Azerbaycan Fiyatları

Azerbaycan Fiyatları

Azerbaycan Fiyatları, Azerbaycan bulunduğu konum ve kültürel etkileşim sayesinde Türkiye için oldukça önemli bir ülkedir. Azerbaycan'a yapılan seyahatlerde Azerbaycan'ın sağladığı en büyük avantajlardan biri de maliyetidir. Konaklama açısından ele alacak olursak, konaklama Havalimanından şehir merkezine gelirken...

Azerbaycan Fiyatları

Azerbaycan Fiyatları, Azerbaycan bulunduğu konum ve kültürel etkileşim sayesinde Türkiye için oldukça önemli bir ülkedir. Azerbaycan’a yapılan seyahatlerde Azerbaycan’ın sağladığı en büyük avantajlardan biri de maliyetidir. Konaklama açısından ele alacak olursak, konaklama Havalimanından şehir merkezine gelirken yolun sağında Ramada Hotel bulunmaktadır. Bu otel yeni açılmıştır ve bölge de en güzel otellerden biridir. Bunun haricinde Şah İsmail Hatai caddesi üzerinde Şehir İcra Hakimiyeti’nin karşısında Gence Hotel bulunmaktadır. Bu iki otel haricinde daha uygun fiyatlarla hizmet sunan Kepez Mehmanxanası isimli bir otelde bulunmaktadır.

Oda fiyatları diğer otellere göre daha uygun ve cazip imkânları olması açısından tercih edilmektedir.Azerbaycan da ulaşım oldukça uygun ve konforlu hizmet vermektedir. Şehirlerde yürüyerek gezme imkânı sunan Azerbaycan da şehir içi ulaşımda marşrut adı verilen minibüslerden yararlanılmaktadır. Taksilerde taksimetre özelliği bulunmamaktadır. Taksiler pazarlık usulüyle hizmet vermekte ve herhangi bir vergi, plaka ücreti ödemeden yarar sağlamaktadır. Öğrencilerin maliyet açısından en çok tercih ettiği ülke olan Azerbaycan da eğitim adına Sovyet Rusya’dan kalma bir tanınma mevcuttur.

Azerbaycan-Türkiye

Türkiye ile kıyaslanacak olunursa, Azerbaycan da ulaşım Türkiye’ nin beşte biri fiyatındadır. Yeme içme konusunda damak zevki uzak olmayan Azerbaycan da Türk Restoranları, kasap ve market hizmet vermektedir. Ulaşım, barınma, konaklama, yeme içme gibi durumlarda asla zor koşullarda bulunmadan rahat ve konforlu zaman geçirme imkânı sağlayan Azerbaycan gittikçe daha gelişmekte ve kalkınmaktadır.

Azerbaycan’da Alım Gücü ve Enflasyon

Azerbaycan’daki satın alma gücü ve enflasyon oranları, ekonomik büyüme ve vatandaşlarının yaşam standardı ile çok ilgilidir. Düşen GSYİH, yükselen fiyatlar ve düşük ücretler, düşük gelir seviyesine katkıda bulunan faktörlerdir. Enflasyon oranları nüfusun yaşam standardını ve satın alma gücünü etkiler. Enflasyonu yönlendiren faktörler arasında hükümet politikaları, uluslararası ticaret ve finansal piyasalar yer alır. Ayrıca, yüksek işsizlik oranları, insanların mal ve hizmetlere harcayacak daha az parası olduğu için yüksek enflasyon oranlarına katkıda bulunuyor.

Azerbaycan’ın gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 2012’de 56,8 milyar dolardan 2013’te 55,3 milyar dolara düştü. Ülkede siyasi huzursuzluk. Azerbaycan lirası 1990’larda ABD doları karşısında yılda ortalama %3,3 değer kaybetti, ancak 2000’den bu yana yılda ortalama %0,9 değer kazandı. Hükümet, 2001 yılında serbest piyasa ekonomisini kabul ettikten sonra çeşitli ekonomik reformlar gerçekleştirdi. hükümetin ekonomiye katılımını azaltarak ve birçok üründeki tarifeleri düşürerek. Bu politikalar, enflasyonu düşürdü ve bu süre zarfında yüksek bir GSYİH’ya katkıda bulunan ekonomik aktiviteyi artırdı. Ancak 2014 yılı boyunca çeşitli bölgelerdeki protestolar şiddet ve yıkımla sonuçlandı ve ülke ekonomisi genelinde hem yatırımları hem de tüketici güvenini azalttı.

1990’larda Azerbaycan lirası ABD doları karşısında yılda ortalama %3,3 değer kaybetti; ancak 2000 yılından bu yana ortalama %0,9 oranında değer kazanmıştır. Bu süre zarfında, hem işsizlikte hem de ücretlerde düşüş oldu ve yabancı şirketlerin Azerbaycan ekonomisine yaptığı yatırımların artması bu dönemde de güçlü bir GSYİH’ye katkıda bulundu. Forbes dergisinin 2017 yılı yıllık zengin listesine göre, Forbes’in dünyanın en zengin 20 insanı arasında toplam 18 milyar dolarlık net varlığa sahip dokuz Azeri var; bu, Azerilerin mali durumlarını sabit tuttuklarında ve paralarını akıllıca yatırdıklarında ne kadar başarılı olabileceklerini daha da gösteriyor.

Investopedia’nın 2017 yılı için yıllık zengin listesine göre, dokuz Azeri, toplam 18 milyar dolarlık net varlıkları ile Forbes’ın dünyanın en zengin 20 insanı arasında yer alıyor. 1998’den 1999’a kadar enflasyon %100’ün üzerine çıkarak gıda fiyatları, kira ödemeleri dahil hayatın her alanını etkiledi – bu dönemde otobüs ücretleri bile endişe verici bir oranda arttı. Bununla birlikte, 2000 yılından bu yana, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in hükümeti tarafından uygulanan sağlam ekonomik reformlar nedeniyle önemli ölçüde azaldı – bu süre boyunca ekonomik aktiviteyi artırırken, petrol şirketleri Bina Caves Ltd. gibi devlete ait şirketler için ücret artışları yoluyla işsizlik seviyelerini azalttı.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!