Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan Beslenme Masrafları, Azerbaycan yemek kültürü açısından Türkiye ile benzer olmasının yanında Azerilerin Türk mutfağından farklı çok çeşit yemekleri de bulunmaktadır. Azerbaycan’da yaşayacak biri için yemek kültüründen öte mutfak masrafları önemlidir. Çünkü bütçeler konaklama yanında yemek masraflarına...

Azerbaycan Beslenme Masrafları

Azerbaycan Beslenme Masrafları, Azerbaycan yemek kültürü açısından Türkiye ile benzer olmasının yanında Azerilerin Türk mutfağından farklı çok çeşit yemekleri de bulunmaktadır. Azerbaycan’da yaşayacak biri için yemek kültüründen öte mutfak masrafları önemlidir. Çünkü bütçeler konaklama yanında yemek masraflarına göre ayarlanmaktadır. Azerbaycan’da sokak aralarında bulunan pazarlardan rahatça sebze ve meyve temin edilebilmektedir. Ancak bu pazarlar bazen alışveriş merkezlerinden pahalı olabilmektedir. Bu nedenle alışveriş yapmadan önce biraz piyasa araştırması yapmak ucuz yemek alabilmek için iyi olacaktır.

Bilindiği üzere Azerbaycan’da para birimi manattır. Bir manat 2.71 TL’ye tekabül etmektedir. Ayrıca Azerbaycan’da da Türkiye’deki kuruş gibi qepikler bulunmaktadır. 1 manat 100 qepike eşittir. Azerbaycan’da temel besin maddesi olan ekmek 40 qepik, pide 40-50 qepik, simit ise 30 qepiktir. Diğer bir temel kaynak olan suyun tadı Türkiye’den gidecekler için biraz farklı olabilmektedir. Bu nedenle Nahçıvan’dan gelen sular daha çok tercih edilmektedir. Bu suyun fiyatı ise 1- 1.6 manat arasında değişmektedir.

Meyve Ve Sebzelerin Fiyatları

Meyve ve sebzelere bakıldığında ise karpuz yaz başlarında 90 qepik iken yaz sonlarında 20 qepiklere kadar düşmektedir. Kiraz 3-5 manat, elma 1-3 manat, armut 1.5-3 manat, üzüm 1-4 manat arasında değişmektedir. Yine sofralarda alışık olduğumuz bir lezzet olan yoğurtun kilosu 1 manattan başlamaktadır markasına göre de fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Kuru gıdaların fiyatları 25 qepik ile 5 manat arasında değişmektedir. Alınan markalara ve kilosuna göre fiyatlar değişmekte ama genel anlamda Azerbaycan’da uygun ve kaliteli ürünler bulmak mümkündür.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!