Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri, Azerbaycan sınırları dahilinde, farklı ilçelerde yaşayan etnik grupların gelenek ve göreneklerini göz önünde bulundurmazsak ülkenin bütününde düğün törenlerinin adetleri aynı görülmektedir. Türkiye ile benzer yapıda bulunan kız isteme, kızın rızasını alma, kına gecesi, yol kesmek, kapı açmak...

Azerbaycan Düğünleri

Azerbaycan Düğünleri, Azerbaycan sınırları dahilinde, farklı ilçelerde yaşayan etnik grupların gelenek ve göreneklerini göz önünde bulundurmazsak ülkenin bütününde düğün törenlerinin adetleri aynı görülmektedir. Türkiye ile benzer yapıda bulunan kız isteme, kızın rızasını alma, kına gecesi, yol kesmek, kapı açmak, düğün yapmak gibi adetler Azerilerde de görülmektedir. Düğün öncesi aynı ülkemizdeki bohça ve çeyiz sermeye benzer bir adet olan “paltar kesti” yapılmaktadır. Burada gelinin hediyelik eşyaları eve gelecek kişilerin görmesi için serilmektedir. Ayrıca damat hem kendi tarafı hem de gelin tarafına hediyelik para vermektedir. Daha sonra damat tarafından bir düğün sorumlusu seçilmektedir. Bu kişi düğünün aşamalarını düzenlemek için seçilmektedir. Düğünün ilk gününün akşamı gelinin evinde kına gecesi merasimi yapılmaktadır. Damadın yakın akrabaları gelinin ellerine kına yakarlar, gelinin de yakın akrabaları ve kız arkadaşları bu merasime katılmaktadır.

Düğünün İkinci Günü

Azerbaycan Düğünleri,damat tarafı evine yakın akrabalarını davet eder ve yemek verirler. Daha sonra hep birlikte kız evine gelini almaya gitmektedirler. Burada kapı açma adeti uygulanmaktadır. Şaka yollu gelinin kapısının açılması için para isterler. Daha sonra kapı açılır ve gelin müzisyenler ve yakın kız arkadaşları ile baba evinden ayrılır. Gelin damat tarafıyla birlikte damadın evine ulaştığında kayınpeder gelinin ayakları altına bir kurban keser ve akıtılan kanı da gelinin alnına sürer. Daha sonra damadın evinde ya da bir düğün salonunda müzikler ve özellikle Kafkas oyunları eşliğinde düğün gerçekleştirilmektedir. Azerbaycan düğün adetleri çok geniş olmakla birlikte genel hatları ile bu şekilde ilerlemektedir.

Azerbaycan ve Düğünlere Yönelik Verilen Önemler Nelerdir?

Azerbaycan kültürü yıllar içinde giderek daha fazla batılılaştı. Bu, dünyanın diğer bölgelerindeki geleneksel düğünlere kıyasla çok cömert ve modern olma eğiliminde olan düğünlerinde örneklenmiştir. Azerbaycan’daki en lüks ve geleneksel düğün, bir çiftin çocukları veya evliliklerinden bir çocuğu olduğunda yapılır ve ardından bu olayı bir düğünle kutlar. Bunun dışında birçok çift, düğünlerinden sonra bir kutlama yemeği yemeyi de tercih ediyor. Bununla birlikte, zengin gençlerin batı geleneklerini benimsemesiyle Azerbaycan kültürünün bu geleneksel yönleri hızla değişmektedir.

Azerbaycan’da geleneksel düğün üç kez kutlanmalıdır. İlk kutlama, çiftin karı koca olarak birlikte yaşadığı zamandır. Bu törene “birinci kutlama” veya “gün batımı kutlaması” denir. Bu kutlamanın ardından yeni evliler ilk kez karı koca olarak yeni evlerine taşınırlar. O günün ilerleyen saatlerinde ya da ertesi sabah erkenden başka bir kutlamaları var – buna “öğlen” ya da “gün batımı kutlamaları” denir. Son olarak, yeni evliler olarak birlikte yatmadan önce aileleri ve arkadaşları ile büyük bir yemek yediklerinde üçüncü bir kutlama yaparlar.

Azerbaycan’da geleneksel bir düğün sırasında, gelin genellikle işlemeli ve incilerle süslenmiş pahalı beyaz bir elbise giyerken, gelin kocası en iyi takımını eşleşen bir kravat ve şapka ile giyer. Daha sonra gelinin ailesinin evine giderler ve ebeveynleri tarafından çocuklarının düğün ziyafeti için para ya da yiyecek gibi hediyelerle karşılanırlar. Anne ve babasının evine kabul edildikten sonra, gelin geleneksel olarak müstakbel kayınvalidesiyle ilk kez tanışır ve müstakbel kayınpederiyle ya kendi evinde ya da geleneğe bağlı olarak onun evinde buluşmadan önce. Dört saate kadar sürebilen bu tören boyunca, her iki çift de sessiz kalır, böylece “sağlam evlilik töreni” adı verilen bu törende ruhları sesle birbirleriyle bağlantı kurabilir. Bir kadın şaman bu töreni her iki çift adına da yapar ve bu görevi -Azerbaycan geleneğine göre- ücret almadan yaptığı için kutsanmış olur. Daha sonra, her iki çift de doğrudan düğünlerini kutlayacakları yere giderler – ya lüks bir restoranda ya da aileleri ve arkadaşlarıyla evde – o günün erken saatlerinde veya o günün erken saatlerinde kendi ebeveyn evlerinde öğleden sonra törenlerinde yemek yedikleri için önce yemek yemeden. sabah olanlardan daha erken “gün batımı kutlamaları” varsa sabah. Birkaç hafta sürebilen tüm bu şenlikler boyunca, yeni insanlarla ilk kez tanışırken hediye(ler) getirmemek kabalık olarak kabul edildiğinden misafirler hem geline hem de damada hediyeler getirirler. yeni araba, Azeriler genellikle yıl dönümü tarihlerinden bir yıl sonra iki lüks araba satın alırlar, böylece her bir aracı bir yıl sonra bu doğum günü geleneğini tekrarlamadan, bunun için yeterince para biriktirmedikleri için çok erken tekrarlayabilirler. Son olarak, Sovyet döneminin sona erdiği yakın zamana kadar doğum kontrol önlemleri bulunmadığından, Azerbaycan’da yeni evli çiftlerin tipik olarak üç çocuğu vardır.

Abartılı evliliklerden birkaç yıl içinde üç kez bir yıldönümünü kutlamaya, onlarca yıl boyunca birçok kez bir yıldönümünü kutlamaya ve bir yıldönümü döneminde çocuk sahibi olmaya kadar, Azerbaycanlılar evliliklerin kendi kültürlerinde ne kadar önemli olduğunun farkındalar ve bu günleri buna göre kutluyorlar!

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!