Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan’ın siyasi olarak en yüksek makamıdır ve 31 Ekim 2003 tarihinden bu yana Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini İlham Aliyev yapmaktadır. İlham Aliyev Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dördüncü ve günümüzde hala görevine devam eden Cumhurbaşkanıdır. Kendisi bir önceki...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Azerbaycan’ın siyasi olarak en yüksek makamıdır ve 31 Ekim 2003 tarihinden bu yana Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı görevini İlham Aliyev yapmaktadır. İlham Aliyev Azerbaycan Cumhuriyeti’nin dördüncü ve günümüzde hala görevine devam eden Cumhurbaşkanıdır. Kendisi bir önceki cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in de oğludur. İlham Aliyev Moskova Devlet Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü mezunu olup, aynı branş dalında da doktora ünvanını sahiptir. Bir dönem Moskova Devlet Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olarak çalışan İlham Aliyev 1994 -2003 Ağustos tarihleri arasında Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi’nin başkan yardımcılığını yapmıştır.

İlham Aliyev 1995 yılında ilk olarak Azerbaycan Cumhuriyeti Parlamentosu’na milletvekili seçilmiştir. Daha sonra 2000 yılında tekrardan milletvekili seçilerek parlamentoda görev yapmıştır. 2003 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı tarafından milletvekilliği son buldurulmuş, Başbakanlık görevine tayin edilmiştir. Bu da İlham Aliyev’in siyasi yaşamındaki önemli gelişmelerden biridir. Ülkenin cumhurbaşkanı olması yolunda ilk adımları bu tarihlerde atılmıştır. Başbakanlığa tayin edildikten kısa bir süre sonra Azerbaycan Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmıştır.

İlham Aliyev Halktan Aldığı Oylar

Bu seçimlerde ise İlham Aliyev halktan aldığı %76’lık oy ile Azerbaycan Cumhuriyeti’nin yeni Cumhurbaşkanı seçilmiştir. 15 Ekim 2008 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı seçildi. Resmi açıklamaya göre seçimlere katılan halkın yüzde 85’inden fazlası İlham Aliyev’e oy verdi. 24 Ekim 2008 yılında görevine başladı. İlham Aliyev aynı zamanda Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerin de başkomutanıdır.

İlham Aliyev ve Azerbaycan Dostluğu

İlham Aliyev, eski cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in üçüncü oğlu ve şimdiki cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in küçük erkek kardeşidir. Aynı zamanda 33. ve şu anki Azerbaycan Başbakanıdır. Babası tarafından atandığı 2013 yılından bu yana bu görevi sürdürmektedir. Daha önce, devlete ait petrol şirketinin başkanı ve aynı zamanda 11 yıl boyunca parlamento üyesiydi. Siyasi kariyerinin yanı sıra sosyal bilimlerde tanınmış bir bilim adamı ve dergi editörüdür.

Azerbaycan cumhurbaşkanının oğlu İlham Aliyev hakkında tüm bilgiler doğum adı, biyografisi, eğitim bilgileri, ailesi ve siyasi bilgilerini içermektedir. kariyer bilgileri. Benzer şekilde, medeni durumu gibi kişisel hayatı hakkında da bilgi edinebilirsiniz; çocuklar; eğitimleri ve diğer detayların yanı sıra. Bunun dışında saç rengi gibi fiziksel özelliklerini de öğrenebilirsiniz; göz rengi; vücut tipi; yükseklik; ağırlık; vb. Medya kaynaklarından, koyu kahverengi saçları ve kahverengi gözleri olan sarı vurguları olduğunu öğrenebilirsiniz. Şu anda bekar ve çocuğu yok.

İlham Aliy hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri size sağlayan “İlham Hüseynov” başlıklı İngilizce Vikipedi makalesinden çok şey öğrenebilirsiniz. 12 Ekim 1979’da Bakü’de Haydar Aliyev ve Sona Haydarlar’ın çocuğu olarak dünyaya geldiği belirtiliyor. Babası, 1993’ten 1998’e ve 2012’den bugüne Azerbaycan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olarak görev yapan Azerbaycanlı bir siyasetçidir. Ayrıca, 2003 yılında Bakü Devlet Üniversitesi’nde hukuk alanında lisans derecesini aldı. Bakü Devlet Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra, İlham, Azerbaycan İçişleri Bakanlığı’na katıldı ve burada dört yıl görev yaptı ve 2008’de Hocavend-Ağdaş Seçim Bölgesi için milletvekili oldu. 2 (Azerbaycan).

Bir gazeteci bakış açısıyla, İlham hükümetinin Twitter ve Facebook gibi çeşitli sosyal medya platformları üzerinden sırasıyla @ilhamaliev_en veya @ilhamedsharif1 gibi farklı hesaplar üzerinden nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz (1). Londra veya Washington DC gibi farklı ülkelerin başkentlerinde düzenlediği hükümet çalışmaları veya etkinliklerle ilgili bu platformlarda paylaştığı birçok mesajı bulacaksınız (2). Bunun dışında, diğer dünya liderleriyle farklı etkinliklere katıldığını gösteren bu platformlarda paylaşılan fotoğraflar da var (3). Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattı veya her yıl Azerbaycan’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması gibi Bakü merkezli projeler inşa etmek için diğer dünya liderleriyle yakın bir şekilde çalıştığı sadece bu fotoğraflardan açıkça görülüyor (4).

Son olarak, bilim adamı bakış açısıyla İlham Aliy hakkında çeşitli ayrıntılar onun eğitim geçmişini içerir—Bakü Devlet Üniversitesi’nden hukuk alanında lisans derecesine sahiptir; bilgi tabanı—2002’den beri bilimsel dergilerde 100’den fazla bilimsel makale yayınladı; ödüller—o etkinliğin ana organizatörlerinden biri olduğu için 2015 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Altın Keman ödülüne layık görüldü; vb.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!