Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında Azerbaycan M.Ö. 4. Yüzyıl da Albanya’da kurulmuş olup 18Ekim 1991 yılı bağımsızlığını ilan edene kadar topraklarında birçok millet barındırmış, Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Toplam yüzölçümü 86.600 km olan Azerbaycan’ın ülke nüfusu 2014 nüfus sayımına göre 9.494.600’dür. Azerbaycan’ın en...

Azerbaycan Hakkında

Azerbaycan Hakkında, Azerbaycan M.Ö. 4. Yüzyıl da Albanya’da kurulmuş olup 18 Ekim 1991 yılı bağımsızlığını ilan edene kadar topraklarında birçok millet barındırmış, Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Toplam yüzölçümü 86.600 km olan Azerbaycan’ın ülke nüfusu 2014 nüfus sayımına göre 9.494.600’dür. Azerbaycan’ın en kalabalık ve en büyük şehri başkent Bakü’dür. Azerbaycan’ın siyasi tarihine bakıldığında bağımsızlık mücadelesi ön plana çıkmaktadır. Ülke 1828’de Rusya İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiş, 1918-1920’de Kafkasya Kurultayı’nı toplamış ve 28 Mayıs 1918’de de Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.

Azerbaycan Hakkında, Bu devlet Orta Doğu’da ilk cumhuriyet olmuştur. Ancak 1920’de Kafkasya ötesi Sosyalist Sovyet Cumhuriyetler Birliği’ne katılmıştır. 30 Ağustos 1991’de Sosyalist Sovyetler Birliği’nin çöküşüyle bağımsızlığını yeniden ilan etmiştir.Coğrafi açıdan bakılacak olursa Azerbaycan Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan Kafkasya’da yer alan ülkedir. Güney Kafkasya’nın en büyük yüzölçümüne sahip ülkesidir. Azerbaycan’ın doğusunda Hazar Denizi, kuzeyinde Rusya, kuzeybatısında Gürcistan, batısında Ermenistan ve güneyinde İran yer almaktadır.

Azerbaycan Sınırları

Kendisine bağlı olan Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nin ise kuzey ve doğusu Ermenistan ile, güneyi ve batısı İran ile çevrilmiştir, Türkiye ile de kısa bir sınırı bulunmaktadır.Azerbaycan sınırları içerisinde toplam 75 tane şehir yer almaktadır. Bunların 11 tanesi yüz ölçümleri ve yapısı gereği büyükşehir konumundadır. Abşeron, Şeki, Zagatala, Gah, Gence, Yevlah gibi şehirleri hem turistik hem de kültürel açıdan en önemli şehirleri arasında sayılabilir.

Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!