Azerbaycan Camiler

Azerbaycan Camiler

Azerbaycan Camiler, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde belli bir döneme kadar dindarlara ve din adamlarına yönelik aşırı baskı görülmektedir. İbadetlerini gerçekleştirmek ya da ibadethanelere gitmek devlet kontrolünde tutulmaktadır. Birçok din adamı tarih sahnesinde katledilmiştir. Sadece büyük merkezlerde değil küçük...

Azerbaycan Camiler

Azerbaycan Camiler, Azerbaycan Cumhuriyeti’nde belli bir döneme kadar dindarlara ve din adamlarına yönelik aşırı baskı görülmektedir. İbadetlerini gerçekleştirmek ya da ibadethanelere gitmek devlet kontrolünde tutulmaktadır. Birçok din adamı tarih sahnesinde katledilmiştir. Sadece büyük merkezlerde değil küçük yerleşim yerlerinde de özellikle Müslümanlara yönelik baskı aşikardır. Sovyetler döneminin sona ermesi ile Azerbaycan 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu dönem Azerbaycan açısından yoksulluklarla geçmektedir ve ibadet etmek için bir cami bulmak bile neredeyse imkansızdır.

Bu yokluk döneminde zaman zaman batıl inançlar da gerçeklerin yerini almıştır. Sovyetler döneminde yıkılan ibadethanelerin yerini zamanla sinemalar ve konuk evleri almıştır. Bu nedenle insanlar kendilerini bir şeye ibadet etme gereği bulduğundan doğada bulduklar ağaçlara taşlara çeşitli ipler bağlamış, adaklar adamıştır. Azerbaycan halkı İslam dinini daha çok tasavvufi olarak benimsemiştir bu nedenle de halk arasında tüm mezheplere ve dinlere saygı, hoşgörü ile yaklaşılmaktadır. Günümüzde Azerbaycan’da dini açıdan hiçbir baskı olmadığından insanlar din açısından rahattır ve özellikle gençler arasında İslamiyet’e dönüş gözükmektedir.

Azerbaycan Cami İsimleri

Eskiden ibadet etmeye cami bulmayaınn Azeri halkın şimdi binin üzerinde camisi bulunmaktadır. Bu camiler arasında; Keygubad Cami, Aşağı Gövher Ağa Cami, Ali bin Ebi Talib Camii, Ambaras Camii, Cuma Camii, Muhammed Cami, Nardaran Cami, Yukarı Gövher Ağa Cami, Şah Camii, Şeyh İbrahim Cami, Taza Pir Camii, Saray Cami, Ulu Camii sayılabilir.
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!