi. Bugün shakhsixe eskisinden daha az yaygındır, çünkü çoğu Azeri artık iş veya oyun için deve kılı veya ipek gibi doğal kumaşlar yerine sentetik kumaşlar giymektedir.

Geleneksel Azerbaycan giysisi, erkeklerin altına giydiği kaftan veya uzun elbisedir. geleneksel giyim tarzları. Kaftan genellikle dış manşonlarında veya manşonların ön veya arka panellerinde karmaşık bir tasarıma sahiptir. Erkekler de kaftanlarını yakalarında, manşetlerinde, ceplerinde ve kaşmaha (erkek başörtüsü) adı verilen bir kadının başörtüsünün bulunduğu kalçalarında veya bellerinde işlemelerle süslüyorlar. Bazı erkekler de geleneksel Azerbaycan kıyafeti giyen misafirleri ağırladıkları düğünler veya askeri balolar gibi özel günlerde kaftanlarını daha renkli hale getirmek için payetler veya cicili bicili ile süslüyorlar. Günümüzde bazı erkekler, geleneksel Azerbaycan kıyafetleri giyen konukları ağırladıkları iş etkinliklerinde veya düğünler ve askeri balolar gibi resmi etkinliklerde takım elbise ceketleri gibi diğer resmi giyim stillerinin altında hala kaftanlar giyiyor.

MODA DEĞİŞİMLERİ AZERİLERİN HAYATLARINI İYİLEŞTİRMESİNE NASIL YARDIMCI OLUR?

Vücutlarını güneşten gizlemek ve sıcaklığın 100 derece Fahrenheit’in üzerine çıktığı Temmuz ve Ağustos gibi sıcak aylarda serin kalmak için bol giysiler giydiler. Ancak, birçok Azerbaycanlı artık sentetik kumaşlar giydiği için zaman değişti. Artık sıcak havalarda ağır giysilerle serin kalmak yerine iş veya oyun kıyafetleri için deve kılı veya ipek gibi doğal kumaşlar.. Azerbaycan’da erkekler geleneksel olarak iş kıyafetleri için sıcaklığın 100 derece Fahrenheit’in üzerine çıktığı yaz aylarında serin kalmalarına yardımcı olan doğal kumaşlar kullanıyorlardı. dışarıda.. Ayrıca, bugün Amerika’da yaptığımız gibi, sıcak güneşin altında, güneşten korunmadan tüm gün dışarıda çalışırken, güneşten yanmamak için vücutlarını güneşten gizleyen bol kıyafetler de giydiler. bugün beyzbol şapkalarımızla! Erkekler artık yaz aylarında ağır doğal giysilerle serin kalmak yerine, iş kıyafetleri için doğal kumaşlar yerine sentetik kumaşları tercih ettiğinden, Azerbaycanlılar yaşam kalitelerini artıran moda değişiklikleriyle hayatlarını iyileştirme yolunda büyük adımlar attılar!

Puanla
[OY: 4 Ortalama: 2.8]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!