Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri, Azeri toplum sosyalleşmek ve önemli günler için etkinlikler ve festivaller hazırlamaktadırlar. Bu festivallerin başında Nevruz gelmektedir. İran, Afganistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Arnavutluk, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Gürcistan, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan...

Azerbaycan Festivalleri

Azerbaycan Festivalleri , Azeri toplum sosyalleşmek ve önemli günler için etkinlikler ve festivaller hazırlamaktadırlar. Bu festivallerin başında Nevruz gelmektedir. İran, Afganistan, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Arnavutluk, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Gürcistan, Irak, Türkmenistan, Kırgızistan, Kosova,Çin, Ukrayna, Bosna Hersek, Hindistan, Pakistan, Rusya, Suriye, Makedonya ve Sırbistan gibi birçok ülkede kutlanan Nevruz Azerbaycan’da da kutlanmaktadır. Nevruz’un kutlanma amacı İran ve Bahaî takvimine göre yılın ilk gününü temsil etmesidir.

Azerbaycan Festivalleri , Birçok ülkede olduğu gibi Azerbaycan’da orada yaşayan insanları eğlendirmek için müzik festivalleri hazırlamaktadır. İlk olarak Azerbaycan’ın Gebele ilinde düzenlenen ve iki bin dokuz yılından beri gelenekselleşen Gebele Müzik Festivali yaz aylarında açık havada düzenlenmektedir.

Muğam Dünyası Uluslar arası Müzik Festivali

Başka bir müzik festivali ise Muğam Dünyası Uluslar arası Müzik Festivali’dir. İlk kez on sekiz ve yirmi beş mart iki bin dokuz tarihleri arasında Bakü’de yapılmıştır. Festival çerçevesinde genellikle uluslararası bilimsel bilgi şöleni, muğam uzmanlarının müsabakası ve birçok opera oyunları aynı zamanda konserler organize edilmektedir. Polonya, Hindistan, Ukrayna, Kore, Norveç, Türkiye, Gürcistan ve İran gibi birçok ülkeden müzisyenin katıldığı festival ise İpek Yolu Uluslararası Müzik Festivalidir. İki bin on, iki bin on bir, iki bin on iki, yıllarında düzenlenmiş olan bu festivalde ulusal müzik, folklor ve tiyatro toplulukları yer almaktadır.

Azerbaycan’da Festivallerin Günümüze Olan Katkısı Neler?

Kutlamalar bir ülkenin kültürünün en önemli yönlerinden biridir. Birçok ülkenin kültürel kimliğine katkı sağlayan festivalleri vardır. Azerbaycan, kültürel mirasına katkıda bulunan birçok festivale sahiptir. Her yıl düzenlenen ulusal festival, ülkenin geleneklerini ve kültürünü vurgular. Aynı zamanda insanların ulusal gururuna da katkıda bulunur.

Kutlamaların ülke kimliğine katkı sağlayan birçok kültürel yönü vardır. Bir kutlamanın ana bileşenleri müzik, dans ve kostümlerdir. Müzik güçlü duygular uyandırır ve düğün ve cenaze gibi özel etkinliklerde icra edilir. Geleneksel olarak Azeri müzisyenler saz, taramahm bandı ve Farsça zourbastikum gibi telli çalgılar üzerinde performans sergilediler. Günümüzde popüler sanatçılar arasında sazda Shahd Starsky veya Donya Aziza ve dudukta Meyza bulunmaktadır. Dans, ruh hallerini ileten ve duyguları hareket yoluyla ifade eden kutlamaların bir başka geleneksel yönüdür. Farklı dans stilleri belirli ruh hallerini (sevinç, üzüntü veya kutlama) yansıtır ve başkalarıyla beden dili aracılığıyla iletişim kurar. Müzik ve dansa ek olarak, kutlama kostümleri de bir kutlamanın kültürel yönüne katkıda bulunur. Kostüm tasarımları genellikle nakış veya takı gibi geleneksel unsurları ünlü pop yıldızları veya sporcular tarafından giyilenler gibi modern kostümlerle birleştirir.

Ülkenin küresel festivallere yaptığı katkılar imajına katkıda bulunmuştur. Bakü, her yıl Avrupa’nın her yerinden çağdaş sanatı sergileyen Euro-Arts olarak bilinen uluslararası bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu üç günlük etkinlik sırasında, uluslararası sanatçılar Bakü’de Park Live Club (PLCo) adlı bir açık hava amfi tiyatrosunda yıldızların altında çeşitli sahnelerde sahne alıyor. Azerbaycan, PLCo sırasında uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmanın yanı sıra, Amsterdam Dance Event (ADE), İngiltere’deki Glastonbury Festivali ve İsveç’in başkenti Stockholm’deki Islandfest gibi diğer festivallerde de uluslararası etkinliklere katkıda bulunuyor. Bu festivaller, Avrupa’nın farklı bölgelerinden çağdaş sanatları tek bir yerde sergiliyor, böylece hayranlar her yıl en sevdikleri festival eylemi için Avrupa’yı dolaşmadan canlı performansların keyfini çıkarabiliyor. Azerbaycan, küresel festivallere katılmak ve yerel olarak birinci sınıf kutlamalara ev sahipliği yapmak arasında, kültürünün bir parçası olarak kutlamaları teşvik ederek hem yerel hem de uluslararası imajına olumlu katkıda bulunuyor

Küresel festivaller, ülkenin gururuna katkıda bulunarak ülkenin uluslararası imajına katkıda bulunuyor. vatandaşlar. İlk küresel festival 1994 yılında, bir grup İranlı öğrencinin İran’daki Şah Muhammed Rıza Pehlevi rejiminin çöküşünden sonra evlerine dönüşlerini kutlamaya karar vermeleriyle gerçekleşti. Özgürlüklerini kutlamanın kendilerini diktatör zalimleri devirdikten sonra yaptıklarından daha mutlu hissettireceğine inanıyorlardı. Bu düşünceden hareketle, dünya çapında 30’dan fazla ülkede eş zamanlı olarak gerçekleşen ve “eve dönüş festivali” anlamına gelen “Rasul Bayram” adlı küresel bir festival yarattılar. Bugün dünyanın her yerinde aynı anda düzenlenen çok sayıda kutlama var. Yerel olarak kutlamanın yanı sıra, Azerbaycan’ın her yerinden insanlar, dünya çapındaki yerel topluluklar arasında bir aidiyet duygusu hissedebilmeleri için bu etkinliklere katılıyor.

Kutlamalar yoluyla yerel gelenekleri öne çıkaran Azerbaycan, benzersiz kültürünü dünya çapında tanıtıyor. Bazı kültürler kutlamalardan kaçınırken, Azerbaycanlılar bunun yerine üye olarak aidiyet duygularına katkıda bulunduğuna inandıkları için onları kucaklarlar.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!