Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti hem önemli ticaret merkezi hem de limanı olan Bakü şehridir. Bakü coğrafi konumuyla Abşeron Yarımadası’nın güneyinde, Hazar Denizi’nin sahilin yer almaktadır. Harita da 40 derece paraleller üzerinde yer alan Bakü’nün yüz ölçümü 2200kilometrekaredir...

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti hem önemli ticaret merkezi hem de limanı olan Bakü şehridir. Bakü coğrafi konumuyla Abşeron Yarımadası’nın güneyinde, Hazar Denizi’nin sahilin yer almaktadır. Harita da 40 derece paraleller üzerinde yer alan Bakü’nün yüz ölçümü 2200 kilometrekaredir. Bakü Azerbaycan’ın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Azerilerin ve Türklerin büyük çoğunluğu Bakü’de yaşamaktadır. Yine yurt dışından okumak için en çok tercih edilen şehir Bakü’dür. Türkiye ile arasında 2 saat 45 dakikalık bir uçuş farkı bulunan Bakü hem kültürel açıdan hem de ticari açıdan en gelişmiş şehir merkezidir.

Bakü’ nün Nüfusu

Bakü’nün nüfusunun %96’sını Müslümanlar, %4’ünü Hristiyanlar oluşturmaktadır. Ayrıca az da olsa Yahudi bulunmaktadır. Bakü’nün nüfusu yaklaşık olarak üç milyon civarında seyretmektedir. Birçok gezilecek yeri bulunan Bakü sahilleri, kent merkezi, meydanları, plajları ve tarihi mekanları ile ünlüdür. Bunlardan bazıları; Bakü Bulvarı, Fevvareler meydanı, İçeri Şehir tarihi kor alanı, Devlet Bayrağı Meydanı’dır. Bakü’de ulaşım oldukça geliştiğinden her türlü mekana kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Şehrin her yerine giden otobüsler, Bakü metrosu ve taksiler bulunmaktadır. Bakü’de gezilecek yerlerin bazılarına yürüyerek de ulaşmak mümkündür. Bakü’nün en önemli ve gezilmesi gereken noktası İçeri Şehir’dir. Burası Arnavut kaldırımları ve surlarla çevrili Bakü’nün eski kent merkezidir. Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan bu bölge Bakü’nün en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak da sayılmaktadır.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!