Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti hem önemli ticaret merkezi hem de limanı olan Bakü şehridir. Bakü coğrafi konumuyla Abşeron Yarımadası’nın güneyinde, Hazar Denizi’nin sahilin yer almaktadır. Harita da 40 derece paraleller üzerinde yer alan Bakü’nün yüz ölçümü 2200kilometrekaredir...

Azerbaycan Başkenti

Azerbaycan Başkenti, Azerbaycan Cumhuriyeti’nin başkenti hem önemli ticaret merkezi hem de limanı olan Bakü şehridir. Bakü coğrafi konumuyla Abşeron Yarımadası’nın güneyinde, Hazar Denizi’nin sahilin yer almaktadır. Harita da 40 derece paraleller üzerinde yer alan Bakü’nün yüz ölçümü 2200 kilometrekaredir. Bakü Azerbaycan’ın hem başkenti hem de en kalabalık şehridir. Azerilerin ve Türklerin büyük çoğunluğu Bakü’de yaşamaktadır. Yine yurt dışından okumak için en çok tercih edilen şehir Bakü’dür. Türkiye ile arasında 2 saat 45 dakikalık bir uçuş farkı bulunan Bakü hem kültürel açıdan hem de ticari açıdan en gelişmiş şehir merkezidir.

Bakü’ nün Nüfusu

Bakü’nün nüfusunun %96’sını Müslümanlar, %4’ünü Hristiyanlar oluşturmaktadır. Ayrıca az da olsa Yahudi bulunmaktadır. Bakü’nün nüfusu yaklaşık olarak üç milyon civarında seyretmektedir. Birçok gezilecek yeri bulunan Bakü sahilleri, kent merkezi, meydanları, plajları ve tarihi mekanları ile ünlüdür. Bunlardan bazıları; Bakü Bulvarı, Fevvareler meydanı, İçeri Şehir tarihi kor alanı, Devlet Bayrağı Meydanı’dır. Bakü’de ulaşım oldukça geliştiğinden her türlü mekana kolaylıkla ulaşım sağlanmaktadır. Şehrin her yerine giden otobüsler, Bakü metrosu ve taksiler bulunmaktadır. Bakü’de gezilecek yerlerin bazılarına yürüyerek de ulaşmak mümkündür. Bakü’nün en önemli ve gezilmesi gereken noktası İçeri Şehir’dir. Burası Arnavut kaldırımları ve surlarla çevrili Bakü’nün eski kent merkezidir. Dünya Kültür Mirasları listesinde yer alan bu bölge Bakü’nün en önemli ticaret merkezlerinden biri olarak da sayılmaktadır.

Azerbaycan’ın Başkenti Hakkında Daha Önce Duymadığınız Gerçekler!

Azerbaycan, Avrasya’nın Kafkasya bölgesinde yer alan bir ülkedir. Ülkenin adı ana etnik grubu olan Azerbaycanlılardan gelmektedir. Azerbaycan eskiden Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı; Sovyetler Birliği dağıldığında Azerbaycan bağımsız bir devlet oldu. Ayrıca Azerbaycan’ın başkenti olan Bakü, zengin bir tarihe sahip petrol zengini bir şehirdir.

Birincisi, Azerbaycan hem bölgenin hem de Güney Kafkasya’nın en büyük ülkesidir. Aslında, Rusya hariç tüm Avrupa’dan daha büyük. Aynı zamanda dünyadaki herhangi bir bağımsız ulusun en büyük yüzey alanına sahiptir. Toplam alanı 87.700 mil kare veya 248 milyon dönümdür. Azerbaycan, büyüklüğü ve coğrafi konumunun yanı sıra petrol ve su gibi kaynaklar açısından da zengindir. Sonuç olarak, Asya’daki en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir.

Tarihe gelince, Azerbaycan o birliğin çöküşüne kadar Sovyetler Birliği’nin bir parçasıydı. Aynı zamanda, 1918’de I. Dünya Savaşı sırasında bağımsız bir devlet olmadan önce yüzyıllarca Osmanlı yönetimi altında İran’ın bir parçasıydı. Azerbaycan’ın ilk cumhurbaşkanı, Rusya’dan bağımsızlığını ilan ettikten sonra, bir kadın olan Anna Nura olarak da bilinen Nura İlkhani Khan Hanım’dı! Nura İlkhani Khanum, bağımsız bir ulus olarak ülkesinin kısa tarihi boyunca Azerbaycan kültürünü ve dilini tanıtmak için diğer etnik gruplarla birleşti. Ülkesinin zaman içinde gelişmesine yardımcı olan birkaç başarılı politikayı denetledi. Bugün, kendi adını taşıyan bir müzeye sahip olan Azerbaycan kültüründe ikonik bir figür olmaya devam ediyor!

Başkenti Bakü, petrol ve Bakü’nün bir petrol merkezi olduğu zamanlardan kalma eski binalar açısından zengin olduğundan, Bakü’nün şu anda patlaması şaşırtıcı değil gelişme ve büyüme ile. Ancak, Bakü’nün o zamanlar dünyadaki diğer şehirlere kıyasla daha az gelişmiş olduğu zamandan hala kalıntılar var. Bir örnek, Bakü’nün bugün Avrupa’daki diğer şehirlere kıyasla daha az gelişmiş olduğu zamanlarda sokak aydınlatmasının olmamasıdır! Şu anda – Mercer’in yıllık Yaşam Kalitesi Anketine göre – Bakü, Avrupa’nın en yaşanabilir ilk üç şehri arasında yer alıyor!

Bugün dünyadaki birçok ülkeyle karşılaştırıldığında, Azerbaycan Rusya’dan bağımsızlığını kazanmasından bu yana oldukça müreffeh bir tarihe sahip. yıllar önce. Nura İlkhani Khanum’un mevcut cumhurbaşkanı İlham Aliyev yönetimindeki kalkınmaya yönelik yenilikçi liderlik stratejileri ve stratejileri sayesinde, Azerbaycan bugün dünyadaki çoğu ülke gibi otoriter bir hükümet sistemi altında büyümeye ve gelişmeye devam ediyor!

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!